The white stripes fiasko

ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΠΗΓΕΣ ΤΖΑΜΠΑΤΖΗΣ ΡΩΤΑΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΚΑΣΑΝ 45?.ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΤΟΥ ΕΡΙΞΑΝ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ STING-ROBERT PLANT (ΑΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΕΙ) OΠΟΥ ΕΒΡΕΧΕ-ΦΥΣΑΓΕ ΕΡΙΧΝΕ ΚΕΡΑΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ ΟΧΙ ΣΑΝ ΤΑ ΧΘΕΣΙΝΑ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΑΝ ΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ.ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΘΕΟΥΣ.ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΑΡΠΑΧΤΗ(ΔΕΝ ΛΕΩ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΧΩΡΟΣ ΗΤΑΝ ΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ STRIPES ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ ΣΙΓΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ PINK FLOYD)

Βασικά πρέπει να ξέρεις πως ο Λουκιανός κάθε άλλο παρά τζαμπατζής ήταν…Και αν θέλεις ρώτα τους διοργανωτές προς επιβεβαίωση!
Όσο για τα άλλα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και δεν ήμουν εκεί αφού σκεπτόμενος πολύ σωστά (από ότι φάνηκε) προτίμησα τη θεά Patti Smith…

ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΟΙΔΑΡΑ.

Δηλαδή αν κάποιος μπαίνει δωρεάν δεν πρέπει να μιλάει, ενώ αν πληρώσει είναι κορόιδο…Εσύ σε ποιά κατηγορία ανήκεις;;;

Δεν κατάλαβα;Τα βάζουμε με τους Στάιπς???ΤΙ φταίνε;;;Γιατί πέταξαν νερό στον άνθρωπο;Δεν μας διασκέδασε; Φταίει σε τίποτα αν φύσαγε;Ποιος είναι ο θεός;;;να σταματήσει τον άνεμο;;;εεε???

Ζώα ήταν όλοι όσοι τα βάλανε μαζί τους…

Για μένα αυτή η μπάντα σημαίνει πολλά πράγματα…και δεν ανέχομαι να τους πετάνε μπουκάλια…εντάξει;;;;

Όσο θυμάμαι το βλέμμα του τζακ όσο βρεχόταν απο το μπουκάλι νερού νευριάζω, αγανακτώ…

άλλωστε χαρήκαμε αρκετά…black math, hotel yorba, blue orchid, σκηνικά, και η θετική πλευρά τώα του ανέμου…
Έδωσε αυτό το σατανικό συναίσθημα, φύσαγε, κιθάρα, μουσική, τρομερή ενέργεια και ο άνεμος έδωσε και αυτός το στίγμα του στον ήχο! ένιωθες ότι ήσουν σε βίντεο κλιπ…

Και το ξέρω ο΄τι μόλις ξανάρθουν όλοι θα πάμε πάλι να τους δούμε…
ΕΕΕΕεμμμ έτσι είναι οι #$%#$%#$%…
Όταν όλοι πάνε καλά φωνάζουν και λέεν ότι είναι η καλύτερη μπάντα…
όταν γίνεται κάτι βρίζουν…

όχι δεν είναι έτσι …άλλωστε οι φίλοι στα δύσκολα φαίνονται…

Εγώ θα ακολουθώ τους στράιπς όσα λεφτά και αν χάσω, όσες και συναυλίες να χάσω…
Δεν με νοιάζει…και ένα λεπτό να βγαίναν θα ήμουν ικανοποιούμουν …τους είδα απο κοντά…

τα παιδιά που αλλάζουν την μουσική και που γράφουν ιστορία…Δηλαδή μπορεί η βανδή να κάνει σωστά λάιβ (όχι πως οι γουάτ δεν κάναν…απλά έτυχε) αλλά δεν είχε τιποτα να δώσει…
Δεν καταλαβαίνετε τι συγκρότημα ήταν εκείνο οπυ βγήκε πάνω στην σκενή χθες…δεν έχετε ιδέα!!!
Πάντα έτσι γίνεται…ζηλεύετε…εν καταλαβαίνετε…απορρίπτεται το σωστό και δέχεστε το ηλίθιο…
Και ο φρούντ το λέει …όλοι το λένε…

Παλιό ζωά…μην ξανακούσω τίποτα για τους στραίπς γιατί θα τα πάρω κρανίο…

ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ…ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΠΑΝΤΑ!!!

