The Shadow Theory - Behind The Black Veil

Επιβεβαιωθηκαν οι φημες για την νεα “all-star” μπαντα του Devon Graves (Buddy Lackey)
ονοματι THE SHADOW THEORY. Ηχογραφειται το 1ο τους album.

Devon Graves:
Vocals, Guitars, Flute (Πρωην PSYCHOTIC WALTZ - DEADSOUL TRIBE, 1ο εγκεφαλικο!!!)

Demi Scott:
Keyboards (Οντως ειναι Ελληνας!!! Και κυριος συνθετης το αλμπουμ μαζι με τον Arne Schuppner)

Arne Schuppner:
Guitars (Φοβερο prog κιθαρονι με επιρροες watchtower!!!)

Kristoffer Gildenlöw:
Electric Bass (Πρωην PAIN OF SALVATION - 2o εγκεφαλικο!!!)

Mike Terrana:
Drums (Πρωην RAGE - νυν MASTERPLAN, 3ο απανωτο εγκεφαλικο!!!)

Προφανως οι deadsoultribe μας τελειωσαν, καθως και οι φημες για επανενωση των PSYCHOTIC WALTZ
:(:(:frowning:

Το οτι ο Devon Graves ομως μαζευει ΤΕΤΟΙΟΥΣ παικτες, και εμπιστευεται μαλιστα σε 2 αγνωστους
μουσικους την συνθεση του αλμπουμ, αυτο κι αν ειναι ΦΟΒΕΡΟ ΝΕΟ!!!

Η συνεντευξη που τα επιβεβαιωνει:
http://www.antenna.nu/?p=657

Ο Devon Graves δεν είχε στο μυαλό του να σταματήσει τελείως τους DST.
Σίγουρα κατάλαβε πως με 5 δίσκους σε 6 χρόνια κορέστηκε και κούρασε, άσχετα αν για μένα κάθε δίσκος είχε κάτι καλό να πεί.

Συζητώντας για το project μου το είχε περιγράψει ως μίξη King Crimson και King Diamond και πριν πάρει όνομα αστειευόμενος έλεγε πως θα έπρεπε να το ονομάσουν King Crimson Diamond.

Από την άλλη οι Dial του Krisstofer ήταν μια πατάτα και όλοι (εκτός του Daniel και πιθανόν του ίδιου) θέλουν να γυρίσει στο σπίτι του (POS), ενώ ο Mike Terrana είναι παικταράς αλλά κλασσική περίπτωση σήμερα είναι, αύριο δεν είναι.

Τους άλλους ομολογώ πως δεν τους ξέρω.

Δηλαδή δε θα γράφει τα κομμάτια ο Devon? :-k

απο http://www.antenna.nu/?p=657

“The funny thing, at least I think it is funny, is that this is kind of a semi-all-star band with the three of us and these two still unknown guys and they are the ones doing all the writing. All the songs are made by these two guys ?”

Ετσι οπως βλεπω το πραγμα, η μπαντα ειναι των Demi και Arne κι απλα ζητησαν απο γνωστα μελη να συμμετεχουν, μπας και το ονομα τους ακουστει καπως παραπανω. Ο Τερρανα ειναι πλεον ο ορισμος του σεσσιονα, δηλαδη παιζει σε καμια 8αρα μπαντες (εκτος απ αυτη), ο Κριστοφερ δεν εχει πλεον καποια σοβαρη μουσικη υποχρεωση τυπου POS, ενω ο Devon κακα τα ψεματα το τελευταιο καιρο εδειχνε να ψαχνει νεες διεξοδους. Κοινως φοβαμαι για καμια χρυση μετριοτητα.

