The Pax Cecilia

Αν και με μια μεγάλη καθυστέρηση αρκετών μηνών, σήμερα έκανα το donation μου στους The Pax Cecilia για τον απλούστατο λόγο ότι έβγαλαν πέρσι τον καλύτερο δίσκο της χρονιάς και μου τον έστειλαν τζάμπα.
Βασικά τους έκανα τη δωρεά απλά γιατί υπάρχουν και φοβάμαι μήπως σταματήσουν να υπάρχουν. Είναι ένα μικρό δείγμα της ευγνωμοσύνης μου.

Επί τη ευκαιρία, αποφάσισα να φτιάξω και το θρεντ για να τους εξυμνήσουμε όπως τους αξίζει.

Το άκουγα χτες για ν-οστή φορά… Απίστευτος δίσκος!!!
Λέω να τους δώσω κι εγώ τίποτα, αν και δεν έχω το δισκάκι.

Το προηγούμενο τους (Nouveau) έχω καιρό να το ακούσω, ήρθε η ώρα :slight_smile:

Three cheers στον Στέλιο απο τον οποίο και τους έμαθα!

cheers, cheers, cheers :stuck_out_tongue:

Απο τα δισκάκια που μου έκαναν μια κάποια ζημιά, λόγω της φρεσκάδας που απέπνεαν και της ποικιλομορφίας του ήχου - και φυσικά εξαιτίας των πολύ όμορφων συνθέσεων… Περιμένω με ανυπομονησία την επόμενη δουλειά τους.

Indeed, εκατοντάδες ευχαριστώ στον Karvou που με σύστησε σε αυτή την εκπληκτική μπάντα (και στο Μάνο που θα μου δώσει να κάνω μια κόπια το artwork…:stuck_out_tongue: )

Ακούστε οπωσδήποτε το Blessed Are The Bonds… Εμπειρία… Ανατριχίλα… Δε βρίσκω κατάλληλες λέξεις να περιγράψω την επιρροή αυτού του δίσκου στα συναισθήματά μου… Έπος και λίγα λέω…

Θα μείνει στο Top 20 μου για πάαααρα πολύ καιρό ακόμα… :wink:

To Blessed Are The Bonds ακούγεται αριστούργημα. Δε μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, καθώς μόλις χθες τον άκουσα πρώτη φορά, έπειτα από προτροπή του ΜΑΝΟΥ.
Αν το ήξερα νωρίτερα, θα το είχα παραγγείλει, αφού στο έστελναν και δωρεάν. Και μετά φυσικά, donation.

Ολα σε αυτο το αλμπουμ ειναι φτιαγμενα τελεια.Μουσικη,artwork, η νοοτροπια απο αλλο πλανητη!
Το χαρτακι που γραφει οτι το καλυτερο που μπορειτε να κανετε για μας ειναι
να ακουσετε το αλμπουμ μας με ατομα που αγαπατε ειναι … δεν μπορω να το περιγραψω.
Ειχα παθει γερη ζημια με το αλμπουμ τους οταν ειχε βγει και ημουν απο τους τυχερους που το
προλαβαν.Καποια στιγμη πρεπει να αξιωθω να τους στειλω ενα donate γιατι στο “θα” εχω μεινει.

