The Shadow Theory - Behind The Black Veil

Στο MySpace ειδα κατι μυνηματα τους (που σβηστηκαν μετα. Καθε λιγο κ λιγακι αλλαζουν το page. Ειναι υπο κατασκευη λεει) καθως και απο κατι σχετικα προσφατες συνεντευξεις του Devon Graves, οτι μες στο καλοκαιρι τελειωνουν οι ηχογραφησεις και το mastering. Για το αν εχουν μπει σε καποια δισκ.εταιρεια δεν ξερω αλλα καπου παει το μυαλο μου. Προφανως μιλαμε για κυκλοφορια το φθινοπωρο. Artwork κατα πασα πιθανοτητα απο T.Smith (κανει μπαμ στο friendlist) Λεγεται επισης οτι ο Devon επιστρεφει με waltz τυπου φωνητικα. Googlαρω διακαως αλλα δε βρισκω και πολλα. Γμτ. Ποιος ειχε παρει παλια συνεντευξη απο τον Devon εδω? Η καποιος που τυχον ξερει αυτον τον Demis τον ελληνα πληκτρα τους? Να ακουσουμε και μεις κανα νεο… λιγο φως!!

Ο,τι μπορεσα βρηκα:

http://www.antenna.nu/?p=657
http://www.metal-revolution.com/plugins/content/content.php?content.1805
http://www.myspace.com/theshadowtheoryofficial

Για καμιά InsideOut τους κόβω. άντε Metal Blade…

Inside Out θα ήταν η προφανής επιλογή όμως κάτι τα τερτίπια των αφεντικών, κάτι τα φέσια που έφαγαν (πχ δείτε ακύρωση περιοδείας Pain Of Salvation, Beardfish στην Αμερική) δεν καθιστούν την Inside Out και τόσο πιθανό προορισμό.

Απο την άλλη θα ήταν και η ιδανική εταιρεία γιατί πάντα δίνει το κάτι παραπάνω σε artwork, limited editions κλπ.

Αλλά ακόμα και ο Luccassen το νέο του project Guilt Machine από άλλη εταιρεία το βγάζει.

επίσης, δε νομίζω πως θέλω ο Devon να τραγουδά αποκλειστικά σε στυλ Psychotic Waltz.

Και αναλογικα να το σκεφτεις, τετοια ονοματα,ειδικα για insideout (που και εγω ακουω οτι δεν πληρωνει καλα, ουτε στηριζει ιδιαιτερα τις μπαντες της) δε τους κοβω.Εγω απ την αλλη το μυαλο μου παει περισσοτερο στη RoadRunner και καπως στη Metal Blade. Mωρε καλο μουσικο αποτελεσμα να βγαλουν, κι ας τραγουδαει οπως θελει. Γουστα ειναι αυτα, παω πασο. Οπως και να τραγουδαει, ο τυπος ειναι τεχνιτης στη φωνη του.

Βρηκα και το fan group τους στο facebook: http://www.facebook.com/group.php?gid=105047385990 Που θα παει, θα διαφανουν οι ‘σκιες’. :smiley: Παντως οφειλω να παραδεχτω, πολυ πιασαρικο ηχει το “Shadow Theory” σαν ονομα, για αρχη.

Η Roadrunner; Μάλλον έχεις υπερεκτιμήσει την εμπορική αξία των ονομάτων. Πρώτα από όλα είναι εστιασμένη στην Αμερική που οι εν λόγω μουσικοί δε λένε σε κανέναν τίποτα.

Επίσης, κάνεις λάθος για την InsideOut. Είναι οπαδοί και στήριξαν το prog όταν κανείς δεν υπέγραφε. Προσωπικά είναι ίσως το αγαπημένο μου label ever. Δεν έχει το μεγάλο budget για να στηρίξει μεγάλες περιοδείες αλλά όλες οι κυκλοφορίες είναι προσεγμένες και υποστηρίζονται αρκετά.

Είναι κρίμα πάντως τώρα που το prog ανεβαίνει (και πολύ μάλιστα) ειδικά στην Αγγλία και την Αμερική, τα οικονομικά προβλήματα να δυσχεραίνουν μπάντες και καλλιτέχνες που τη παλεύουν χρόνια.

Ισχυρα ποστ απο Outshined. Ιδιαιτερα οσον αφορα το θεμα Inside Out.

Πραγματι, για καποια πραγματα ελεγα χαρας το κουραγιο τους. Οχι λογω χαμηλης ποιοτητας φυσικα. Και γνκ, σε μια φαση ειχε φτιαξει πολυ δυνατο ροστερ απο καθε προγκοαποψη.

(Κατα τ αλλα, νεο Λουκασσεν project ακουω. Δεν το ξερα αυτο. Πα να τσεκαρω λεπτομερειες).

Οι κυκλοφορίες της Inside Out, τα special editions και όλα αυτά τα συναφή, πραγματικά απογείωσαν το χώρο και προσέφεραν μερικές εξαιρετικές κυκλοφορίες. Από κει και πέρα, λογικό είναι να μην μπορεί να κάνει τρελά ανοίγματα με περιοδείες και τέτοια γιατί αυτές οι μπάντες που υποστηρίζει η εταιρεία και προσπαθεί να βγάλει προς τα έξω δεν είναι ούτε εμπορικές, ούτε θα διαφημιστούν ποτέ ως το νέο big thing. Και αν εξαιρέσουμε τους Ayreon ας πούμε, κάποιες από τις εκπληκτικές δισκάρες των τελευταίων ετών δεν έχουν κάνει το μπαμ. Τα παραδείγματα αρκετά. Από Frost* και Flower Kings μέχρι Redemption, Karmakanic και RPWL.

