The Residents σε Αθήνα (15 Νοεμβρίου), Θεσσαλονίκη (16 Νοεμβρίου)

Μεταφέρω από mixtape.gr:

“Τα εισιτήρια για την εμφάνιση στη Θεσσαλονίκη (Principal) θα προπωλούνται σύντομα στο Metropolis προς 30 ευρώ, ενώ τα εισιτήρια για την εμφάνιση στο Θέατρο Παλλάς θα προπωλούνται από την ερχόμενη Δευτέρα προς 40, 50, 80 και 100 ευρώ”.

Αν αντέξατε το σοκ με τις τιμές (επιτέλους την βγάλαμε μια φορά καθαρή οι Σαλονικιοί :p) θα τα πούμε στη συναυλία. Σε περίπτωση που δε γνωρίζετε ποιοι είναι οι Residents, είναι πολύ φτωχό από μέρους μου να τους περιγράψω σαν μία avant-garde μπάντα των οποίων την ταυτότητα δε γνωρίζει κανείς (βλ Buckethead), οπότε κάντε μια έρευνα on your own. Το επίσημο site και myspace τους δεν αναφέρει τίποτα προς το παρόν, αλλά λογικά θα το γράψουν στις επόμενες μέρες.

Τα show που είχαν δώσει την περίοδο 89-90 σε Ρόδον και Παλλάς, ήταν εξωπραγματικά! Ένα μοναδικό σύνολο ακουστικής και αισθητικής από την πιο avant garde καλλιτεχνική παρέα όλων των εποχών! Το show ους στο Gagarin το 2002 ήταν ενδιαφέρον αλλά μονότονο και κούρασε λίγο, χωρίς όμως να λείπουν οι καινοτομίες και για άλλη μια φορά μια εξαιρετική performance!
Όσοι πιστοί, προσέλθετε!

Τους ειχα δει το 2003 και ειχα εντυπωσιαστει.Ανετα θα τους ξαναβλεπα και η συναυλιακη ξηρασια της πολης με ωθει ακομα περισσοτερο στο να παρω εισιτηριο.

Δεν το ξεχνάμε αυτό ε.
Πολλά λεφτά για Αθήνα, έχω πει να μην δώσω ξανά πάνω από 30-35 ευρώ για συναυλία αλλά τι να κάνεις.

me vlepw k emena kapou ekei mesa sto Pallas…

Λοιπόν, θα πάει κανείς; Εγώ αύριο παίρνω εισιτήριο Σαλόνικα

ειναι αδικία να μένεις στου διαόλου τον κώλο και να μην μπορείς να δεις ΤΕΤΟΙΑ live
κάποιος με μισεί, δεν εξηγείται

Εγώ δεν πάω λόγω ακριβού εισιτηρίου, ήθελα πολύ, αλλά.

πηγα χτες στο Live της θεσσαλονικης.

ενταξει τα ατομα εναι αλλου…
ο τυπος που επαιζε ηταν θεος! απιστευτη ερμηνια!
ευτιχως ηταν γεματο το Principal!
ειχε κ παρα πολι καλο ηχο! ολα τελεια!

Που το είδες το γεμάτο?Όταν γεμίζει το Principal έχει 500 άτομα παραπάνω από αυτά που είδες.

Κατα τα άλλα ήταν ένα γαμάτο live!!! Τα σπασαν!!!

δεν ειπα οτι ηταν πιτα αλλα γεματο!
ειχε πολυ κοσμο ιδικα για τετοιου ειδους συναυλια!

Πω πρεπει να ταν φοβερη φαση. Ειδα κατι βιντεακια απ τη περιοδεια.

Αν και τους έβλεπα για πρώτη φορά,άκουσα ότι τις προηγούμενες φορές είχε πολύ κόσμο.Sold out κτλ(δεν ξέρω αν εννοούν και θεσ/νίκη)

Πολύ καλοί, σίγουρα θα έχουν μείνει στη μνήμη όσων τους είδαν για πρώτη φορά. Πιο αδύνατο πάντως το σόου τους από προηγούμενες φορές. Οσοι επισκέφθηκαν το residents.com πριν τη συναυλία ήταν πιο οφελημένοι, μια και υπάρχει ολόκληρο στόρι που εκτυλίσσεται και προωθείται σόου με το σόου. Η community μάλιστα περίμενε με ανυπομονησία reports από τις ελληνικές παραστάσεις, επειδή θεωρούσαν πως λόγω της “Πάτμου” που αναφέρεται στο όλο concept, θα υπήρχε εδώ κάποιο extra clue. Αν είχες ενημερωθεί γι’ αυτό πριν πας, καταλάβαινες περισσότερα. Δυστυχώς κι εγώ το πήρα χαμπάρι αφού τους είδα.

vantor, opws leme kratsas?

No names and faces here, we talk about the Residents :slight_smile:

παιδια ξερει κανεις πως λεγετε το τελευταιο τραγουδι που παιξαν?(στο encore)

“My Window”.

Το εκλαμβάνω ως ναι… :slight_smile:

To My Window σίγουρα ήταν η πιο υποβλητική στιγμή της βραδιάς, αν και είναι από τον προηγούμενο δίσκο τους.