The Peter Dolving Appreciation Thread

λιγα λογια για τον κυριο Peter Dolving

τον μαθαμε απο το ομωνυμο ντεμπουτο των Τhe Haunted το 1998
λυσσασμενα,οργισμενα,τσαμπουκαλεμενα φωνητικα που σε συνδιασμο με το καταιγιστικο και πορωτικο thrash metal του δισκου κερδισε σχεδον(?) τους παντες.
μετα το δισκο αυτο τον χανουμε απο τους The Haunted μεχρι που τον ξανασυνανταμε στην επιστροφη του στο συγκροτημα το 2004 με τους δισκους Revolver, The Dead Eye και το πιο προσφατο τους Versus, οπου μαζι με το οργισμενο στυλ που τον ειχαμε μαθει εφερε και νεα στοιχεια, οπως καθαρα φωνητικα,μελωδιες και πιο εσωστρεφη στιχουργια.

αυτα ειναι τα πιο ευρεως γνωστα στοιχεια για αυτον

ψαχνωντας ομως λιγο καλυτερα ανακαλυπτουμε οτι εχει κανει και αλλα πραγματα στην καριερα του. Το πιο γνωστο απο αυτα ειναι ισως η προηγουμενη μπαντα που ειχε πριν παει στους Haunted τους Mary Beats Jane. Μια πιο ενναλακτικη μεταλ μπαντα που στο ομωνυμο ντεμπουτο της το 94 κυμαινωταν σε πιο post thrash μουσικες ενω στο δευτερο της δισκο Locust του 96 σε πιο πειραματικες alternative ροκ/μεταλ φορμες.
Τρομερα αξιολογα αλμπουμ και τα 2

2 promo βιντεο απο το ντεμπουτο
grind


και
old

και ενα
τραγουδι απο το Locust
cradlewake

τωρα περα απο τους mary beats jane
ο κυριος Dolving ειχε/εχει κανει και αλλες μπαντες
οπως η peter dolving band
με την οποιοι εχει κυκλοφορησει 2 δισκους
One of us το 2001 και Bad Blood το 2003

η μπαντα αυτη μετονομαστηκε σε bringthewarhome


και κυκλοφορησε ενα δισκο περσυ το Rejoice
επισης καπου το 97-99
ειχε και μια μπαντα ονοματι zen monkey

δεν περιγραφω μουσικα πως ειναι
ακουστε μονοι σας

2 βιντεο απο peter dolving band (τα οποια και τα 2 γαμανε)
απο το album Bad Blood του 2003
water over bones


και
should have been you

και ενα κομματι απο bring the war home το οποιο δεν υπαρχει στο myspace της μπαντας που ποσταρα πιο πανω
anyone

για τους zen monkey
το μονο που εχω βρει ειναι αυτο εδω το λινκ με καποια τραγουδια τους
http://www.thestaringkid.com/zm.htm
(αμα το λινκ ειναι παρανομο , παρακαλουντε οι mods να το διαγραψουν)

δεν ξερω τι γνωμη εχετε για τον κυριο dolving
αλλα προσωπικα τον εχω σε φοβερη εκτιμηση
και τον θεωρω φοβερο καλλιτεχνη
he gets my respect

οποιος καταφερει και βρει κατι απο τις δουλειες του ας ριξει και ενα σφυριγμα προς τα δω

bonus
συμμετοχη του σε ενα γαματο κομματακι απο μια μπαντα Cold Tears

:):smiley:

Ας κάνω ένα reply. Τι να πεις για τον Dolving, μεγάλη μορφή. Όσοι είχαν πάει στη φετινή συναυλία τους ξέρουν. Εντωμεταξύ είχε πλάκα, γιατί υπέγραφε τα εισιτήρια με αλφάδια :lol:ι. Εκτός από τη δεδομένη αξία των φωνητικών του, νομίζω πως έχει γράψει και στιχάρες, ενώ όλα τα λεφτά ήταν η τελευταία του συνέντευξη σε ελληνικό περιοδικό (νομίζω στο χάμερ αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Έχω ακούσει μόνο το ντεμπούτο Μary Beats Jane και μου άρεσε πολύ, πραγματικά δεν ήξερα πως έχει κάνει και τόσα άλλα πράγματα. Θα τσεκάρω πάντως.