Παίδες να πω κάτι που είναι προσωπική μου άποψη…τα πράγματα στην μουσική βιομηχανία (δισκογραφικές, συγκροτηματα κτλ) πάνε απο το κακό στο χειρότερο…δεν θα κάτσω να αναλύσω τα άπειρα χτυπήματα που έχει καταφέρει το internet και η πειρατεία γενικότερα στην μουσική βιομηχανία…ο καθένας λοιπόν μηχανεύεται τρόπους για να καταφέρει να επιβιώσει σε ένα καράβι που φαίνεται ότι έχει ήδη βουλιάξει…Θεωρώ λοιπόν πως δεν είναι ολα τοσο παραμυθένια…οι τύποι την ψιλιάστηκαν την δουλειά και κάνανε μια έξυπνότατη κίνηση…αυτό που ο καθένας μας θα το έκανε απο μόνος του (δλδ να κατέβαζε απο “κάπου” το 'αλμπουμ), το κάνουν αυτοί για σένα χτυπώντας καθαρά στο συναίσθημα…σου δίνουν κάτι δωρεάν το οποίο αν αξίζει και όλας για σένα (το blessed are the bonds είναι εξαιρετικό) αισθάνεσαι πια οτι οφείλεις και εσύ κάτι…μα κάτι μου θυμίζει αυτό…σωστά…οι φίλοι μας οι πακιστανοί στο φανάρι σου καθαρίζουν τα τζάμια χωρις καν να το ζητήσεις (δωρεάν υπηρεσία) και μετά οι 3 ή 5 στους 10 αισθανόμενοι άσχημα που πήραν κάτι και δεν έδωσαν τπτ τελικώς βάζουν το χέρι στην τσέπη…Ερώτηση…μας αγαπάνε οι πακιστανοί και μας προσφέρουν απλόχερα καθαρισμα στα τζάμια???μάλλον όχι…
Αυτό που βλέπω εγώ είναι μια εμπορική κίνηση και μάλιστα πολύ αποτελεσματική…χωρίς έξοδα να τυπωθεί και να κοπεί ένα cd, να διανεμηθεί και χτυπώντας καθαρά στο συναίσθημα (να ακούσετε το cd με αγαπημένα σας πρόσωπα κτλ) σου προσφέρουν έναν υπέροχο δίσκο και μουσικές συνδεδεμένες έστω και χωρίς να γίνει απαραίτητα με όμορφες στιγμές λόγω όσων υποστηρίζουν…Τι κερδίζουν???διαφοροποίηση!ένα group που δίνει free την μουσική του χωρίς να ζητάει τπτ βασίζομενο μόνο σε δωρεές είναι μια ξεχωριστή περίπτωση άξια αναφοράς!χρήματα!ένα άλλο album παρόμοιου γκρουπ (π.χ. shels) εγώ, ο χ, ο ψ και δεκάδες άλλοι απλά το κατεβάσαμε…των Pax cecilia ήδη 3-4 άτομα στο thread έδωσαν ή θα δώσουν χρήματα…κ το εξής παράδοξο συνέβη!αυτός που παραέξω ακούγεται ότι δίνει την μουσική του δωρεάν ξαφνικά έβγαλε απο 4 άτομα 30-40 ευρώ…και κάποιος άλλος που ομοίως έχει παλέψει για να δημιουργήσει ένα έργο τέχνης και πουλάει κανονικά το πνευματικό του δημιούργημα δεν έβγαλε δραχμη (αναφερόμενος πάντα στο κοινό που κατεβάζει δίσκους και όχι ανθρώπους που αγοράζουν αυθεντικά)…άρα και διαφοροποίηση - διαφήμιση (η μπάντα που δίνει free την μουσική της) και μεγαλύτερο κέρδος…Πολύ καλό ακούγεται!

Εννοείται ότι δεν έχω κάτι με το group και ο δίσκος είναι καταπληκτικός…κ εννοείται δεν διαφωνώ με έσας που κανατε δωρεά και καλά κάνατε αφου τα πνευματικά διακιώματα πρέπει να πληρώνονται για να τα αποκτήσει κάποιος…απλά λέω πως τέτοιες κινήσεις δεν είναι πολύ αθώες και μου έκανε εντύπωση που κανείς δεν το ανέφερε…

Αυτά…

Το νόημα δηλαδή είναι η κάθε μπάντα να έχει απο ένα κουμπί donate στην σελίδα της για αυτούς που κατέβασαν ή άκουσαν με κάποιο τρόπο τα τραγούδια τους για να τους βοηθήσουν.

Δεν μπορώ να δω αυτήν την κίνηση που έκαναν πονηρά.

