The Wipers

Μιλάμε για μία από τις καλύτερες δουλειές του πανκ ροκ σε κιθαριστικό επίπεδο. Τέτοιο μεγαλείο, ναι. Άντε με τον καιρό να ‘‘αρρωστήσεις και συ’’ =P

Παναγιώτη, ένα πολύ πετυχημένο κατά την άποψη μου review του Follow Blind, βρίσκεται στα archives του Lost In Tyme.

Ιδού και το λινκ :

:bump:

σας είπα που τελευταία λιώνω άσχημα το Follow blind…

Εγώ λιώνω το Romeo :stuck_out_tongue: …Wipers τρελό respect!

Επειδή ακούω τώρα μονοκοπανιά τα τρία πρώτα άλμπουμ τους, ήρθα να υποβάλω τα σέβη μου!

To “Over the edge” θυμάμαι το είχα σε κασέτα!

Και ψήνομαι να πάρω κάποια στιγμή το Box set, τώρα που το θυμήθηκα!

Απίστευτα καλή, ιστορική και επιδραστική μπάντα οι Wipers, και ίσως από τις λίγες παλιές πανκ μπάντες με τόσο καλή μουσική…Η γνωριμία μου με αυτούς έγινε κάποια χρόνια πριν με το βυνίλιο ‘Over The Edge’ που καβατζώσα από ένα φίλο το οποίο ομολογουμένως είναι δισκάρα…Ωστόσο η πορεία ενασχολησής μου με τη μπάντα είναι πολύ αργή, μιας και αρκετά πιο μέτα άκουσα κι άλλες δουλείες τους (κυρίως album του '80) ένω ακόμη δεν έχω ακούσει όλα τα άλμπουμ τους…Ευελπιστώ εν καιρό να τους ξαναλιώσω…

SurferRosa απίστευτη παρουσίαση!
Panagiotis το βιντεάκι με τις αγγλόφωνες ελληνικές μπάντες γάμησε!

:bow2::bow2:
Εκανα ξεθαβινγκ σημερα… ΔΙΣΚΑΡΑ. D-7, Up Front τα τοπ για μενα μαλλον. Αψογη παρουσιαση :smiley:

Πάρτε και ένα βίντεο με τους Last Drive να διασκευάζουν το Over The Edge

χορεύαμε σαν τρελοί!

bump

Ξεθαμμα.

Μπαντάρα.

Προσκυνήστε τώρα οι άπιστοι.

Πάρτε όλοι τα ωδεία σας και χώστε τα εκεί που ξέρετε

How long did it take you to learn (guitar)?

Greg: I learned to play in two weeks.

Ramones,wipers,discharge,d.r.i(πρώιμοι) είναι μακραν οι πιο επιδραστικές μπάντες για όλο το πανκ/χαρντκορ.ο καθένας με τον τρόπο του.
γελάω για το πόσο μπρόστα και όμορφη φαντάζει ακόμα η μουσική των Wipers.την ίδια εποχή που έβγαιναν οι hair metal τσιχλοφουσκες,υπήρχαν πραγματικοί καλλιτέχνες όπως ο Greg Sage που ΠΟΤΕ δεν αποζήτησε την δημοσιότητα.
επανασυνδέσε τους ρε greg για μια τελευταία περιοδεία…

έχει ψάξει κανείς τις σόλο δουλειές του Greg? Εγώ άκουσα πρόσφατα αυτό το κομμάτι

και έμεινα κάπως έτσι

8O:yahoo:

1987

ε ρε και να μουν εκεί… (σύμφωνα με μαρτυρίες, ο Greg εκείνη την ημέρα έδωσε στους Villa 21 το Fuzz box του, και με αυτό ηχογραφήθηκε το Electric Poisson…)

τις εχω και τις 2,η πρωτη (straight ahead) είναι εκπληκτικη,σαν το over the edge αλλά χωρις ηλεκτρισμο και το δυετερο μου αρεσε παρα πολυ,αν και κοντα στο υφος του Silver sail.
υπάρχει και μια τριτη προσωπικη δουλεια που δεν κυκλοφορησε ποτε,καθως επισης και απειρο υλικο ηχογραφημενο με τους Wipers που δεν το κυκλοφορησαν.
τσέκαρε επίσης τους Beauregarde,την μπλούζ ροκ μπάντα στην οποία έπαιξε ο Greg σε ηλικία 14 ετων(!!!) καθώς και μπάντες στις οποίες ο Greg ειχε αναλάβει την παραγωγη:
Sado Nation
G Whiz
Beath Happening
Rancid Vat
Stiphnoyds
και κάποιοι ακόμα που δεν θυμάμαι…

ευχαριστώ ρε cress, θα τσεκάρω!

τπτ ρε συ!
τσεκαρε και οσες μπαντες κυκλοφορησαν δουλεια μεσω την εταιρειας που ειχε πιτσιρικας,της Trap records…

Greg Sage, σ’ αγαπώ.

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Why is love so surreal?

bump, γιατι διαβαζω το θρεντ 2 φορες τη μερα και βαριεμαι να κανω σερτς καθε φορα που θελω κατι απο τα οσα ομορφα εχουν γραφτει εδω μεσα.

Α, και γιατι ειναι ΜΠΑΝΤΑΡΑ!

Λιωνω το youth of america το οποιο κατεβασα λογω αυτου του θρεντ…
Ρε τι κιθαρες ειναι αυτες…Πορωση μονο…

Bump! Κρίμα που “θάφτηκε” το θρεντ. Διαβάστε και ένα ενδιαφέρον άρθρο: http://www.rocking.gr/guides/A-Buyer/s-Guide-Wipers. Λοιπόν;