The phantom of the opera (Love Never Dies) the sequel

Ο Άντριου Λόιντ Βέμπερ ανακοίνωσε ότι το σίκουελ του μιούζικαλ “Το Φάντασμα της Όπερας” θ’ ανεβεί στη θεατρική σκηνή περί το τέλος του 2009.

Η φημισμένη και εμπορικά πετυχημένη μουσική παράσταση του Γουέστ Εντ, η οποία έχει μεταφερθεί πολλάκις στο σινεμά με τελευταία φορά το 2004, θα έχει συνέχεια.

Η παράσταση “Το Φάντασμα της Όπερας : η Αγάπη ποτέ δεν πεθαίνει”, θα είναι το σίκουελ της πρώτης και αυθεντικής ιστορίας του Άντριου Λόιντ Βέμπερ, που τοποθετείται δέκα χρόνια μετά από αυτήν.

Ο δύσμορφος ήρωας βρίσκεται ακόμα στη ζωή και μετά τις περιπέτειές του στην παρισινή Όπερα, τον συναντάμε στη Νέα Υόρκη και στο δημοφιλές για την εποχή Κόνει Άιλαντ του Μπρούκλυν.

Σύμφωνα με δημοσιεύματα των Τάιμς του Λονδίνου, προβλέπεται λαμπρή πρεμιέρα του σίκουελ του “Φαντάσματος…” στο Μπρόντγουέι, στο Γουέστ Έντ και τη Σανγκάη.

Στα του καστ τώρα, ακόμα δεν έχει κλείσει κάποιο μεγάλο όνομα για την παράσταση. Άλλωστε η δουλειά του Βέμπερ θα είναι δύσκολη μιας και απαιτούνται παραπάνω από τρεις οντισιόν για τους πρωταγωνιστικούς ρόλους και τους αντικαταστάτες τους.

Προς το παρόν δημοσιεύματα αναφέρονται σε ονόματα όπως οι Χιου Τζάκμαν και Τζέραλντ Μπάτλερ (που ενσάρκωσε το κινηματογραφικό “Φάντασμα” του Τζόελ Σουμάχερ) ανάμεσα στους πιθανούς υποψηφίους για τον ομώνυμο ρόλο, ενώ για τον ρόλο της “Κριστίν” οι επίδοξες υποψήφιες είναι πολλές.

Τη σκηνοθεσία έχει αναλάβει ο Τζακ Ο? Μπράιεν (“The Full Monty”, “Hairspray”), ενώ ο βραβευμένος με πέντε “Tony” Μπομπ Κρόουλι (“Carousel”, “The History Boys”, “Mary Poppins”) έχει αναλάβει το σχεδιασμό των σκηνικών.

8O8O8O8O8O8O8O
Αναμενουμε…

ώπα πολύ ενδιαφέρων νέο.δυστυχώς έχω δει μόνο την ταινία και μου άρεσε πάρα πολύ.Αναμένουμε.


Now playing: Eluveitie - Elembivos
via FoxyTunes

Λατρεύω τη μουσική του ?Phantom Of the Opera? του Webber, παρότι πρόκειται εμφανώς περί «εκλαϊκευμένου πασαλείμματος» των έργων του Verdi και του Puccini, ενώ η πασίγνωστη μελωδία του ομωνύμου κομματιού είναι αντιγραμμένη από το ?Echoes? Pink Floyd. (και για του λόγου το αληθές: http://www.youtube.com/watch?v=0S3fpgrZ9ys )

Παρά ταύτα, είναι σίγουρα το αγαπημένο μου μιούζικαλ!

Παρεμπιπτόντως, για όποιον ενδιαφέρεται, θεωρώ κλάσεις ανώτερη το δίσκο που κυκλοφόρησε από το καναδικό καστ του μιούζικαλ, στο οποίο το ρόλο του φαντάσματος είχε ο καταπληκτικός Colm Wilkinson (μοναδική ερμηνεία, θεϊκή φωνή).

Φοβάμαι πολύ το sequel και θα στοιχημάτιζα ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να φτάσει το επίπεδο του «πρώτου». Αλλά ας μην «συννεφιάζω», προφανώς με ενδιαφέρει πολύ να το ακούσω.

Μακαρι να ειναι τοσο τελειο μουσικα οσο το πρωτο αλλα δεν το κοβω…μακαρι ομως. Ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου μιουζικαλ και το Think Of Me μου εδωσε την υποτροφια μου στο LMC! :καρδουλες:

Αλλα εχω απογοητευτει πολλακις απο sequel…ελπιζω να μην γινει παλι! :smiley:

Αντε να βγει να δουμε!

Πριν εναμιση χρονο ειδα το phantom στο Λονδινο. Εκπληκτικη παρασταση!!! Δεν βλεπω παντως αγνες προθεσεις σε αυτο το εγχειρημα. Παρ ολα αυτα μια μεγαλη παραγωγη λογικα θα αξιζει ετσι κι αλλιως…