Αν γίνει αυτό χάλασε το γλυκό…σε αυτές τις κινήσεις που βεβαίως και είναι καινοτομικές κερδίζει όποιος τις σκεφτεί πρώτος…αν γίνει τάση αυτό τότε αυτοί που το πρωτοσκέφτηκαν θα χάσουν το πλεονέκτημα και όσοι ακολούθησαν απλά δεν θα κερδίσουν κάτι…υπάρχει ένα κοινό (αυτοί που κατεβάζουν τους δίσκους) απο τους οποίος καμμία μπάντα δεν κερδίζει τίποτα…αυτοί με την κίνηση αυτοί κερδίζουν κάτι απο αυτούς που κανείς άλλος δεν κερδίζει τπτ…όσο μικρό ή μεγάλο είναι αυτό το κάτι…στόχευσαν λοιπόν σε ένα κοινό που κάθε άλλη μπάντα το θεωρεί ήδη χαμένο…αρκετά έξυπνο και μπράβο τους!!

Αυτό που έκαναν είναι μεγάλη μαγκιά για τον εξής λόγο: Δε μπορώ να φανταστώ πολλούς καινούριους δίσκους που να με έκαναν να δώσω donation. Μουσικά μιλάω πάντα. Ίσως φταίει και ότι δεν είμαι από τους τύπους που δίνουν λεφτά στους Πακιστανούς που πλένουν τα τζάμια (και μου σπάνε τα νεύρα!)

Ακόμα και σε σχέση με το *shels πιστεύω ότι ο δίσκος είναι πάρα πολύ καλύτερος

Γιατί τους συγκρίνουν με τους *shels? :-k Δεν έχουν καμία σχέση.

Οι οποίοι btw μας χρωστάνε καινούριο album…

Και σκόπιμα να το έκαναν, έχοντας ως έναν βαθμό και εμπορικούς σκοπούς, δε βρίσκω κάποιο πρόβλημα προσωπικά. Οι πάντες που βρίσκονται στον χώρο ενδιαφέρονται να προωθήσουν τη μουσική τους με τον τρόπο που οι ίδιοι θεωρούν καλύτερο. Άλλοι επιλέγουν τον Χ τρόπο, άλλοι τον Ψ. Στην εποχή που ζούμε κιόλας, την εποχή του internet, κάτι τέτοιες κινήσεις μου φαίνονται ακόμα πιο φυσικές…

αυτό πώς προέκυψε; επίσης, δεν έδωσαν δωρεάν μπ3, δωρεάν σιντί έδωσαν.

Παρεξηγούμαι παιδια…κατάρχήν είναι μαγκια και το είπα και πριν…μπραβο τους γιατί για κάτι που ο καθένας μας έπρεπε να πληρώνει, τα σημεία των καιρών τα έχουν φέρει έτσι που ελάχιστοι πληρώνουν και οι μπάντες είναι αυτές που βγαίνουν χαμένες…ότι τους ανήκει διεκδικούν…κ βρήκαν έναν πανέξυπνο τρόπο και τα διεκδικούν…για όλους τους άλλους το πρόβλημα παραμένει όμως…απλά τα περιτυλίγματα που χτυπάνε το συναίσθημα με ενοχλούν…

Το αν είναι καλύτερος ο ένας δίσκος απο τον άλλον είναι απολύτως άσχετο με την ιδέα για την οποία συζητάμε…δλδ οι shels δεν ξόδεψαν χρόνο, ιδεές κτλ…???δεν είναι πνευματικό τους δημιούργημα???απλά οι Pax cecilia απο ένα κοινό που δεν θα πλήρωνε καταφέρνει και του παίρνει εν μέρει αυτό που δικαιούται ενω π.χ. οι shels δεν βγάζουν τπτ απο όσα δικαιούνται…αυτό είναι μαγκιά τους…όχι όμως θέλουμε να δώσουμε την μουσική μας free να την απολαμβάνεται με αγαπημένα σας πρόσωπα…εκεί λίγο με χαλάει αλλά κατα τα άλλα είαν ιπολύ σωστό project!!project όμως που αφορά χρήμα, επιβίωση κτλ όχι συναίσθημα…

