The Vision Bleak - The wolves go hunt their prey

Λοιπόοοον έχετε ακούσει τίποτα από The Vision Bleak; Ρωτάω γιατί περιέργως δεν είναι ιδιαίτερα “διαδεδομένο” σχήμα, ας μου επιτραπεί η λίγο άστοχη λέξη…

Το καινούριο τους άλμπουμ βγήκε πριν ένα μήνα σχεδόν. Το έχετε ακούσει; Για να πάρετε μια ιδέα, δίνω το link του site της μπάντας αλλά και του myspace της.

http://www.the-vision-bleak.de/
http://www.myspace.com/thevisionbleak

Η μπάντα αυτή τη στιγμή είναι σε τουρ και κάνει support στους Τherion, παίζουν gothic με έμφαση στο στοιχείο του “τρόμου” καθώς όπως λένε και οι ίδιοι είναι πολύ επηρεασμένοι από συγγραφείς όπως οι Lovecraft και Poe, από την τέχνη του Kittelsen (Νορβηγός ζωγράφος) και τις ταινίες του John Carpenter. O Schwadorf, (κιθάρα-μπασο) είναι πρώην μέλος των Empyrium.

Βασικά όλα αυτά τα γράφω γιατί δε βρήκα κανένα θέμα για την μπάντα οπότε λέω μήπως κάποιοι δεν τους έχουν τσεκάρει, όχι ότι το παίζω εγκυκλοπαίδεια :oops:

Aυτάααα. Για πείτε γνώμες για το άλμπουμ…

Μιλαμε για ενα καλο γρουπ του Ulf Theodor Schwadorf των υπερθεων τρισμεγιστων και τρικαβλε ολε Empyrium.Εχω ακουσει το The Deathship Has A New Captain και το Carpathia - A dramatic poem και μπορω να πω οτι πολυ καλοι δισκοι για το ειδος τους.Το καινουριο δε τον εχω ακομα μεσα στις επομενες μερες ομως θα πεσει στα χερια μου.Αγαπημενο κομματι Elisabeth Dane.Empyrium ομως δεν ειναι με την καμια . και -

εννοειται πως τους εχουμε τσεκαρει. αφου ειναι ουσιαστικα η συνεχεια των (ρισπεκτ) empyrium (να γινει εδω και τωρα reunion επειδη τα σπαγαν κτλ) και τους ειχα πρωτοακουσει οταν βγαλαν το πρωτο το οποιο μαλιστα ειχε και samples απο παλιες καλτ ταινιες τρομου. απιστευτη ατμοσφαιρα και απο τα πρωτα βηματα κιολας βηματα εδειχναν ελπιδοφοροι.

το δευτερο album ηταν επισης δυνατο και συντομα θα ριξω καργα πολλες αυτιες και σε τουτο. βασικα ειχα σκοπο να τσεκαρω αυτο το καιρο γνωμες και αν ειναι να το παρω στο αμεσο μελλον. προτιμω να μην ακουσω νοτα πιο πριν. οσοι μπορουν πλιζ να το συγκρινουν με τα αλλα δυο. θενκς ιν αντβανς.

εντιτ: με προλαβε ο τολκκι. ετς ρε. ε, ειναι αλλη φαση απο empyrium οποτε λογικο. το παραξενο βασικα ειναι οτι ενω τα βαμπιροτετοια γενικα δε μ αρεσουν οι vision bleak σπερνουν. για τα γουστα μου ηταν παραδοξο το οτι μου αρεσαν…

Βασικά δεν έχω ακούσει απολύτως τίποτα από Empyrium οπότε δεν ξέρω, αλλά όπως και να έχει η “σύγκριση” είναι άδικη μωρέ… Δεν έχει νόημα, είναι διαφορετικές μπάντες :slight_smile:

Το καινούριο θα το έχω μέσα στις επόμενες μέρες σε limited έκδοση χοχο :smiley: όσα έχω ακούσει όμως μέχρι τώρα είναι πολύ καλά. Δε νομίζω να καταφέρει να είναι καλύτερο από το φοβερό Deathship αλλά επιφυλάσσομαι μέχρι να το ακούσω ολοκληρωμένο :smiley: :smiley:

εντιτ: συμφωνώ απόλυτα με το έντιτ του Angmar :smiley: Κι εγώ τα βαμπιροτέτοια δεν τα πολυπάω αλλά αυτοί τα σπάνε.