Για να πω την αμαρτια μου, εχω ενα φιλαρακι (βασικα, μεταλλοπατερας θα λεγα) που ξερει προσωπικα λεει αυτον τον Demi και εχει ακουσει λιγο απο το υλικο τους. Μου το εκρινε ως: “Δεν εχει μεν καμια σχεση με Psychotic Waltz, αλλα εχουν λεει κατι ομορφα μπερδεματα και περασματα απο jethro tull ως dream theater κι απο κει εως dimmuborgir. Βρωμοκατασταση, αλλα πολυ εξυπνα δεμενα.” Ειπε επισης για τη φωνη του devon, θα θυμιζει περισοτερο εποχη into-the-everflow παρα DST και Tool!!! Παραπανω δε μου λεγε.
(δεεε χρειαστηκε):D:D:D

Οσο για τον γερμανο κιθαριστα, συνθετει και παιζει σε μια αγνωστη μπαντα, τους complex 7. Ακουσα κατι λιγα στο myspace και συγκρατησα τη κιθαρα! Ο τυπος ειναι οντως μεγαλο κιθαρονι!

Κατ εμε παντως, (αν και σουπερ μανιακος Psychotic Waltz νοσταλγος) ο,τι και να’ναι, εφοσον ΔΕΝ συνθετει ο Devon, εφοσον αυτοι οι παικτες δεν εχουν σιγουρα καμια σχεση με το επιπεδο των αμοιρων Deadsoul Tribe, θα παραμενω θετικος, και ελπιζω να βρηκε πια αξιους διαδοχους (ως συνθετες) των Dan και Brian.

Αει να δουμε…:smiley:

θα πάρω το μεγάλο ρίσκο να κρίνω εκ του αποτελέσματος.
πάντως λατρεύω τη φωνή του Devon και σε αντίθεση με τους περισσότερους την προτιμώ στους DST και ιδιαίτερα του (κατ’εμε ωραιότερου δίσκου που έχει ηχογραφήσει) A Murder Of Crows.

Τελος οι deadsoul tribe?..Πανε οι ελπιδες μου για λαιβ δηλαδη…
Η αληθεια ειναι οτι μας τα λεει καπως περιεργα και φοβαμαι μην συμβει κατι απο αυτα που λεει ο angmar…Για να δουμε…

κοίτα να δεις.
το πρώτο live των DST είχε περισσότερο συναισθηματική αξία.
κατά τα άλλα οι μουσικοί που έχει μαζί του ο Devon (άντε με εξαίρεση τον drummer), είναι απαράδεκτοι.
Μιλάμε για τόσο πολύ που ξενερώνεις τη ζωή σου.
οπότε δεν χάνεις πολλά.
Αλλά όταν παίρνει την ακουστική του ο Devon…

Aυτο για τους μουσικους του το εχω ξανακουσει και μου φαινεται περιεργο ρε γμτ…Τοσο ωραια μουσικη στους δισκους…Επισης περιεργο ο Buddy/devon να εχει διαλεξει κακους μουσικους.

Για καποιο λογο πηρε αμπαλους. Οι Dead Soul Tribe ουσιαστικα ειναι ο Devon.

Κι ο ιδιος ο Devon το παραδεχτηκε στη συνεντευξη. Εδω στη Λαρισα τοτε, οι deadsoul μουσικοι του, το ψιλοφαγαν το γιουχαισμα τους. Kαι στην αθηνα (τη 2η φορα) του μπασιστα του εφυγε το καλωδιο στο 1ο τραγουδι κι αυτος συνεχιζε να παιζει. O δε Adel καπνιζε, σταχτοδοχειο κανονικα. Η υστατη ασεβεια στον Devon κυριως, αλλα και σε μας που τον αγαπαμε.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τωρα θα αλλαξουν τα πραματα. Με την 1η σκεψη οτι με τους Shadow Theory δινει την συνθετικη σκυταλη σε νεους μουσικους εμενα μου λεει πολλα. Ακουσα και κατι δουλειες του κιθαριστα (complex 7 στο myspace) και μου φυγε η μαγκια.