ΑΥΤΑ…ΖΩΑ

kill your idols παπαρα…εμεις τα ζωα δεν τρωμε κουτοχορτο…εχθες στο φιασκο που καθοσουν? μπροστα με τα κοριτσακια η στην κερκιδα με τη μαμα? χα χα!!

Συμφωνω απολυτως με το review!
Ηταν αθλιο ολο αυτο.Σκατα ο χωρος, σκατα η διοργανωση(και μετα ελεγαν για τα κατσαβραχα και τα λαγκαδια της Μαλακασας…ας κοιταμε τα χαλια μας κι οταν παψουν να ειναι χαλια ας σχολιασουμε και τα χαλια των ανταγωνιστων κυριε Τριανταφυλλιδη)
Δε τα βαζω με τον Jack.Ηταν μοναδικος κι αυτος και η Meg (κυριως ο Jack βεβαια) και ακρως επαγγελματια σε αντιθεση με την επαγγελματικη ατζαμοσυνη των διοργανωτων.Δεν καταλαβα δηλαδη τα σχολια των προηγομενων.Τι επρεπε να κανει?Να το παιξει “Ο καλος ο καπετανιος στη φουρτουνα φαινεται” ή να αφησει το “πλοιο” τελευταιος?Αφησε τις μλκιες.Κινδυνευαμε ολοι και χτυπησε ανθρωπος τους.Λογικο το βρισκω!Τωρα ως προς τις ριψεις αντικειμενων στη σκηνη και συγκεκριμενα στον Jack το μονο που εχω να διαπιστωσω ειναι οτι οι Ελληνες πασχουν απο γηπεδικο χουλιγκανισμο…
Ω, τι πολιτισμενο κοινο!
Και να τονισω οτι με τον ορο “πολιτισμος” δεν εννοω να το παιξεις κοτα, αλλα να θεσεις αυτο που εχει μεσα στο κεφαλι σου σε προσωρινη(τουλαχιστον) λειτουργια και να κατευθυνεις προς το σωστο σημειο την αγανακτηση, το γιουχαρισμα και τα σχετικα!
Και ξυλο να παιξεις αμα λαχει, ας τα σπασεις αλλα ολα αυτα να εχουν σωστο αποδεκτη.Οχι και μπουκαλι στον καλλιτεχνη που πας να δεις θυσιαζοντας την Patti Smith ρε παιδια.Και μη μου πειτε οτι ακριβς γι αυτο τους γιουχαρανε καποιοι…

Paidia eimai enas apogoiteumenos fun ton Stripes kai 8a i8ela na mou peite pou mporo na diamartiri8o (na tous krakso diladi) gia ta xtesina karagkiozilikia tis diorganosis!!!Giname die8nos rezili pali (perisoteres plirofories sto http://www.whitestripes.com/ sta news!).Kapoio site i tilefono an einai eukolo na postarete.Euxaristo ek ton proteron…

PS:Den eimaste gia tipota…

Είμαι αυτός που σας είπε ζωά…δεν έχω είδωλα φίλτατε απλά πιστεύω στο πρωτότυπο και στο καινούργιο…μην ψάχνεις τις επιρροές οπυ έχει ένας άνθρωπος στο μυαλό σου…και εσύ έχεις πρότυπα απλά δεν το ξ΄ρεις…είναι τεράστειο αυτό το θέμα αλλά δεν είναι αυτό το θέμα…

