The Shield - Vic fucking Mackey

η επομενη σειρα που θα ξεκινησω μετα το newsroom
για να δουμε τι λεει

Να αναφερθει επισης οτι στη σειρα συμμετειχε ως παραγωγος,σεναριογραφος και σε καποιες περιπτωσεις σκηνοθετης και ο Kurt Sutter, o δημιουργος του Sons of Anarchy.

και σε κάποια επεισόδια ηθοποιός

Το ξαναβλέπω το γαμημένο και έχω τις ίδιες καύλες όταν το είδα 1η φορά.
Για μένα ο Βικ Μάκι είναι ο πιο γαμάτος χαρακτήρας - αντιήρωας της τηλεόρασης (House ο πιο συναρπαστικός, W.White ο πιο καλογραμμένος) που έχω δει.

Δεύτερη σεζόν είμαι μόλις αλλά ανυπομονώ να μπω στο κανονικό χαμό που γίνεται αργότερα.

*Συγκριτικά με το Sons που αγαπάμε και ανυπομονούμε να δούμε την 7η που ξεκινάει σήμερα, το Shield είναι 2-3 επίπεδα πάνω. Τις συγκρίνω όχι μόνο λόγω κοινού συντελεστή αλλά και τα δύο είναι δράματα με το στοιχείο της δράσης να υπερέχει, να μην σε αφήνει σε ησυχία.

Νομίζω ότι το Shield υπερέχει κατά πολύ έναντι του Anarchy και στο ότι είναι πολύ περισσότερο αληθοφανές

και στο οτι δεν το κουρασε μεχρι αηδιας,

Ναι βασικά νομίζω το Σονς μόνο στο σάουντρακ υπερέχει (αν και στο Shield ακούσαμε Alice in Chains και Porcupine Tree).
Πιο σφιχτό σενάριο χωρίς τις ευκολίες του Sons, όταν πρεσάρουν τον Βικ το νιώθεις και ανυπομονείς τι άλλο θα σκαρφιστεί.

Αφού το ξαναείδα, ας το ξαναπώ: δεν υπάρχει καλύτερο τέλος σε σειρά.
Ο πιο γαμάτος τηλεοπτικός χαρακτήρας που έχει εμφανιστεί μόνο σε ένα τέτοιο φινάλε θα έβρισκε την Θεία Δίκη.

[SPOILER]Το μεγαλύτερο καθίκι που έχει υπάρξει ποτέ, το πιο άρρωστο μυαλό μα ταυτόχρονα 100% αποτελεσματικός να προδωθεί από την αγάπη που είχε στην οικογένειά του.

Η στιγμή της ομολογίας του είναι από τις καλύτερες σκηνές της τηλεόρασης μα ακόμη και η τελευταία σκηνή της σειράς είναι ενδεικτική: Ενώ απαγορεύονται τα όπλα μέσα στο κτίριο για όσους εργάζονται σε γραφείο, το έχει στο πίσω μέρος και δεν ξέρεις τι θα κάνει μετά.
Δεν μπόρεσα ποτέ να χωνέψω πόσο εύκολα έδωσε το πιο πιστό του σκυλί, τον Ρόνι.
Οι άλλοι δύο βρήκαν τραγικό τέλος, μόνο που ο θρασύδειλος Shane το άξιζε, ο Lem μπλέχτηκε σε κάτι που δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει με τον χαρακτήρα που είχε.
[/SPOILER]

Ο Τσίκλις γενικά είναι ηθοποιάρα και είναι κρίμα που δεν προχώρησε σε κάτι ανάλογο της κλάσης του.

Από τις καλύτερες σειρές που γυρίστηκαν ποτέ και από τα πιο σφιχτά και καλογραμμένα σενάρια. Εννοείται ότι είναι 5-6 επίπεδα παραπάνω από το Sons of Anarchy, το οποίο υπερέχει μόνο στο soundtrack.

[SPOILER]περα απο αυτο με το οπλο οπως και να εχει μια ζωη δουλευε στους δρομους μεσα στη δραση,σιγα μην τον κραταγε μεσα η δουλεια ενος γραφειου[/SPOILER]