Nα μην ειμαστε κολλημενοι ομως. Κυριως οι παλαιοτεροι. Oι Psychotic Waltz εχουν συνδυαστει και ριζωσει με τα πιο νεανικα μας χρονια, κι ετσι κι αυτοι… ‘πανε’ και δεν γυρνανε. Προσωπικα, το δεχομαι, κοιταω μπροστα και αναμενω το comeback του Devon ‘Mpantilaki’ μας με πολλη ανυπομονησια.:D:D:D

O Devon, μουσικά, έχει κάνει ουκ ολίγες λάθος ‘κινήσεις’. Απο DST αξίζαν μονο τα 2 πρώτα. Τα υπόλοιπα ήσαν κλώνοι. Τον πληκτρά που έχει τωρα για τους Shadow Theory (τον Demi Scott) τον ήξερα προσωπικά στο Βόλο (Βολιώτης ειναι:)). Εξαιρετικό και πολύπλευρο μουσικό μυαλό. Το ξέραμε όλοι οτι θα είχε τετοια τυχη. :thumbup: Το θέμα όμως ειναι πώς θα τους χειριστεί συνθετικά ο μιστερ Graves. Παρακολουθω στενά τη φάση γιατι είμαι περίεργος τι style θα παίζει αυτη τη φορα ο Mike Terrana. Τον κόβω να παίζει στο στυλ του ‘detonator’ :-k

__Δεν είναι μόνο αυτό. Είχε δηλώσει πως (σε παράφραση) “εδώ (Αυστρία αν θυμάμαι καλά?) το να βρεις άτομα για κλασσική μουσική είναι το μόνο εύκολο, αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρεις μουσικούς γι’ αυτά που θέλω να γράψω”. :-k

__Οπότε τώρα, άφησε τις εγχώριες αγορές και τις λύσεις ανάγκης και βρήκε παικταράδες. 8)

__Δεν είχα ιδέα για το νέο αυτό σχήμα!! Είχα μείνει στην μακρινή πιθανότητα του SWaltz reunion… Σίγουρα στενοχωριέμαι που δε θα γίνει μάλλον, αλλά δε με πειράζει και τόσο… Ισως κάποιες φορές πρέπει να προχωράς μπροστά και αν δεν προχωράει μόνο του να μη το πιέζεις. Μασ άφησαν 4 δισκάρες και αυτό δεν είναι καθόλου λίγο. Αλλωστε, ΑΛΛΟ το να βγάλεις το Bleeding τότε ή το ντεμπούτο τους (91 νομίζω) και ΑΛΛΟ το να βγάλεις έναν ίδιο δίσκο σήμερα. Οκ, θα είναι ένα φανταστικό παστίτσιο που άνετα θα το έτρωγες κάθε μέρα, αλλά καλύτερα να δοκιμάσουν νέες συνταγές (μιας που έχουν κάνει τον κύκλο τους οι παλιές και οι μάγειρες δεν πολύγουστάρουν να ξαναφτιάξουν κάτι -σημαντικότατο) και τότε, ίσως υπάρξει η πιθανότητα να ξαναγευτούμε κάτι καινούργιο και να πούμε “ρε μάγκες, τι είναι αυτό που φτιάξατε?!!”. 8)