Όχι δεν είμαι ένα κοριτσ΄άκι αλλά ένας που ήρθε απο την Θεσσαλονίκη (το έχασσα εκεί το λάιβ) και μόλις κατέβηκε αθήνα κατέβηκε ιδρωμένος και πήγε κατευθείαν στην συναυλία στις 6:30…

Σου λέω ότι η μπάντα είναι τρομερή και απίστευτη…δεν ξέρω για μένα έτσι είναι…

Σκέψου το ρε συ…άλλοι είναι μπάντες με 10 άτομα και βαριέσαι τον ήχο τους…δεν δίνουν τίποτα καινούργιο…όλο τα ίδια και τα ίδια…

ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ 2 ΑΤΟΜΑ και σε κάνουν ΝΑ ΠΕΤΑΣ!!! Τόση ενέργεια…

Χαλαρώστε…θα ξανάρθουν …και θα είναι πολύ καλύτερα και θα τους γαμήσυον όλους…

έχω τα άπειρα σιντί στο σπίτι μου, παίζω κιθάρα , έκανα εκπομπ΄ς στο ράδιο έχω ψάξει ψυχεδέελιες, ροκ κλασσικό , πανκ, τα πάντα…τα περισσότερα (δηλαδή το 0,00001 ης παγκόσμιας μουσικής …μην ψάχνεις αντικεμενικότητα…) αλλά σαν τους στράιπς εν έχω ξαναδεί…πείτε με χαζό φλωράκι αλλά αυτό το πιστεύω ότι και αν γίνει…

ΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΣΑΕΙ…Η ΟΡΟΦΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙ! :smiley:

Εσύ που μας είπες ζώα είσαι σε θέση να καταλάβεις έναν μουσικό επί σκηνής όταν είναι “κομμάτια”?Κι αν όχι μπορείς να δικαιολογήσεις την άθλια για τις δυνατότητές τους παρουσία στο λίγο που έπαιξαν?Σκέψου αν θέλεις μετά σε περίπτωση που είναι υπεύθυνοι οι ίδιοι για την διακοπή της συναυλίας αν έχει δικαίωμα ο ταλαίπωρος που έδωσε 50ευρώ να τους ακούσει,τα οποία τα μοιράστηκαν αυτοί και η Astra να σπάσει τα κεφάλια και αυτών και των υπευθύνων τη στιγμή που όυτε live έγινε ούτε λεφτά πίσω θα πάρει.Ο ορισμός του κορόιδου εν ολίγοις.Θυμίζω ότι 50 ευρώ είναι για κάποιους το 10% του μισθού.Πάρα πολλά λεφτά για να δεχτούν αβίαστα τα παραμύθια περί αέρα(ωραία καλυφθήκανε και νομικά για διακοπή λόγω καιρικών συνθηκών)Και ακόμα υπάρχουν κάποιοι που έχουν συνηθίσει να τους ληστεύουν και να μη μιλάνε.Φτάνουν μέχρι να τους υπερασπίζονται.Σαν εσένα.Και κάτι άλλο.Οι Stripes στο επίσημο site λένε ότι είχαν παίξει 13 τραγούδια μέχρι τη διακοπή!Καλά κάνουν.Ποιος θα τους διαψεύσει άλλωστε?

Γύρισα χθες από τις διακοπές μου, για να διαπιστώσω ότι οποιοσδήποτε κρύβεται πίσω από ένα ανώνυμο nick, μπορεί να βγαίνει και να λέει το μακρύ του και το κοντό του και το σημαντικότερο, να προσβάλει άτομα που δεν ξέρει και το οποία εκτίθονται, γράφοντας επωνύμως, σε ένα site. Έτσι λοιπόν αισθάνομαι την ανάγκη να απαντήσω σε κάποια πράγματα…

