The RS 10 greatest rock songs

  1. Like a Rolling Stone, Bob Dylan

  2. Satisfaction, The Rolling Stones

  3. Imagine, John Lennon

  4. What’s Going On, Marvin Gaye

  5. Respect, Aretha Franklin

  6. Good Vibrations, The Beach Boys

  7. Johnny B. Goode, Chuck Berry

  8. Hey Jude, The Beatles

  9. Smells Like Teen Spirit, Nirvana

  10. What’d I Say, Ray Charles

Aυτά είναι σύμφωνα με το πασίγνωστο περιοδικό ROLLING STONES τα δέκα μεγαλύτερα τραγούδια όλων των εποχών :-k :-k

Συμφωνείτε ή διαφωνείτε???

Ποιό θα αφαιρούσατε και ποιό θα βάζατε στην θέση του???

Υ.Γ Ερωτήσεις του στυλ που είναι το kashmir ή το foxy lady ή το layla ή ή ή δεν γίνονται αποδεκτές :wink:

κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ. Δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστή λίστα. Ο καθένας μπορεί να βάζει ό,τι νομίζει.

Η δικιά μου θα ήταν εντελώς διαφορετική, αλλά δε σημαίνει ότι είναι “η σωστή”

Πεταμα οπως ειναι,καψιμο στα γραφεια του περιοδικου,παιρνουμε τα λεφτα απο την ασφαλεια και παμε Τζαμαικα να παιζουμε ολη μερα προ!

:lol: :lol: :lol:

Το τελευταίο πράγμα που θα έκανα αν ήμουν Τζαμαϊκα, θα ήταν να παίζω προ!! :stuck_out_tongue: 8) :smiley: :roll: :roll: :roll:

Rolling stone=του κωλου τα 9μερα…

Ποιό το νόημα να κάνεις μια λίστα με τα καλύτερα τραγούδια;

Πεστα πεεεεεστα …

πιστευω το θεμα ειναι τελειως υποκειμενικο…νομιζω οτι ο δημοσιογραφος οποιοδηποτε περιοδικου η Μ.Μ.Ε. δεν μπορει να εχει πιο βαρυνουσα αποψη απο οποιοδηποτε οπαδο…

αλλα δυστυχως τα Μ.Μ.Ε. σε μεγαλο βαθμο καθοριζουν το γουστο και τη συνειδηση του κοινου για το τι ειναι καλο και τι οχι…

οσων αφορα τη λιστα ασφαλως και διαφωνω…

Χμ… Βασικά διαφωνώ. Αλλά συμφωνώ οτι δεν πρέπει να πάρουμε υπόψιν την προσωπική προτίμηση, αλλά την επιδραστικότητα τους. Με αυτό το κριτήριο, τα 3 πρώτα πιθανώς είναι “σωστά”.

Συμφωνω με Λενα, και γι αυτο το λογο θεωρω πως επρεπε να μπει το ομωνυμο των Black Sabbath. Αντικατοπτριζει τη μουσικη 10, 20, ή και 30 χρονια μετα.

δεν νομιζω πως παιζει ρολο μονο η επιδραστικοτητα για να θεωρηθει ενα τραγουδι μεγαλυτερο απο ενα αλλο…αν ειναι ετσι επρεπε να μπει μεσα και ενα τραγουδι του malmsteen π.χ. που εκανε την ηλ κιθ. διαγωνισμο ταχυτητας και επειρεασε εκ κιθαριστες…

Επειδή το θέμα αυτό με έχει απασχολήσει πολύ όχι μόνο για τους black sabbath αλλά και για άλλους καλλιτέχνες ή γκρουπς έχω καταλήξει μετά από συζητήσεις το εξής συμπέρασμα
Η λίστα αυτή σχηματίστηκε από τις γνώμες περίπου 170 ατόμων σχετικών με την μουσική ας μου επιτραπεί η έκφραση ήτοι συνθετών στιχουργών ερμηνευτών κριτικών δημοσιογράφων κλπ κλπ
Άρα έχουμε να κάνουμε με 170 υποκειμενικές ας το πούμε γνώμες το θέμα όμως είναι και για αυτό έβαλα το θέρντ με όσα έχουν γίνει κατά καιρούς γνωστά για το εν λόγω παγκοσμίου φήμης και μεγάλης επιρροής περιοδικό -ναι έτσι ειναι ας μη γελιώμαστε- πόσο υποκεινούμενες είναι οι 170 αυτές γνώμες και τι μήνυμα ήθελε να περάσει το εν λόγω δημοσιεύμα :-k