__Εδώ θέλω να ζητήσω μία μικρή συγνώμη σε όσους άρχισαν να ψάχνουν διαφημιστικά από ντελιβεράδικα! :lol:

__Λοιπόν, το νέο σχήμα, δείχνει να υπόσχεται ΠΟΛΛΑ!
[ul]
[li]Τον Terrana δε τον πολυέχω ακούσει, αλλά έχω ακούσει πολλούς να πίνουν νερό στ’ όνομά του. Καλά πάμε. [/li][li]Τον Κρίστοφερ, τον γουστάρω τρελά! Σήμερα κατά τύχη άκουγα το “be” και σκεφτόμουν: “πω ρε γαμώτο, ΠΟΣΟ καλός μπασίστας είναι;!! Τι ωραία που παίζει;! ΤΙ ήχος είναι αυτός που βγάζει;!!”. Οπότε εδώ πάμε ΠΟΛΥ καλά, μιας και όταν του δίνουν καλό υλικό, μεγαλουργεί ή έστω το ντύνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ.[/li][li]Για τον πληκτρά που είναι Ελληνας, χάρηκα πρώτον γιατί είναι Ελληνας (μπράβο του, πολύ μεγάλη υπόθεση να συνεργαστεί με Buddy, πόσο μάλλον όταν είσαι από την ψαροκώστενα της μουσικής Ελλάδα και όχι από καμιά Σκανδιναβική χώρα /κράτος που βοηθά όσο δεν πάει). Δεύτερον, άσχετα απ’ τα καλά λόγια που γράφετε εσείς και μόνο που ο Devon του εμπιστεύτηκε (και δέχεται να παίξει) τη συγγραφή της μουσικής, αλλά και που τον διάλλεξε, εμένα μου αρκεί με το παραπάνω προς το παρόν! …άσε που θα πιέζει και για κανα λαϊβάκι προς τα μέρη μας “ελάτε ρε παιδιά, πάμε να παίξουμε και στην Ελλάδα, έχει ήλιο, θα κάνετε διακοπές, θα σας βγει και τσαμπέ γιατί θα σας φιλοξενήσω σπίτι μου… …για γυρόπιτα και τζατζίκι σας έχω μιλήσει ποτέ?!” :lol:[/li][li]Τώρα για τον κιθαρίστα, ισχύει το ίδιο περί σύνθεσης και επιλογής, συν τις επιρροές που αναφέρατε!! Ελα οι psychotic βαλσιές να επιστρέφουν λέμε (καθότι watchtower = αρκαίο prog που δέρνει και κάνει και κάτι άλλο μαζί!! όπως οι Waltz αλλά σε άλλο στιλ, καλό αυτό!).[/li][/ul]

__Και τέλος, το επιστέγασμα. Ο “μπαντιλάκι”. 8) Δε χρειάζεται να πω κάτι άλλο πέραν του ότι τον λατρεύουμε και ως φωνή και κιθάρα, αλλά και ως φλαουτίστα και μάλιστα μιας και δεν έχει το βάρος όλων των συνθέσεων, κάτι μου λέει πως το φλαουτάκι θα πάρει τα πάνω του, όπως και η φωνή (αν γίνεται κάτι τέτοιο!). ΟΜΩΣ, ρε παίδες, ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ, ένας μουσικός όπως αυτός, μία προσωπικότητα όπως αυτός, με μια ιστορία (όχι μόνο ως “σημαντικότητα”, αλλά και ως τρόπο που έχει μάθει να δουλεύει και ελέγχει τα πράματα) όπως αυτός, να του δώσουν ένα 100% έτοιμο κομμάτι να παίξει και να το εκτελέσει αυτούσιο και ρομποτικά υπό τη σκέπη κάποιου άλλου μαέστρου και παραγωγού; Τι λέμε τώρα…;

__Θα βάλει πολύ “μπαντικάλι” μέσα, θα αλλάξει στις συνθέσεις τα φώτα και στον παραγωγό τις μπρίζες! :stuck_out_tongue: Ρε, κοουτσάρεται ο Μάκλι Τζόρνταν ρε?!! :lol:

__Για να δούμε τι θα κάνει χωρίς όλο το βάρος στις πλάτες του και με μία αξιολογότατη ομάδα…! :slight_smile: Μπήκε από τώρα στην λίστα μου με τα πιο αναμενόμενα της χρονιάς που μας έρχεται, παρέα δίπλα από τους Atheist και τους Theater και μη σας πω ίσως και πιο ψηλά από τους Pain Of Gildenlow…! :-k

Αψογα τα λες :thumbup:

Παντως εμενα δε με πολυνοιαζει αν το comeback του Devon θα περιλαμβανει το ‘παλιο’ φωνητικό του στυλ.