Το αν ήμουν ή όχι τζαμπατζής, το ξέρω εγώ και η τσέπη μου και δεν νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ. Όλοι εμείς που εκπροσωπούμε το site στις διάφορες συναυλίες, μπορεί κάποιες φορές να μην πληρώνουμε μεν εισιτήριο, αλλά έχουμε και υποχρεώσεις απέναντι στο rocking, υποχρεώσεις που κανείς από τους επικριτές μας δεν φέρει. Όταν εγώ καθόμουν στις 3 την νύχτα και έγραφα το report, ψόφιος από την κούραση, έτσι ώστε να ενημερωθούν όλοι την επόμενη το πρωϊ, νομίζω πως έτσι αγόραζα την διαφορά (ή την όποια διαφορά) της τιμής στο εισιτήριό μου. Κανένας στον κόσμο δεν εργάζεται αφιλοκερδώς. Εμείς, για μια τόσο σοβαρή προσπάθεια όσο είναι το rocking, γιατί να το κάνουμε ; Αναφορικά με το “λιγα του έριξαν”, σε παραπέμπω στην αναφορά μου για τα νησιά Μαλάουι…

Φίλε μου έτυχες στην περίπτωση. Ναι ήμουν σε εκείνη την συναυλία. Ναι και φύσαγε πολύ και έβρεξε σε κάποιες φάσεις. Αυτό όμως που δεν θυμίζεις σε όσους μας διαβάζουν, είναι ότι υπήρξαν, για λόγους ασφαλείας, μεγάλες καθυστερήσεις, τόσο πριν το set του Plant, όσο και πριν τον Sting. Όμως επειδή τελικά η συναυλία συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε, κανείς δεν γκρίνιαξε για τις καθυστερήσεις αυτές. Ούτε πέταξε μπουκάλια.

Το ποίος φταίει για την ακύρωση της συναυλίας, εξαρτάται από την οπτική από την οποία το εξετάζεις. Φαντάζομαι όλοι θα διαβάσατε την ανακοίνωση της Astra. Η αλήθεια είναι ότι η οροφή, ακόμα και αν δεν έπεσε, κουνιόταν επικίνδυνα, τόσο που είναι λογικό να δημιουργεί μια ανασφάλεια στον μουσικό που παίζει από κάτω. Η ζωή των ανθρώπων δεν είναι αναλώσιμο αγαθό, να παίζεται στο στοίχημα “πέφτει - δεν πέφτει η σκηνή”. Ας την είχαν στηρίξει καλύτερα, να μην κουνιόταν και να γινόταν η συναυλία.

Το αν οι Stripes έκαναν αρπαχτή ή όχι, φαίνεται τόσο από την απόδοσή τους στην Θεσ/κη (που ακούγεται ότι έπαιξαν φοβερά) όσο και από το γεγονός ότι ο ίδιος ο Jack βγήκε να δικαιολογηθεί, ενώ θα μπορούσε να είχε αράξει στα παρασκήνια και να μην έτρωγε και το μπουκάλι. Οι Stripes δεν είναι θεοί (τουλάχιστον ακόμα). Τους θεούς τους κρίνει η ιστορία. Εσένα και εμένα τα λεγόμενά μας…

Φιλικά, Λουκιανός Κοροβέσης, monte@rocking.gr

Διαφωνώ κάθετα με την θέση σου. Οι Stripes έαπιξαν πολύ καλά,και αυτό δεν είναι μόνο δική μου εντύπωση, αλλά νομίζω καθολική, καθώς στην αρένα γινόταν της τρελής από σπρωξίδι και φωνές. Δηλαδή αν ήταν έτσι το “χάλια”, τι θα γινόταν αν έπαιζαν καλά, θα είχαμε νεκρούς ;; Μην υπερβάλουμε ρε παιδιά…

Συμφωνώ στο ότι τα χρήματα μας πρέπει να επιστραφούν (αν όχι όλα) τουλάχιστον σε ένα μεγάλο ποσοστό. Το ποίος φταίει, όπως έγραψα και πιο πάνω, είναι θέμα οπτικής. Για εμένα, η Αστρα. Για άλλους οι Stripes. Τα χρήματα όπως και να έχει πρέπει να επιστραφούν πάντως.