Πάντως κι εγώ εκτός των τριών πρώτων που συμφωνώ τα υπόλοιπα 7 με βρίσκουν αντίθετη από πολλές απόψεις κι σας διαβεβαιώ θα προτιμούσα άλλα στην θέση τους

Χμ. Εδω που τα λεμε, συμφωνω και με το Νιρβανα για διαφορους λογους.:-k Μονο και μονο δηλαδη για την ανταποκριση που ειχε από τους απανταχου εφηβους κ.τ.λ… Οι οπαδοι κανουν ενα κομματι μεγαλο… Οσο να ναι εμεινε στην Ροκ ιστορια…

Θα μου πειτε, κουλος ο Κομπαιν, αλλα απο την αλλη μια χαρα μ’ αρεσουν οι δισκοι του, και μια χαρα κομματια εγραφε. Bleach φορεβερ.

Με έχετε καλύψει…
Εγώ θα κρατούσα μόνο τα 3 πρώτα, το Johnny B. Goode, το Hey Jude και το Smells Like Teen Spirit και εκτός από το Sabbath θα έβαζα Jethro Tull - Aqualung, Pink Floyd - Shine On You Crazy Diamond, AC/DC - Highway To Hell, Thin Lizzy - Emerald…

Εγώ πάντως χαίρομαι που κανένα από τα δικά μου πραγματικά αγαπημένα δε βρίσκεται σε μια τέτοια λίστα

Nαι.Το περιοδικο Rolling Stone εβγαλε καλυτερο τραγουδι το Like A Rolling Stone .:stuck_out_tongue:

+500 :stuck_out_tongue:

Κατ αρχήν θα έπρεπε να διευκρινιστεί πως δεν πρόκειται για τη λίστα των καλύτερων rock τραγουδιών, αλλά για τη λίστα «Greatest Songs of All Time». :wink: Δεν υπάρχει πουθενά η λέξη rock στο αντίστοιχο άρθρο του Rolling Stone και για του λόγου το αληθές:

http://www.rollingstone.com/news/coverstory/500songs

Εξ ου και η δικαιολογημένη παρουσία του εξαιρετικού «What?s Going On», που δεν είναι ροκ, σε κανένα σύμπαν.

Θα μου επιτραπεί να διαφωνήσω αναιδώς με την κρατούσα και αποπνικτική πλειοψηφία, καθώς είμαι φανατικός λιστοφάγος και δεν έχω καμία αντιπάθεια προς το Rolling Stone. Φυσικά μια τέτοια λίστα θα κατακρίνεται και θα θεωρείται υποκειμενική. So what? Είναι εμφανές πως οι λίστες του Rolling Stone χαρακτηρίζονται από κατακλυσμό επιλογών από Beatles/Dylan/Stones (δείτε τη συνέχεια της λίστας στο λινκ). “So what?” και πάλι! Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω, παίδες, αλλά σας βλέπω (ή μάλλον σας διαβάζω) δεν κρατιέστε!:stuck_out_tongue:

Είναι πολύ εύκολο να κατακρίνουμε δήθεν «αυθεντίες», είναι επίσης πολύ εύκολο να κριτικάρουμε την ίδια την έννοια της «λίστας καλής τέχνης». Πολλοί οι καλοθελητές, πολλές οι ευκαιρίες, περισσότερη ακόμα αυτή η παράξενη «ηθική». Παρά ταύτα τέτοιες λίστες αποτελούν πολύ χρήσιμα «εργαλεία» για να ανακαλύψουμε γίγαντες, που αγνοούσαμε (κι ούτε καν κοκκινίζαμε).[-X

Πες τα

κανε και εσυ μια λιστα,θα την εκτιμησω περισσοτερο…