Στους DST ειδαμε εναν ανθρωπο να κανει ολη τη βρωμοδουλεια ολομοναχος, να ηχογραφει ολα τα οργανα (πλην ντραμς) μονος, κτλ. Αυτο απο μονο του, θα κουραζε οχι μονο τον ιδιο, αλλα και μας. Τωρα, και μονο οτι απαρτιζεται απο αν μη τι αλλο παικταραδες με φρεσκιες μουσικές ιδεες, αρκει και απο μονο του αυτο.

Ακουσα και τη demo δουλεια του κιθαριστα (complex 7) και εμεινα. Μουρλα ο τυπος. Δε θα συγκρινα ομως με Dan Rock! Τελειως διαφορετικες “σχολες”!

Σημασια εχει να μην μπουμε στο τρυπακι ν’αρχισουμε να συγκρινουμε. Καπως ετσι τον αποκαρδιωσαμε οταν ερχοταν ως DST κι εμεις τα ελληναρια του ζητουσαμε διακαως PW. To σωστο να λεγεται.

Παντως στο myspace, στη σελιδα των http://www.myspace.com/theshadowtheoryofficial φαινεται οτι μιλαμε για κυκλοφορια μες σ’αυτο το εξαμηνο 8)

Sostooos…:metal:

Ακουγονται διαφορα…εως, οτι θα προκειται περι μπαντας ισαξιας τεχνικα, αν οχι καλυτερης των Psychotic Waltz. Ειδομεν.

Για το αν ο Devon θα αποδωσει ‘ρομποτικα’ οτι του υποδειξουν οι συνθετες, δε νομιζω. Συνηθως λογικα εκαστος θα βασιζεται σε μια φορμα των συνθετων και εκει πανω θα χωνει τα δικα του. Καπως ετσι το φανταζομαι.

Ρε σεις, κανας admin κανα interview request στο ROCKING.GR απο Devon η καναν αλλο της μπαντας? Να μαθουμε και μεις τι παιζει εκει πανω… εε;

Φυσικά και κοουτσάρεται! Phil Jackson ρεεεεεεεεε!!!:D:D

Περιμένω και γω να δω τι μας επιφυλάσσει η συνεργασία.

Αααα να ρωτήσω…γιατί γράφεις “η μπάντα του Buddy Lackey”? αυτός τους πλησιασε με σκοπό να φτιάξουν νέο γκρουπ? Νο Offense ε! just defense :stuck_out_tongue:

Εχεις δικιο. Ειναι γιατι το “Buddy Lackey” ακουγεται πιο ‘αναγνωρισιμο’. Το να πεις “Τhe Shadow Theory” σιγα μη καταλαβει κανεις περι τινος προκειται. Μετα θα λενε: “ποιους ρε, τους TST? (Σντμ) Κολληταρια μου. Μαζι τα πιναμε” και αλλα τετοια. Προσωπικα μου τη σπαει που ολοι το μονο που ονειρευονται ειναι ενα PW reunion, μονο κ μονο για να συμφιλιωθουν με την χαμενη παιδικοτητα τους, χωρις να σκεφτονται: “Μπορουν να ξαναβγαλουν οι PW τετοιες αλμπουμαρες;” Επειδη λοιπον ΔΕΝ υφισταται reunion, και η TST κινηση του Devon, το αποδεικνυει απο μονη της, εγω το μονο που κοιταω ειναι να ξαναδουμε τον Devon με αυτους τους νεους μουσικους να ‘τα σπανε’ επι σκηνης. Kαι μονο οτι ειναι μαζι του, δειχνει οτι εχουν big balls. :band:

στο διαταύτα…
σε τί στάδιο βρίσκονται οι ηχογραφήσεις;
πότε αναμένεται ο δίσκος;