Γραφω αν και πολυ καθυστερημενα…(μολις ειδα το θεμα) καθως ενιωσα την αναγκη να πω τα παρακατω απλα και ξαστερα!
Πηγα και stripes και παπακωνσταντινου και το φεστιβαλ ειναι αθλιο…και οχι δεν το καλοσωριζω… :evil: προτιμω να μην βλεπω συγκροτημα…παρα να βλεπω τους αγαπημενους μου να ξεφτιλιζονται ετσι! Φανατικος θαυμαστης τοσο των White Stripes οσο και των Sons and Daughters τα ειδα ολα! Επιτρέπετε μονο 4500 κόσμος…νομιζετε οτι ειναι τυχαιο…ολοι γνωριζαμε τη φαβα ειναι το φεστιβαλ πριν την συναυλια! :x Ας τους εφερνε η didi θα ειχε τουλαχιστον 15000. Για take a look τι εγινε με τα συγκροτηματα που επαιζαν περσυ στο athens open air. 1500 περσυ 4500 φετος και με χειροτερο line up! Αθλιος χωρος! Η σκηνη ηταν ακριβως μα ακριβως ιδια με τη σκηνη που στηνεται στην ομονοια για τζαμπα συναυλιες…ντροπη! Ασε που εβλεπε οποιος προλαβενε…καθως το σκαλοπατακι 40 ποντων που χωριζε τσιμεντο απο αμμο δεν το αναφερει κανεις! Φαινοταν οτι χωραγε 25000 και στην ουσια χωραγε 7000!
Οσο για τους Stripes καλα κανανε και φυγανε…δεν θα διακυνδυνευει ο αλλος για να το παιξει σωστος ροκερ…ας σταματησει αυτη η κοροιδια! Τα σκηνικά που επαιζαν σαν πανια δεν τα ειδατε;;; τη σκηνη;;; Οσο επαιξαν οι stripes ηταν Α Ψ Ο Γ Ο Ι . Τεραστια μπαντα. Και οχι ο κοσμος δεν εκανε σαν τρελος οπως αναφερεται κυριε αρθρογραφε! Ηταν ξενερωτος…δεν συμμετειχε καθολου εκτος απο 3 σημεια των 200 ατομων σε 2-3 τραγουδια! Γιατι;;; Γιατι τα πραγματα μεχρι εκεινη την ωρα μυριζαν ασχημα και ειχε κοπει η ορεξη…εμεις συζυταγαμε 2 ωρες οτι κατι δεν παει καλα κατι δεν παει καλα! Και επισης δεν ειχε μαζευτει ο πραγματικος λαος των Stripes αλλα μονο οι φλωροτρεντηδες που τους περισεψαν λεφτα και ειπαν ‘‘δεν παμε να τους δουμε;’’ Ηταν μια αθλια οργανωση και απλα ελπιζουμε σε κατι καλυτερο του χρονου… :wink:

1)Εχασα το στοιχημα οτι θα ειναι πανω απο 15000…απαραδεκτο να ειναι λιγοτερο σε αυτη την τεραστια μπαντα…περιμενα καταστασεις u2
2)Δεν ακουω σχολια για Sons and Daughters;;; Οι ανθρωποι απεδειξαν ποσο τελειοι ειναι…2 χρονια τους δινω ακόμα και θα είναι χαλαρα το πιο hot ονομα σε ολα τα φεστιβαλ…το αλμπουμ τους αξιζει πολλα λεφτα[/list]

γουάιτ στράιπς φορ εβερ, μαδερ φουκκερς

Σάκερς!!! Γουί γεντ Πάτι Σμιθ!!!

Εξαργύρωσε κανείς το εισητήριο του ή …