The Sword - Warp Riders

  1. Acheron/Unearthing the Orb
  2. Tres Brujas
  3. Arrows in the Dark
  4. The Chronomancer I: Hubris
  5. Lawless Lands
  6. Astraea’s Dream
  7. The Warp Riders
  8. Night City
  9. The Chronomancer II: Nemesis
  10. (The Night the Sky Cried) Tears of Fire

στις 24\8 λοιπον ο νεος (κονσεπτ) δισκος, εχει ανεβει ηδη ενα ολοκληρο κομματι στο myspace μαζι με κατι κλιπακια ενος λεπτου απο αλλα
πληροφοριες θα βρειτε πολλες και στη wikipedia, το πιο ουσιαστικο και περιεκτικο που βρηκα σχετικα με το δισκο ειναι αυτο:

On their next album, Austin, Texas stoner doomsters the Sword will be ditching the lyrical themes of old (sorcerers, mythology, ravens) for something a little more 2010: They’re going sci-fi, building the entire album around a story that takes place not in the future but some otherworldly dominion with spaceships and robots. Frontman J.D. Cronise is well aware that the shift could turn some of their longtime fans off, but it’s a risk he had to take.

“It will absolutely alienate some fans,” Cronise told Noisecreep. "The kind of music we play is partially described as heavy metal and unfortunately, a lot of dudes that like heavy metal are very narrow-minded and only like it to sound one particular way. So I’m sure we alienated people with our second album. "

It’s just as simple as that, and Cronise knows it. “I’m sure there are people who only like the first Sword album, and that’ll be the only one they ever buy, and then there will be people who only like the first two and think the third one sucks,” he continues. “There will always be those kinds of people, but you try to reach the greater masses that have a little bit more … open minds and just let those people enjoy the one record they like or whatever.”

Cronise assured Noisecreep that this recent shift in lyrical focus won’t have any vast stylistic impact on the band’s sound. They’re still going to be sludgy and ferocious with riffs that are still going to have you punching the sky.

“There’ll definitely still be heavy stuff on the record, and fast, thrashy, and slow and sludgy stuff like we’ve done before,” Cronise explains. "Heavy metal, basically. But a lot of the songs are just what I’d call hard rock songs. The attitude and the vibe is different. It’s not as aggressive, sonically. It’s a little bit more … I don’t know how to explain it. It’s just rock. It’s a rock album. Some parts will be heavier than the heaviest stuff we’ve done, but at the same time, there will be acoustic stuff. It is a varied record, I guess.

“I just hope people don’t think … I think there will be people who, after the first listen, will think we sold out and got soft,” he explains. “But, you listen to it again, and its just going to be so good that its not going to matter that it doesn’t sound as much like Sleep or Black Sabbath as you wanted it to.”

βασικα απ ο,τι (λιγο) ακουσα στο myspace μου φαινεται πως πλεον το εχουν γυρισει 100% στο χεβι μεταλ, εχει φυγει η βρωμια και η γκρουβια εντελως απο τον ηχο τους, οποτε πλεον η λεξη στονερ, που μπορουσε να χρησιμοποιηθει για να περιγραψει καπως το 1ο τους, δεν εχει καμια σχεση με την μπαντα (βεβαια ποτε δεν το δεχονταν σαν ταμπελα και οι ιδιοι αν θυμαμαι καλα), οχι οτι μας πειραζει φυσικα

ο,τι ακουσα καλο ηταν, περιμενουμε

Bασικα εχω ακουσει μονο το Age of Winters που μπορω να πω πως ηταν ΚΑΥΛΑ-iron swan\m/-…

Tωρα με αυτα και με αυτα οτι διωξαν καποια στοιχεια του ηχου τους, θα δειξει, με τετοια εξωφυλαρα και τις καλυτερες αναμνησεις απο το πρωτο τους επος θα το τσεκαρω αυριο κιολας…

φαινόταν ότι πήγαινε για χιεβυ. δε μας χάλασε όμως. άντε να δούμε. τα δύο προηγούμενα είναι υπέροχοι δίσκοι. ωραίο και το εξώφυλλο. lupin, ν’ ακούσεις και το gods of the earth.