Α, και κάντε ένα merge με το Τhe Haunted topic ενσωματώνοντας τον τίτλο, είναι κρίμα να πάει άπατο μόνο του αυτό το θρεντ.

αξιζει παντως να τσεκαρετε τα υπολοιπα project του

σαν peter dolving band μου ακουγεται σαν μια πιο πανκ ροκ εκδοση του tom waits

ενω στους zen monkey ειναι πολυ κοντα σε ενα ροκ ν ρολλιδικο πανκ
στους οποιους θα ακουσουμε και μπαλαντα με ακουστικη κιθαρα

οσο αφορα τους haunted εχω αναθεωρησει παρα μα παρα πολυ για το the dead eye
το οποιο ναι μεν μουσικα ειναι κατι διαφορετικο
αλλα στα φωνητικα/στιχους δινει ρεσιταλ
οπωτε αν κατσεις να το εμβαθυνεις λιγο το θεμα και αφησεις το ολο κονσεπτ να σε συνεπαρει πιστευω οτι θα βρεθεις με εναν καταπληκτικο δισκο στα χερια
ετσι βασικα επαθα εγω

I’m drowning in the fear of gods
The more I see the less I want
I was not raised to shut my mouth
But as long as it holds me
I’ll fight it and scold it
All my life !

Οτι να’ναι τυπακι !
Δεν εχω ακουσει τιποτα αλλο εκτος απο τις δουλειες του με The Haunted για να τον
κρινω περαιτερω οποτε θα μιλησω μονο γι’αυτες.

Στιχουργικα γινεται ολο και καλυτερος.Φαινεται οτι εχει πεσει δουλεια στους στιχους.
Και συμφωνω με τον απο πανω το Dead Eye αν το ακουσεις με προσοχη θα σου αρεσει σιγουρα.

Επειδη εχω διαβασει και καποιες συνεντευξεις του εχω να πω οτι ειναι ο τυπος ειναι βλαμμενος
με την καλη εννοια.Ωρες-ωρες δεν καταλαβαινεις τι λεει,αλλα εχει και μερικα πολυ ωραια πιστευω
οποτε δεν του κραταμε κακια.

ειναι θεος πραγματικα

ακομα και αυτες τις ασυναρτησιες που αναφερει πανω ο ντεθστερ πως γραφει καθομαι και τις απολαμβανω,
και σαν στιχους, για το ειδος που παιζουν οι haunted τουλαχιστον, εχει γραψει ωραια πραγματα
οταν βρω χρονο θα κατσω να ασχοληθω και με τα projects του γιατι μου ειναι τρομερα συμπαθης φυσιογνωμια

περιττο να πω πως ο αγαπημενος haunted δισκος μου ειναι το the dead eye και λογο 'ημι’καθαρων φωνητικων dolving :smiley:

The boy with the crooked smile.

Ειναι να το λατρευεις το attitude του…Σα frontman σε γεμιζει και τα δινει ολα και για τις συεντευξεις που λεει ο Deathster καλυτερα να διαβαζω απαντησεις τυπου Dolving παρα τις κλασσικες σουπες και τα δηθεν τα νιανια…

Και συμφωνω για Dead Eye!Και γω για το συγκεκριμενο εχω αναθεωρησει…Γενικα το μονο μετριο τους για μενα ειναι το τελευταιο(το okw το γουσταρω)

(το mary beats jane το καραγουσταρω.To 2o τους δε το χω ακουσει ακομα)

+100000000000 εδω