The Pineapple Thief

¶γγλοι, κυκλοφορούν ανελλιπώς δίσκους από το '99 και όσοι αρέσκονται σε ακούσματα με βάση το alternative και μια μεγάλη δόση progressive rock μέσα από το φίλτρο των Porcupine Tree αφενός και των Oceansize από την άλλη να σπεύσουν.

Προτεινόμενο άλμπουμ μάλλον το “Variations On A Dream”

Από κει και πέρα, όλοι λίγο έως πολύ είναι πολύ όμορφοι δίσκοι και αξίζουν της προσοχής.

check: www.myspace.com/thepineapplethief

Ηρεμη δυναμη οι The Pineapple Thief. Το περσινο τους αλμπουμ ηταν παρα πολυ καλο επισης! Εχουν επιρροες απο Porcupine Tree αλλα και απο Radiohead (Δεκαετιας '90)

Έχω ακούσει κάποια τραγούδια αλλά δεν έχω προλάβει να τους ψάξω και είναι λίγο δύσκολο αυτόν τον καιρό. Θα γίνει πάντως κάποια στιγμή, εδώ και πολύ καιρό θέλω.

Τους έμαθα ως similar artist to Porcupine Tree. Να 'ναι καλά το λαστ :Ρ

Πριν λίγο καιρό άκουσα το τελευταίο τους άλμπουμ, το οποίο και μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση μπορώ να πω.

Οι επιρροές που ειπώθηκαν πάνω ισχύουν πέρα για πέρα. Και φυσικά ένα συγκρότημα που θυμίζει Porcupine Tree, Oceansize και Radiohead, ε δε μπορεί, θα ναι πολύ καλο.

Κάποια στιγμή θα τσεκάρω και τα παλιότερα τους!

Πολύ ωραίο και το περσινό.

Επίσης,

The Pineapple Thief return with two four track EPs, entitled The Dawn Raids. The EPs will be available as limited edition CDs.

Σε κάποια φάση τις προηγούμενες μέρες άκουσα και τα Variations on a Dream και Abducting The Unicorn. Μετράει πολύ αυτό το συγκρότημα τελικά, πάρα πολύ καλοί δίσκοι όλοι τους…

~ bump με νέα κυκλοφορία και εξώφυλλο storm.

Και τελικά οι τύποι συνεχίζουν να εκπλήσσουν.
Πανέμορφος νέος δίσκος, αρκετά σοφή χρήση Muse επιρροών και κομματάρες.
Τσεκάρετε το review και το άλμπουμ φυσικά και μετά κάντε και μια βόλτα από το τόπικ με τις κυκλοφορίες !

και νέο βιντεάκι: www.youtube.com/watch?v=GjJxSng0N_4

Ωπ! Υπάρχει thread για Pineapple Thief? That’s my boys!

Λοιπόν τους πήρα χαμπάρι πριν κανά δυο χρονάκια, απο το τραγούδι All i need to know μέσα απο το “What we have shown” http://www.youtube.com/results?search_query=the+pineapple+thief&aq=f

Εκτοτε ακούω τις δουλειές τους προσεκτικά, οι οποιες εμενα προσωπικά μου έδειχναν ότι μπορούν να κάνουν τη διαφορά…Βεβαια επειδή δεν ασχολούνταν κανείς μαζί τους, πιστευα πως ήμουν ο τρελός του χωριού:p

Αλλά ήρθε το πλήρωμα του χρόνου(σικ:p), η ηθική δικαίωση (σικ νάμπεγ 2:p) και πιστεύω πως με τη φετινή και κατεμέ καλύτερη δουλειά τους, θα κανουν το μπαμ! Ευγε για την κριτική του άλμπουμ!!

εντιτ: για τον δίσκο γίνεται σούσουρο στο ιντερνετ (σάιτ τύπου progarchives) και στους prog κύκλους.

να’μαι και 'γω. (όπου prog και χαρά).

Το Someone Here Is Missing είναι δισκάρα. Τα λέει ο Πάνος όπως πρέπει.

Αλλά ετοιμάζει και κάτι ακόμα!:wink:

Tις τελευταιες μερες ακουω ανελλιπως το “Someone here is Missing”.1ος δισκος που ακουω απο αυτους,και με εκπλησσει συνεχως.Εχει πολλες κομματαρες μεσα(αν οχι ολα τα κομματια).

Και ειναι πολυ υποτιμημενη μπαντα εγω αμα δεν τους ειχα δει στο τοπ 30 του ροκινγκ,δεν θα τους ειχα ψαξει.

Πριν λιγες μερες ηταν το Nothing at best με το State we’re in,το σημερινο κολλημα ειναι το [U]Show A Little Love[/U]

Πολυ ωραιος ο φετινος τους δισκος που ηταν και ο πρωτος τους που ακουσα. Με τι να συνεχισω?

μπανταρα ηταν ετσι κι αλλιως,αλλα τερατιο upgrade ο Gavin

1 Like
2 Likes

αν εξαιρεσουμε το μεσαιο σολιστικο μερος,το porcupine tree κλεισιμο και το για αλλη μια φορα ασυλληπτο ντραμινγκ του Gavin…ετουτο το υπεροχο κομματι μου βγαζει μια δυνατη Cure αυρα στη βασικη δομη του…good :slightly_smiling_face:

1 Like