Έχω φτάσει στα μισά της 2ης σεζόν και τόση badass-ίλα μαζεμένη δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου. Λιώνω με Mackey (με τρομερή ερμηνεία από τον Chiklis) ειδικά με τον τρόπο που καταφέρνει να σου κάνει αυτά τα σκωτσέζικα ντους κάνοντας μία βρωμοδουλείες και μία χώνοντας μέσα πρεζεμπόρους. Μεγάλος καριολάκος και εαυτούλης αποδεικνύεται ο Aceveda και σταδιακά γίνεται σπασαρχίδω και η Wyms ενώ η μεγαλύτερη ΚΑΡΙΟΛΑ είναι η Lanie που είναι λέει “civilian auditor” και αντί να πλύνει κάνα πιάτο χώνει τη μύτη της παντού και επιβάλλει το δικό της σε όλες τις δουλειές του τμήματος. Το μεγάλο συν της σειράς πέρα απ’ το αληθοφανές σενάριο και τις πολύ καλές ερμηνείες πάντως είναι η σκηνοθεσία της. Με τα πλάνα που χρησιμοποιούνται, με τις περίεργες γωνίες με τους πρωταγωνιστές να είναι στο περιθώριο, με τα κουνήματα του φακού σαν να τραβάει κάποιος περαστικός με το κινητό του κλπ, νιώθεις σαν να σε ρουφάει η οθόνη και να βρίσκεσαι μέσα στη δράση. Δηλαδή, πραγματικά, μετά από τόσες βίαιες σειρές-ταινίες-games πρώτη φορά ένιωσα σφίξιμο στο στομάχι σε μπουνίδι [SPOILER]στη σκηνή που ο Mackey χτυπάει την Connie για να πλασάρουν τον φόνο ως αυτοάμυνα.[/SPOILER] Έχω έμπιστες πληροφορίες ότι οι επόμενες σεζόν (εκτός της 4ης) ανεβάζουν ακόμα περισσότερο ταχύτητα οπότε ο μαραθώνιος συνεχίζεται. Δεν νομίζω να φτάσει ποτέ το Wire, άλλωστε ποια σειρά το έκανε, αλλά παίζει μπάλα εκεί ψηλα.

Τεράστια σειρα και οσο προχωράει γίνεται καλύτερη. Το φινάλε είναι μια από τις σημαντικότερες στιγμές στην αμερικανικη τηλεοραση εβερ.

Να δώσω εδω για συζήτηση μια θεωρια που εχει κυκλοφορήσει πολυ στο νετ για τον αγαπημένο μου χαρακτήρα στην σειρα, τον Dutchboy:

[SPOILER]http://jakevanderark.com/2012/10/09/rant-dutch-wagenbach-serial-killer/[/SPOILER]

Ε ναι αυτό για τον Dutchboy θα ήταν εξαιρετικό side story, ενώ θέσανε τις βάσεις δεν το εξελίξανε μετέπειτα και μας άφησαν με τις θεωρίες μόνο. Κρίμα.

Φινάλε τρίτης και κορυφαίας σεζόν ως τώρα με τον Nikos McConaughey Psarras σε μικρό ρολάκι ως Ελληνοαμερικάνος μικροαπατεώνας. Ωρύομαι. Μπαίνει αυτό τιμής ένεκεν για να την κάνουμε τζαμάουα.

Μετά από παρότρυνση Scourge είδα τη σειρά, σήμερα τελείωσε.
Εκπληκτική σειρά με επίπεδα γαματοσύνης υψηλά.

[SPOILER]
Αυτός ο Mackey, όσα σκατά και να έκανε δε μπορείς να τον αντιπαθήσεις με τίποτα. Κακός, περίπλοκος, συναρπαστικός. Incredible performance!
Ο Shane ήταν εκπληκτικός στην τελευταία σεζόν και από άποψη ηθοποιίας αλλά και πουστριλικίου.
Το φινάλε ήταν τρομερό και νομίζω τελείωσε ακριβώς όπως έπρεπε, από τα καλύτερα στην τιβί, μπορεί και το καλύτερο. Η εξομολόγηση του Vic, έπαιξε στο repeat 3 φορές (μα τι ερμηνεία) και τα αναπάντητα ερωτήματα που έμειναν εξίσου ενδιαφέροντα.

Corrine και Mara υπερβολικά αντιπαθητικές, δεν τις άντεχα λεπτό, ειδικά την πρώτη.
Γάντι ο ρόλος του Aceveda για Martinez, όπως έπρεπε.
Μεγάλη αδυναμία ο Dutch.

Εξαιρετική πρώτη σεζόν, δεύτερη επίσης καλή με μικρή κοιλιά. Με την εισαγωγή της Glenn Close στην τέταρτη περίμενα περισσότερα αλλά δυστυχώς δεν απέδωσε, ήθελα περισσότερη πλοκή με Antwon Mitchell.
Λάτρεψα πέμπτη με Kavanaugh, τρομερός στο ρόλο του.
Δυο τελευταίες σεζόν σίγουρα οι καλύτερες.
Έχει αρκετά κενά η σειρά γενικότερα όπως και αχρείαστες, αδύναμες στιγμές, πχ φάσεις Tavon.
Lem μόνο κρίμα.
Δε στεναχωρήθηκα με Ronnie, αντιθέτως πήρε αυτό που του άξιζε, λόγω τυφλής πίστης σε Vic.
Η σκήνη στο τελευταίο επεισόδιο στο σπίτι του Shane, νομίζω με άφησε άφωνη.
[/SPOILER]

Must see!