Όλοι τους ξέρατε, άντε τώρα. Κι εγώ πήγα να κάνω ενημέρωση :frowning: :oops:

Βασικα τσακωσε οτι βρεις απο Empyrium.Η λεξη μετριο ή απλα καλο δεν υπαρχει γι’αυτη τη μπαντα. :wink:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=143571&postcount=167

Μί από τα ίδια πιστεύω και για το καινούριο άλμπουμ.

Γαμάνε. (αν και δεν έχουν σχέση με Empyrium και με Noekk).
Ειδικά το καινούριο άλμπουμ τους είναι φοβερό.
Και η limited edition είναι υπέροχη.

Η τριλογία παραείναι έπος.

Τελικά το dvd του limited, τι περιλαμβάνει ακριβώς; Την Παρασκευή θα το πάρω :smiley:

Παραείναι έπος λέει :smiley: :stuck_out_tongue:

Όντως, δεν έχουν σχέση ούτε με Νοekk (αν και αυτή είναι πολύ ωραία μπάντα, το συστήνω το άλμπουμ τους :p)

Bonus DVD “Live at Prophecy Konzertnacht 2006”

  1. Drama Of The Wicked
  2. Kutulu!
  3. Wolfmoon
  4. Carpathia
  5. Sister Najade
  6. Secrecies In Darkness
  7. The Charm Is Done
    8 ) The Curse Of Arabia
  8. The Lone Night Rider

Ααααα μάλιστα :smiley: Πολύ καλό. Τhanks!

Παρα πολυ καλος δισκος!!Ειναι κριμα γιατι ειναι σχετικα στην αφανεια ακομα αλλα πιστευω θα πιασει τοπο η φετινη προσπαθεια τους!!
H Limited οντως γαμαει αν και δεν εχω δει το dvd ακομα!!

το εχει δει κανεις αυτο να μας πει γνωμη;

Παραδοξως ειναι αρκετα φροντισμενη η παραγωγη του!Πρεπει να ειναι τραβηγμενο με 4-5 καμερες ενω ο ηχος ειναι σχετικα καλος χωρις φυσικα να μιλαμε για κρυσταλλινη παραγωγη!Απλως στερεο ηχος!
Το κοινο ειναι εντελως ψοφιο!!Καποιοι τυποι κουνανε που και που τα κεφαλια τους!!
Αν θες την γνωμη μου…τσιμπα το,αξιζει η limited κασσετινα!

Φοβερη κριτικη στο rocking!!!Ετσι να φτιαχνομαστε λιγο!!
Οσο περναει ο καιρος ανεβαινει αυτη η δισκαρα στην εκτιμηση μου…!!

Φοβερός δίσκος, όντως! Όσο τον ακούω, τόσο μου αρέσει αν και το Carpathia είναι λίιιιιγο πιο ψηλά :smiley:

Πολυυυ πιο ψηλα θα ελεγα 8)

Όσι :expressionless:

Λίγο πιο ψηλά. Νταξ, όντως, ίσως πολύ.

Ωραίο άλμπουμ indeed.

πολυ καλος δισκος αλλα δν πιστευω οτι το carpathia ειναι πιο ψηλα:p

Δυστυχως εχω ακουσει μονο το Carpathia αλλα μου αρεσε παρα πολυ! Πρεπει να τσεκαρω το Wolves αλλα δεν το βρισκω γμτ 8)