The Who

This new edition of one of the most important live rock albums ever contains

  • Two CDs containing the full Leeds show from 14th February 1970
  • Two CDs containing The Who’s complete performance from Hull which was recorded the following evening but ultimately left in the vault as Leeds was throught to have yielded better results
  • A heavyweight vinyl reproduction of the original six-track album as it was released in 1970
  • A new 64 page hard- back, colour book containing rare photos, memorabilia from the original release and liner notes detailing the historyof this landmark album
  • A replica 7 Inch Single of ‘Summertime Blues/ Heaven & Hell’ with colour sleeves
  • A classic Pete Townshend poster
  • Housed in a hard-back box with cover artwork reproducing the original black stamped vinyl first UK pressing

Κυκλοφορεί στις 15 Νοεμβρίου και πρέπει να είναι η τρίτη ή τέταρτη επανέκδοση του συγκεκριμένου δίσκου. Χαλάλι του όμως.

127 ευρώ στο γνωστό αγγλικό.

Πονάω. Αλλά το θέλω. Αλλά δεν περισσεύει μία. Αλλά θα βγω στην παρανομία.

πάλι μωρεεεεεεεεεεεεεεεε???

127 ευρό?? πολλά είναι ρε γαμώτο…:frowning:

To θέλω πολύ.Απλά δεν θα το πάρω…Και το έχω και σε βινύλιο και σε CD…:frowning:

Ξερει κανεις αν θα υπαρξουν αλλες ευρωπαικες στασεις στην τελευταια τους περιοδεια εκτος απτις 5-6 που εχουν ανακοινωθει απο καιρο? Λιγες δεν ειναι?

Ψηνω παρισι ή αμστερνταμ αλλα θα το χρυσοπληρωσω τελευταια στιγμη, viagogo εμπιστευομαι για αγορα εισιτηριου? Ειναι το μονο σαιτ που εχει αρενα

Η μπαντάρα ανακοίνωσε άλμπουμ που θα λέγεται WHO και έβγαλε και τραγούδι σήμερα.

22 Νοεμβρίου κυκλοφορεί και από το single φαίνεται αξιόλογη προσπάθεια.

Ελπίζω να βγουν και στον δρόμο καθώς είναι τεράστιο απωθημένο μου έστω και με τα 2/4 της θρυλικής 4αδας εν ζωή.

1 Like

Ανακοινώσανε UK tour ρε.

Γενικα λέω σε φουλ Ευρωπαϊκό tour γιατί το uk θέλει μαλλί {Ιταλία ιδανική επιλογή πχ}

Πριν από αρκετά χρόνια, με την ευκαιρία της τότε επικείμενης συναυλίας των Rolling Stones στην Αθήνα (1998) και της συζήτησης που γινόταν σχετικά με την ηλικία των μελών της ιστορικής αυτής μπάντας (πενηντάρηδες όλοι τους τότε), είχα διαβάσει ένα ωραίο άρθρο που έλεγε, μεταξύ άλλων, ότι “δεν υπάρχει ηλικία συνταξιοδότησης από το rock ‘n’ roll, αφού πρόκειται για ένα νέο είδος μουσικής από την άποψη ότι οι πρωτεργάτες του είναι ακόμη ζωντανοί ή θα μπορούσαν να είναι”.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν μια πολύ λογική τοποθέτηση. Με άλλα λόγια, αφ’ ης στιγμής οι Rolling Stones, που είναι από τους παλιότερους στο “επάγγελμα”, συνέχιζαν στα πενήνταφεύγα τους να “ροκάρουν”, η συγκεκριμένη ηλικία αυτομάτως έπαυε να είναι απαγορευτικά μεγάλη για τέτοιες δραστηριότητες - κάτι που ενδεχομένως και οι ίδιοι οι Stones να πίστευαν, ή και να χλεύαζαν ακόμη, όταν βρισκόταν στην ακμή τους!

