The Twilight Singers - Dynamite Steps

Το νέο album των Twilight Singers κυκλοφορεί 15 Φεβρουαρίου 2011…

Για όσους δεν γνωρίζουν οι The Twilight Singers είναι το group του Greg Dulli βασικό μέλος και τραγουδιστής/κιθαρίστας των μεγάλων The Afghan Whigs, ο οποίος συνεργάστηκε και με τον “τεράστιο” Mark Lanegan στους Gutter Twins αλλά και σε κυκλοφορίες των The Twilight Singers…
περισσότερες πληροφορίες για το album και τον ίδιο εδώ:
http://www.thetwilightsingers.com/news/2010/11/introducing-dynamite-steps-1.php

  1. :rockon:

τεράστιος αν κ το τελευταίο album powder burns δε με ξετρέλανε ελπίζω σε άλλη μια καταπληκτική δουλειά

μεσολάβησε αρκετό διάστημα πάντως, και κρίνοντας από την καταπληκτική δουλειά στο saturnalia δεν νομίζω να μείνουμε απογοητευμένοι :wink:
άσε που βλέπω τις guest συμμετοχές και τρελαίνομαι…:roll:

λοιπον στο καινουργιο αλμπουμ ανακοινωθηκε πως θα υπαρχουν guest συνεργασιες μεεεεεεεεεε

[B][SIZE=“2”]Nick McCabe (x the verve) !!! [/SIZE][/B]

και φυσικα ο [B]Mark Lanegan !!![/B]

το αλμπουμ θα λεγεται Dynamite Steps και αναμενουμε ωραια πραματα :D8)

http://www.thetwilightsingers.com/news/2011/01/the-twilight-singers-announce-2011-european-tour-in-support-of-new-album-dynamite-steps.php

πέρα από το εξώφυλλο έχουμε και την ανακοίνωση της περιοδείας:
14/4 Principal Theatre Thessaloniki
15/4 Gagarin 205 Club Athens

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ σε συνέντευξή του ο Dulli ανέφερε εκτός των άλλων για μέσα στο 2011 νέα album από The Gutter Twins και επίσης ότι o Lanegan δουλεύει για το νέο προσωπικό του album…
Δεν ξέρω για σας, αλλά μαζί με τα νέα album από Queens of the Stone Age και The Strokes ειμαι πραγματικά ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ για το 2011. :smiley:

οι 205 του gagarin ήταν απόψε η φάση. λίγος κόσμος.
ο dulli παντως τόσο ψυχωμένος όσο μάλλον ποτέ. χάσατε όσοι το χάσατε.

“Turn up the lights in here baby
Extra bright, I want y’all to see this
Turn up the lights in here, baby
You know what I need
Want you to see everything
Want you to see all of the lights”

Θεουλης…8)

μαγευτική συναυλία από μια κορυφαία μπάντα. τους ευχαριστώ ολόψυχα, και ιδιαίτερα τον κύριο dulli :!:

μοναδικό παράπονο μου είναι πόσο διαφορετικά θα ήταν όλα αν ήξερα ότι βγαίνοντας θα έβλεπα την Νέα Ορλεάνη:trombone:

Yπάρχει πουθενά σετλιστ;

εγώ σχεδόν ποτέ δε θυμάμαι ολόκληρη σετλιστ. ας πει κάποιος άλλος. :stuck_out_tongue:
πάντως έπαιξαν πολλά από το νέο δίσκο. και οι εκτελέσεις στα καινούρια ήταν τόσο επικές, που το “dynamite steps” ανέβηκε πολύ στην υπόληψή μου στους συσχετισμούς για τη φετινή χρονιά…

Αυτό, συν το ότι θα μπορούσαν να παίξουν λίγο περισσότερο από τα 80 λεπτά που έπαιξαν.

http://rocking.gr/reviews/album/The_Twilight_Singers_-_Dynamite_Steps/3571/ :D:thumbup:

Εξαιρετικό αλμπουμ και αρκετά δουλεμένο μουσικά (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε).
Αν και θα ήθελα η κριτική να εστιάσει λίγο περισσότερο στο καθαρά μουσικό κομμάτι, αλλά θα μου πείς δε μου φταίει η κριτική αν εγώ ασχολήθηκα ουσιαστικά φέτος με Twilight Singers.
Έχει καιρό που κυκλοφόρησε ο δίσκος και με κέρδιζε σιγά σιγά και πλέον μπορώ να πώ οτι μπαίνει στις καλύτερες κυκλοφορίες για φέτος. Και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με στίχους :?
Νομίζω ο δίσκος είναι ό,τι πρέπει για τα χαλαρά ζεστά καλοκαιρινά βράδια που έρχονται.

Επίσης αυτό το γ@μημένο το On the Corner παίζει να έχει απ’τις πιό συνηθισμένες μελωδίες αλλά είναι τόσο γ@μημένα τέλειο και ειδικά εκείνο το σολο της κιθάρας…

Πάρτε και το βιντεοκλιπ http://www.youtube.com/watch?v=IWoe6S0LMLQ

:thumbup: και από μένα για τη κριτική.
το album το ακούω ακόμα τουλάχιστον μια φορά τη μέρα και δεν έχει χάσει ούτε στο ελάχιστο τη μαγεία που είχε στην αρχή.
@Grym διάβασε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τους στίχους με κάποιο τρόπο, χάνεις το 40% της εμπειρίας. :wink:

Τον τελευταίο καιρό λιώνω τις μπάντες του Dulli-ίσως φταίει το Dynamite Steps γι’αυτό- αλλά (κακώς απ’ότι καταλαβαίνω) δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τους στίχους του :oops:
Εντωμεταξύ ώρες ώρες ο τύπος φαλτσάρει αλλά είναι παθιασμένος και γενικά πολύ cool τύπος και τον γουστάρουμε 8)

καλά κάνεις…:smiley:
αλλά ναι, αν και σε σημεία “φαλτσάρει”, το γρέντζι και το πάθος που έχει στις ερμηνείες του δεν το έχω ξανασυναντήσει στον alternative χώρο…Επίσης check-αρε και το live in Baltimore


είναι η τέλεια περίληψη της καριέρας του και ένα από τα καλύτερα live album που έχω ακούσει.

Παιδες το βινυλιο στο hmv βγαινει με μεταφορικα 12.5 ευρω για οποιον ενδιαφερεται. Εγω το τσιμπησα

Ευχαριστούμε :wink:!

πως στέλνουν αυτοί, απλό, συστημένο ή courier?

Απλό :wink:

Το παρελαβα. Λευκα τα βινυλια. Super η εκδοση