The Silmarillion

Tο αγαπημένο μου βιβλίο ρε. :thumbup:

Το βιβλίο το λατρεύω.:slight_smile:
Τώρα, κατά την πρώτη ανάγνωση, όσον αφορά την δημιουργία του κόσμου κλπ., ίσως να φαίνεται σε κάποιον βαρετό (και σε`μενα μεταξύ άλλων έτσι πρωτοφάνηκε), αλλά στη συνέχεια δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας
που να αμφισβητέι το μεγαλείο του.

Η αλήθεια είναι ότι εμένα με κούρασε μόνο σε ένα κεφάλαιο με την περιγραφή ενός τόπου (σόρυ δεν θυμάμαι πιο είναι, το βιβλίο έχω να το διαβάσω καιρό… :oops: )
Κατά τα άλλα είναι τρομερό, ίσως το καλύτερο του Τόλκιν, αν και προτιμώ να μην τα συγκρίνω.

Παίζει να το’χω διαβάσει όλο 2-3 φορές με το Nightfall in Middle-earth και άλλα συναφή ως μουσική υπόκρουση. Βασικά το αγαπημένο μου από Τόλκιν, αν και στο κεφάλαιο όπου περιέγραφε τα βασίλεια των Ξωτικών με πήρε ο ύπνος…

Το να βαρεθείς σε κάποια σημεία είναι μέρος της μαγείας της ανάγνωσης των ΕΠΩΝ του Tolkien. Ναι το εννοώ.

Και να σε πάρει ο ύπνος απο τη βαρεμάρα ακόμα πιο μαγικό! Κοιμάσαι και ονειρεύεσαι μακρινούς κόσμους, με ορκ, νάνους και πανέμορφες ξωτικές! :stuck_out_tongue:

Ο γυναικείος πληθυσμός τι πρέπει να ονειρεύεται? Πανέμορφους ξωτικοβασιλιάδες?
(Πλάκα-πλάκα, έχω δει όνειρα σχετικά με Τόλκιν)

Αααα, πουλάκι μου. Ονειρευόσουν πανέμορφους ξωτικοβασιλιάδες ε? 8)

Μπα… μάχες έβλεπα :stuck_out_tongue:

:thumbup::thumbup::thumbup:

ΑΑΑχχ,μακαρι να γυριζα παλι σχολειο,και να το ξαναδιαβαζα για πρωτη φορα…το επος των επων…

Το Σιλμαριλλιον ειναι κορυφη.- Το Επος των Επων!

Βεβαια δεν ειναι για ολους… Το να παει καποιος που εχει διαβασει δυο-τρια βιβλια στη ζωη του, και αυτα αναγκαστηκα, και να διαβασει Τολκιν… Ε σιγα μην καταλαβει τιποτα… Φυσικο να το παρατησει το βιβλιο αφου δεν σκαμπαζει…

Ανήκω στους πολλούς από 'σας που το βιβλίο τους ξένισε με την πρώτη επαφή.
Ίσως αυτός να ήταν και ο λόγος που άρχισα να διαβάζω το βιβλίο με πείσμα, άρχισα να ασχολούμε περισσότερο με την ονοματολογία (τον χάρτι του Μπελέριαντ τον είχα μάθει σχεδόν απ’έξω) και γενικότερα βυθίστικα στον κόσμο του Τόλκιν.
Πιστεύω βέβαια, πως για να το κατανοήσει κάποιος καλύτερα, θα ήταν καλό να έχει συνοδευτικά τις “Ατέλειωτες Ιστορίες”, ώστε να μπορεί να ερευνά σε βάθος το υπόβαθρο των τεκτενόμενων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το βιβλίο είναι ελλειπές. Το αντίθερο μάλιστα…

το να μην ειναι απλα του γουστου του δεν παιζει ε?

Προφανώς αυτό που θέλει να πει είναι ότι όταν κάποιος δεν διαβάζει γενικότερα βιβλία -ναι, ακόμα και την Πολυάννα ή κάτι εξίσου ελαφρό- δεν μπορεί να διαβάσει Τόλκιν και να το αντέξει, πόσο μάλλον να του αρέσει κιόλας…


Listening to: Dimmu Borgir - Perfection or Vanity
via FoxyTunes

Mε καλυψε ο απο πανω. Φυσικα ομως ειναι και θεμα γουστου… Για να εχεις γουστο ομως, πρεπει να εχεις και εμπειρια…

διαφωνω βασικα γιατι το προβλημα στο σιλμαριλιον δεν ειναι οτι ειναι δυσνοητο, ειναι οτι ειναι κουραστικο σε πολλα σημεια, οποτε δεν νομιζω οτι παιζει ρολο η “πειρα” ουτε αν o αλλος σκαμπαζει η οχι αλλα το ποσο γουσταρει αυτου του ειδους την λογοτεχνια και αν βρισκεται σε αναλογη φαση ωστε να εχει την υπομονη για να φτασει στην “δραση”. δεν νομιζω δηλαδη οτι ειναι “βαρυ” με αυτην την εννοια. απλα μεγαλο και κουραστικο (λογικο βεβαια, δεν θα μπορουσε να είναι αλλιως με τετοιο θεμα).

Μικρουλης ειχα Τολκιν,πριν καμμια 6-7-8 χρονια που ημουν ακομα στο γυμνασιο,ειχα διαβασει το Σιλμαριλλιον,το Χομπιτ και τα Lotr,το Σιλμαριλλιον μιλαμε μου ειχε σπασει τα νευρα,εφτασα στο σημειο να πηδαω τις σελιδες δεκα δεκα για να το αντεξω και να το τελειωσω:pΕν τω μεταξυ ολα απο Τολκιν εκτος απο το Χομπιτ και την “Επιστροφη του βασιλια” τα εχω δωσει σε καποιον καπου καποτε δανεικα και πλεον δεν εχω ιδεα που στο διαλα κατεληξαν#-oΑν το διαβαζα τωρα που εχω γεροτερο στομαχι ισως να το εκτιμουσα περισσοτερο:p

Κρίμα για ένα τόσο ωραίο και πολύ ιδιαίτερο βιβλίο - ό,τι πιο ιδιαίτερο έχει γράψει ο Τόλκιν. Αλλά όπως έχουμε ήδη πει, πρέπει να είναι κανείς υποψιασμένος τι παίζει με το Σιλμαρίλλιον για να το εκτιμήσει. Αν πάει με τη λογική πως θα διαβάσει μυθιστόρημα, η πιο λογική αντίδραση είναι να το βαρεθεί σύντομα…

Ψάξε τα και δώσ’ τους μιας δεύτερη ευκαιρία κάποια στιγμή. Αξίζουν.

Πραγματικα φοβερο βιβλιο.Το ειχα διαβασει μετα απο την τριλογια και το Hobbit και μου εκανε πολυ ιδιατερη εντυπωση.Πιστευω οτι ειναι λιγο περισσοτερο για τους φαν του Tolkien γιατι πρεπει να εχεις συνηθισει λιγο τον τροπο γραψιματος του για να το διαβασεις πιο ανετα.