Είκοσι (και βάλε) χρόνια αργότερα όμως, έχοντας δει πολλούς σκαπανείς της μουσικής αυτής να φεύγουν από τη ζωή από παθολογικά αίτια σε ηλικίες που δεν απέχουν πολύ από το προσδόκιμο ζωής των “κοινών θνητών”, και βλέποντας όσους επιβιώνουν να έχουν εισέλθει στην λεγόμενη τρίτη ηλικία, αυτό το επιχείρημα πλέον δεν στέκει.

Έτσι λοιπόν, ειδήσεις όπως η παραπάνω δεν μου προκαλούν κανέναν ενθουσιασμό, αφού όσο κι αν θα ήθελα να βρεθώ σε ένα live των Who, του συγκροτήματος που εκτιμώ ίσως περισσότερο από κάθε άλλο, καταλαβαίνω πως κάτι τέτοιο τώρα πια δεν έχει νόημα!

Κι αυτό δεν έχει να κάνει με το αν απουσιάζει ο θρυλικός Keith Moon κι ο εμβληματικός John Entwistle – μια τέτοια κουβέντα θα είχε ουσία πριν από 15 χρόνια. Τώρα και μόνο στη σκέψη να βλέπω δύο γέρους, στα 75 τους, να τραγουδάνε “hope I die, before I get old” συνειδητοποιώ το θλιβερό του πράγματος κι ότι κάποια πράγματα καλόν είναι να τα βιώνεις στην εποχή τους (άντε και λίγο μετά)…

…και, δυστυχώς ή ευτυχώς, όταν οι Who διήγαν την καλή τους εποχή εγώ δεν υπήρχα καν!

(Για να προλάβω αντιδράσεις, εννοείται ότι “όποιος θέλει, πάει να τους δει, όποιος δεν θέλει, δεν πάει”, “για μένα” κλπ, μην λέμε τα ιδία και τα ίδια!)

3 Likes

Έχεις ένα δίκιο αν και πιστεύω αρκεί να εκφράζονται με τους στοίχους οι νέοι φαν τέτοιων μπαντών. Anyway στην χρυσή τους εποχή ο πατέρας μου ήταν παιδί οπότε να τους έβλεπα εγώ λίγο δύσκολο.

Ας ευχηθούμε χρόνια πολλά στον Roger Daltrey, την εμβληματική φωνή (στα περισσότερα κομμάτια) των Who, που συμπληρώνει τα 76 έτη σήμερα.

Αν και η θητεία στη θρυλική rock ‘n’roll (ή μήπως… maximum R&B) μπάντα αρκεί σαν διαπιστευτήρια για αρκετές ζωές, ο Daltrey, όπως και οι bandmates του, κυκλοφόρησε και κάποια solo LPs, ενώ είχε και μια καθόλου αμελητέα καριέρα ηθοποιού. Ο ρόλος του μάλιστα σαν Tommy στην ομώνυμη ταινία βασισμένη στην… ομώνυμη rock opera, τον ταύτισε με τον ήρωα και τον προέβαλε δυσανάλογα πολύ συγκριτικά με τους άλλους, σε αντίθεση με ότι συνέβαινε έως τότε.

Αλήθεια, ποιος να το ‘λεγε το 1965, όταν εκδιώχθηκε από το συγκρότημα μετά το γνωστό επεισόδιο με τον Moon και αναγκάστηκε να παρακαλέσει τους υπόλοιπους για να τον δεχθούν πίσω, ότι 55 χρόνια αργότερα θα ήταν ακόμη μέλος των Who;
(Τα περί προχωρημένης ηλικίας τα αναλύω παραπάνω, μην τα ξαναλέμε, σήμερα ευχόμαστε στον Rog!)

3 Likes

^Ίσως ο πιο επιβλητικός frontman που έχω δει επί σκηνής. Και η φωνή του αγέραστη

1 Like