το εξώφυλλο δε θυμίζει ένα παλιό παιχνιδάκι στον υπολογιστή? μου διαφεύγει το όνομα…

κι εμένα κάτι μου θυμίζει, αλλά υποθέτω ότι είναι μνήμη από τίποτα star wars ξερωγώ. :stuck_out_tongue:

εχει διαρρευσει. το ακουσα μια φορα και μου φανηκε καλυτερο απ’ το προηγουμενο. επισης τα φωνητικα ειναι ψιλοαλλαγμενα. γενικα ομως το πρωτο εχει ξεφυγει χιλιομετρα μπροστα, δεν θα το ακουμπησουν ποτε.

Συμφωνώ στο πρώτο, στο δεύτερο δεν μου φαίνεται και τόσο δύσκολο. Το “Lawless Lands” είναι Beggars λέμε, τουτέστιν:

:bye::bye::bye: Mr. Amott.

χιεχιε, οντως το κομματακι ειναι ομορφο. αλλα ρε συ το Age of Winters σφυζει απο χιτς και ριφφς(οχι οτι αυτο εδω δεν εχει). απλα εδω μου φαινονται λιγακι μπερδεγουεη. παραταμε το βλαχοστονερ και επειδη το δευτερο μας αλμπουμ μεταλιζε επικινδυνα ας φτιαξουμε κατι ενδιαμεσο.

Πολυ καλος δισκος,αγαπημενα τα (The Night the Sky Cried) Tears of Fire,Arrows in the Dark,The Warp Riders,Lawless Lands…

το arrows in the dark μου λεει πως εγραψα μαλακιες

δισκαρα, τελικα δεν ειναι οσο μεταλ πιστευα πως θα ειναι, κατι ενδιαμεσο ειναι οπως ειπε και ο νομιστερακης…γουσταρω απιστευτα

Περνάμε όμορφα με Lawless Lands

Έχω ακούσει κι εγώ μόνο Age Of Winters, το οποίο είναι στόουνερ έπος από τα λίγα.
Μετά από 2 ακροάσεις το Warp Riders κινείται σε παραπλήσια επίπεδα απλά είναι λίγο πιο χέβι και λίγο λιγότερο στόουνερ. O ενθουσιασμός είναι μεγάλος. Απίστευτες μελωδίες, ισοπεδωτικές ριφάρες, βρωμιά και δυσωδία και πώρωση στο μάξιμουμ.

Δεν έχω ακούσει Gods Of The Earth. Λέει τίποτα;

δεν χανεις και τιποτα αν το ακουσεις, εσενα πιστευω θα σου αρεσει, κατωτερο απο age of winters παντως, να ξερεις

Το gods of earth το θεωρω καλυτερο απο το age of winters. Αν καποιος ακουσει πρωτη φορα τη μπαντα προτεινω να ακουσει το gods of earth.

Μια χαρά άλμπουμ είναι το gods of earth. Το καινούργιο κατεβαίνει αυτή τη στιγμή. Τώρα πότε θα ακουστεί είναι μια άλλη ιστορία πονεμένη.

fixed :slight_smile:

Ισχύει, απλά εγώ συγκεκριμενοποίησα λίγο περισσότερο λέγοντας “στόουνερ”.

Για Gods Of The Earth ακόμα δεν έχω άποψη γιατί το Warp Riders με έχει πιάσει από το λαιμό και δεν λέει να με αφήσει.

Μόνο εγώ νομίζω ότι τα 2 Chronomancer βρωμάνε Πενταγκραμίλα όσο δεν πάει;;;

για μενα ειναι μεταλ με καποιες επιρροες απο στονερ

δηλαδη


υπαρχουν πολλες στονερ μπαντες που να χωνουν blastbeat???

Ναι, το Age Of Winters είναι κατά πάσα το κορυφαίο τους.
Όμως, από κει και πέρα και το Warp Riders δεν παύει να 'ναι αρχιδάτο-groovy-μέταλς και χέβυ όσο πρέπει. Ωραίοι οι τύποι, όσο πάνε και προχωρούν επίπεδο. π.χ. Astrea’s Dream δισολίες και άλλα όμορφα πράγματα σε όλη τη διάρκειά του και στα repeatς το άλμπουμ. Και τι ωραία riffs (πάλι)!

Γαμεί.

Προσωπικά, ψιλοαπογοητεύτικα όχι γιατί είναι κακός δίσκος αλλά γιατί το age of winters ήταν απλά κορυφαίος (και δημιούργησε πολλές προσδοκίες για το μέλλον της μπάντας) και σίγουρα στον τελευταίο τους πειραματίζονται με άλλα είδη μέταλ.