υ.γ. βέβαια το αν αξίζει ο δίσκος βοηθάει πολύ περίσσοτερο καθώς για κάτι που αξίζει η διάθεση να δώσεις ένα αντίτιμο είναι πολύ μεγαλύερη…έκει παίζει ρόλο πόσο καλός είναι ο δισκος…όχι όμως αυτός είναι καλύτερος απο αυτόν άρα αυτός αξίζει να πληρωθεί το πνευματικό του δικαίωμα και ο άλλος όχι…είναι άδικο

Ναι μας χρωστάνε γαμώτο!!!:stuck_out_tongue:

Θα καταλάβεις και απο το τελευταίο μου post οτι συμφωνούμε απόλυτα στο περιτύλιγμα τα χαλάω…

Αυτό δεν το ήξερα…νόμιζα ότι δίνανε mp3 μέσω της σελίδας τους…Συγνώμη

Δεν υπάρχει παρεξήγηση Mr Tyler. Κουβέντα κάνουμε :slight_smile:

Λοιπόν, δεν υπάρχει τίποτα πιο αγνό από την επιθυμία του μουσικού να ακούστει η μουσική του (και να αρέσει φυσικά) σε όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο.

Ως γνωστόν ζούμε σε δύσκολες εποχές για τη μουσική βιομηχανία και ο καθένας προσπαθεί να βρει μια διέξοδο να ακουστεί.

Αυτό που έκαναν οι The Pax Cecilia είναι πάρα πολύ έξυπνο. Αλλά φυσικά και έγινε με αγνές προθέσεις. Και εντέλει αν τους ένοιαζαν τα χρήματα, τότε δε νομίζω ότι θα έκαναν αυτό το επάγγελμα (ούτε θα έπαιζαν τη συγκεκριμένη μουσική).

Με βάση όλα αυτά θεωρώ την κίνηση αυτή που έκαναν έξυπνη και συνάμα εντελώς τίμια!

Το φανταστικό όμως είναι ότι ο δίσκος που κυκλοφόρησαν και επέλεξαν να διανέμουν δωρεάν δεν είναι απλώς ένας καλός δίσκος ενός καινούριου συγκροτήματος. Πρόκειται για τεράστια δισκάρα. Και αναγνωρίστηκε ως τεράστια δισκάρα από πολλούς παγκοσμίως.

Tyler δεν πρόκειται για διαφημιστικό τρικ μα για μεράκι. Λογικό να τα συγχέεις στην καταναλωτική κοινωνία που ζούμε, αλλά όπως λέει και ο Samwise, “There’s some good in this world, Mr Frodo”.

Μάλιστα οι The Pax Cecilia αυτό που ζήτησαν δεν ήταν η δωρεά, όσο το να έχουν την ευκαιρία να παίξουν συναυλίες. Το δήλωσαν ξεκάθαρα. Και εγώ από τη μεριά μου πιστεύω ότι τους καταλαβαίνω απόλυτα. Και τους ευχαριστώ για τη μουσική που μας προσφέρουν

Εννοείται κουβέντα κάνουμε…τα λεγόμενα μου θεώρησα πως δεν έγιναν εντελως κατανοητά για αυτό έγραψα περι παρεξηγησης…στο 95% όσων λες συμφωνω (δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα :p)!

απλά θεωρώ πως οι συναισθηματισμοί που θέτουν συνεχώς είναι ένα μικρό δείγμα χειραγώγησης…το ξαναείπα δεν κλέβουν κανέναν…να ακουστεί ότι δημιουργούν θέλουν και καλά κάνουν και πρέπει να πληρώνονται για όσα δημιουργούν…είναι δικαίωμα τους και προστατεύεται απο τον νόμο…πάντως και ο roger waters είπε " money, is the root of all evil today…"…Πάντως ειλικρινά θα ήθελα να είναι μεράκι και μακάρι να είναι αγνές οι προθέσεις…το εύχομαι!

Κάθε φορά που ξεθάβω το Blessed Are the Bonds,η τρίχα ηλεκτρισμένη ειδικά από το πρώτο μέχρι και το τέταρτο κομμάτι δεν παίρνει ούτε ένα ταιμ αουτ για να πέσει!Δισκάρα!