The Offspring

ε κοιτα και το black album δεν ειχε σχεση πχ με το kill em all ή με αλλα metal αλμπουμς
pop metal παντως δεν το λες.

και τους dead kennedys τους λες και hardcore punk

εγω τους offspring θα τους χαρακτηριζα (90’s) punk rock

γιατι η καθε δεκαετια εχει τον ηχο της

αλλιως οι ramones,αλλιως οι dead kennedys,αλλιως οι black flag κοκ

ε οχι και hardcore punk oi Dead Kennedys δικεμ

οι Οφφσπρινγκ μαρεσανε πολυ οταν ημουνα πιτσιρικι και εμπαινα στη ροκ. Το Σμασ το λατρευω και το ακουω ακομα πολυ ευχαριστα. Μετα ομως μεγαλωσα και εχασα πασα επαφη με το συγκροτημα :frowning:

Παρομοίως με το Vultures! (και πολλά άλλα κομμάτια τους βεβαίως βεβαίως) :lol: Αλλά δεν το θεωρώ και τόσο χάλια το Conspiracy of One. Γενικά νομίζω δεν έβγαλαν κακό άλμπουμ, αλλά μεμονωμένα ‘αποτυχημένα’ κομμάτια.

Δεν ξέρω αν είμαι η μόνη που το βλέπει έτσι, αλλά από το Americana κι έπειτα θεωρώ τη μουσική τους πιο ‘χαβαλεδιάρικη’(ίσως περισσότερα χαρούμενα κομμάτια;), χωρίς αυτό να είναι απαραίτητα κακό. (Εξάλλου μάλλον το Americana έχω ακούσει περισσότερες φορές :stereo: )
Πολύ δύσκολη η επιλογή, καθώς όλα τα άλμπουμς έχουν κομματάρες-‘χιτάκια’, αλλά ψήφισα Ignition γιατί μου φαίνεται το πιο original :-k (και μπρουτάλ :stuck_out_tongue: )

Από Americana και κυρίως από Conspiracy και μετά βγάζανε δίσκους made in Orange County, California. Πάρτυ, παραλίες,surf, ποτά κλπ. Catchy ρυθμικά τραγούδια. Προσωπικά δεν με έχουν απογοητεύσει με κανένα δίσκο τους.
Μόνο εγώ έχω ακούσει το Splinter και μου άρεσε ??

Ναι, τέτοια φάση εννοώ με το χαβαλεδιάρικο. :stuck_out_tongue:
Βασικά είχανε πιάσει λίγη σκόνη στο ράφι οι Offspring, αλλά τα ξανάβαλα τώρα, και επί τη ευκαιρία θα ακούσω το πρώτο και το Splinter που λίγα πράματα έχει πάρει το αυτί μου…
Αχ, να’ρθουν, να’ρθουυυυν [-o<

Kαι εμενα μου αρεσε το Splinter.Αν και ειχε τα hitακια του,ειχε και ενα πιο rock ηχο που πρωσοπικα μου θυμισε λιγο απο τα παλια τους.Γενικα oλα τα τραγουδια εκτος απο Hit That,Worst Hangover Ever μου αρεσαν.
Race Against My Self,Can’t Get My Head Around You,Lightinng Rod,Never Gonna Find Me πολυ καλα κομματια.

Το κακό είναι ότι είναι πολύ μικρός σε διάρκεια ο δίσκος (γύρω στα 36 λεπτά) και αν βγάλεις και το τελευταίο πάει στα 33.

Voted for Ixnay μιας και ήταν το πρώτο που αγόρασα και άκουσα. Αν και πήγαινα για το Smash.

Δεν είναι κακό, έχει τα “Long Way Home”, “(Can’t Get) My Head Around You” και “Spare Me The Details” που μου άρεσαν πολύ, αλλά ας πούμε το “Hit That” και “Da Hui” είναι πολύ ασταναπάν. Υπάρχει βέβαια και το “When You’re in Prison” που είναι από τα καλύτερα καλαμπουροτράγουδά τους.

“Smash”+“Nevermind”= μια ολόκληρη γενιά!!!

When You’re In Prison είναι όντως δικό τους ή “διασκευή” ?

http://offspring.ipshit.com/index.php
8)

Αν έχει επίσημες κυκλοφορίες το link, πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να σβηστεί.

Θα βγαλουν νεο δισκο αυτοι? Τι?chinese democracy θα λεγεται…?:lol: :stuck_out_tongue:

Δεν γνωριζω αν εχει επισημες κυκλοφοριες.Αν αυτο συμβαινει ας σβηστει.

Ω! Offspring! Παλιά μεγάλη αγάπη…
Ωραίο συγκρότημα -χαβαλετζίδικο μεν, ποιοτικό δε- και με το ξεχωριστό, δικό του πανκίζον στυλ. Δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω ένα άλμπουμ, πράγματι παραδόξως όλα περιέχουν ωραία κομμάτια! Smash, Americana και Conspiracy μου αρέσουν όλα πολύ.

Το Ignition περιέχει τον ύμνο Dirty Magic (με τεράστια διαφορά το καλύτερό τους κομμάτι) αλλά σαν δίσκο προτιμώ το Smash. Ότι βγάλανε μετά ήταν στην καλύτερη μέτριο

Μεγάλη αγάπη τί να λέμε τώρα…αγαπημένο album το Ixnay… που περιλαμβάνει και το καλύτερο κομμάτι τους ever κατ’εμέ, το Amazed…:smiley:

Mεγάλη αλήθεια αυτό.-

Μετά από το Smash, περιστασιακά τους παρκολούθησα. Πόσοι έχουν έχουν παρατηρήσει την “ομοιότητα” του Why Don’t You Get A Job με το Ob-La-Di, Ob-La-Da?

Όντως! 8O Καλά, διασκευή το έκαναν; :-k :-s

smash θρησκεία.
ignition πολύ μπροστά,dirty magic,kick him when he’s down και τέτοια όμορφα.
το τελευταίο δεν το έχω ακούσει:-k

αχ…κι εμενα η πρωτη μου αγαπη…τρελο κολλημα…ειχα κατεβασει με 56κ αρκετα gb βιντεο τους…πλεον τι να πω…αγαπημενο ισως το ignition…συμφωνω με crabsody…το dirty magic θεικο τραγουδι…
οσο για το τελευταιο που ειχαν βγαλει,περα απο το οτι ηταν μονο 20+ λεπτα…(πραγματικα ουτε μιση ωρα δισκος),και το απαραδεκτο hit that,ειχε 1 τραγουδι το the noose που ηταν τρομερο…