Τώρα όσον αφορά το θέμα των Shadow Theory, έστω και λίγο να πλησιάζει τη μαγεία των PW θα γαμεί και το ξέρετε.Αν και το τελευταίο το Dead Soul Tribe μια χαρά είναι και μαζί με τα δύο πρώτα (και ιδιαίτερα το Murder Of Crows βέβαια) ξεχωρίζουν.

Βσκ θα ηθελα να ρωτησω μηπως γνωριζει καποιος σε ποιο σταδιο βρισκονται οι ηχογραφησεις…
Το σαιτ κλασσικα αντερ κονστρακτιον…κ τρεχα γυρευε…
Ειχε ακουστει οτι μεσα στο φθινοπωρο θα ειναι ετοιμο…

Για νεότερα, βρήκα αυτό:

Link: The Shadow Theory - Facebook

Είναι και οι ΙΔΙΟΙ μέσα. Τα μόνα που βρήκα ώς νέες ‘ειδήσεις’, είναι το logo της μπάντας
(και το artwork) θα είναι του Travis Smith. Λεω να θέσω καναδυο ερωτησούλες εκει μέσα, γιατι παρα-αργεί να βγεί το άλμπουμ γμτ!!

an thes file mou perimene merikes meres kai tha matheis kapoia pragmata apo to site tou rocking…

sorry gia greeklish, exei kollhsei to pc.

http://www.rocking.gr/article6528.php

εδώ θα μάθετε για την νέα αυτή μπάντα ό,τι θέλετε…

Πάντως εμένα η συνέντευξη αυτού του Demi Scott δεν με έπεισε και ιδιαίτερα. Αυτά τα “ακούω και μέταλ, ακούω και τζαζ και Maiden και Rush στο τσακίρ κέφι (τσακίρ κέφι οι Rush? :?) αλλά και Thelonious Monk” πάντα μου μοιάζουν λόγια ανούσια. Δεν θα ασχολιόμουν ιδιαίτερα αν δεν ήταν αυτός ο συνθέτης.

Anyway, ο χρόνος θα δείξει…

του Devon Graves η συνέντευξη έγινε για να ανεφερθεί τόσο στους PW όσο και στους DST, αλλά να μιλήσει και για Shadow Theory.

επικοινωνόντας με τον Demi (δεν χρειάζεται να πω ότι είναι έλληνας ε…) σκοπός ήταν να γίνει γνωστό τι παίζει με τους Shadow Theory. Ο Devon είναι τρελά ενθουσιασμένος. Κάποιες συγκρίσεις θα ξένιζαν κάποιους… Σε αυτό τον τομέα είναι αρκετά πιο κατατοπιστικός.

Ασε που στο τέλος της παραγράφου που αναφέρεσαι λέει και το σκεπτικό του…

Τέλος, επιβεβαιώνει αυτό που δεν ήθελαν να ακούσουν κάποιοι για PW…

Πολύ ωραία συνέντευξη, μπράβο Χρήστο.
Buddy knows.

http://www.rocking.gr/article7668.php

περισσότερα νέα σύντομα.

ο James είναι ντραμεράκλα! Μεταξύ μας τον προτιμώ για διάφορους λόγους από Τεράνα.

κάτι μου λέει ότι πρέπει να περιμένουμε καλά πράγματα…:smiley:

__Πω-πω ρε συ Out, βλέπω ότι στα topic των Spock’s και Shadow Theory υπάρχουν καινούργιες απαντήσεις και ότι είναι και από σένα και μέχρι να διαβάσω τι (μπορεί να) λένε, κάνω λες και μου έχει στείλει μήνυμα sms τρελό γκομενάκι και μέχρι να διαβάσω τι λέει το sms αρχίζουν οι ταχυπαλμίες! :lol: :lol: :lol: …:stuck_out_tongue:

__Καμμένος προγκάς, ξέρω. :stuck_out_tongue: :lol:

__Αντε και είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι τι γίνεται με τους Theory…! Πολύ ωραία τα νέα απ’ το άρθρο σου στα νέα του Rocking. Δώσε όμως και στον λαό ένα χαρακτηριστικό Youtube δείγμα του νέου drummer για να μας φύγει κι εμάς η αγωνία του πως θα 'ναι ο James που δεν τον ξέρουμε!! :slight_smile: :slight_smile:

Είσαι τσίφτης Shadow!

Λίγο έψαξα και δεν βρήκα πολλά δυστυχώς.
Αυτό σε live κι αυτό σε videoclip κομματάρα…

Αν βρεις το Critical Mass DVD των Threshold θα καταλάβεις πιστευω. Και αν δεν έχεις ψαχτεί με Threshold πες να δώσουμε έναν οδηγό πλοήγησης.

Τώρα για το Shadow Theory είχα την τύχη να ακούσω κάποιο υλικό σε πρώιμη αρκετά μορφή. Θα κρατήσω το ρητό που έμαθα από μικρός “better to save the mystery, than surrender to the secret”…:smiley:

αυτό και αυτό σε όχι και τόσο καλή ποιότητα

yes please :slight_smile:

Eπιφυλάσσομαι μόλις βρω λίγο χρόνο γιατί έχουν αρκετό ψωμί. Να ψάξω μην υπάρχει κανα τόπικ πάλι, που μιλάγαμε πριν χρόνια…

http://www.youtube.com/watch?v=SlSPOcxrlPc

(Johanne James)