The Wire - Η Καλύτερη Σειρά Εver

εγω ακομα να αξιωθώ να δω τον 5ο κύκλο… :confused:

Τέλος 1ης σεζόν. Πολύ ωραία σειρά. Συνεχίζω ακάθεκτος :slight_smile:

Μόνο η πολύ slang γλώσσα των μαύρων με χάλασε, το βλέπω με αγγλικούς υπότιτλους και στην αρχή δεν καταλάβαινα ακριβώς τι έλεγαν. Έτσι όμως είναι πιο ρεαλιστικό. Η σκηνή στον τόπο του εγκληματος με τα f@ck,f@ck,f@ck…είχε γέλιο.:smiley:

Nα δώσω και γω τα my two cents :smiley:

Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη σειρά όλων των εποχών, αλλά σίγουρα είναι η καλύτερη που έχω δει.
Καλύτερη από Sopranos, Breaking Bad, Mad Men, X-Files (στην ηλικία που τα είδα), Friday Night Lights κλπ. (οι κωμωδίες πάνε σε άλλη κατηγορία :p)

Το κατάλαβα κάπου στο 4-5ο επεισόδιο, όταν στο τέλος κάθε επεισοδίου δεν ήθελα να βάλω το επόμενο, ΕΠΡΕΠΕ να βάλω το επόμενο γιατί δεν μπορούσα να μην ξέρω τι θα γίνει παρακάτω.

Και στο κάτω-κάτω, αυτό δεν κάνει μια ιστορία καλή?

τελειωσα 2 πρωτες σεζον, που τις ειχα δει αρκετα παλιοτερα αλλα τελικα οχι ολοκληρες, οπως διαπιστωσα…

δεν κατεβαζω ακομα τριτη, γτ θελω να ξαναδω την δευτερη…με εκανε να σχεδον μηδενισω οτι κινηματογραφικο αναλογο εχω δει ως τωρα, απο Νονους μεχρι Σημαδεμενους κτλ, με το βαθος και την ‘ψυχη’ την οποια διαθετει και πραγματευεται το πραγματικο προσωπο της Αμερικης και τις βασεις του καπιταλισμου…

τιποτα,μονο Frank Sobotka, κανεις αλλος, τελος!

δεν νομιζω-βασει θεματολογιας και χαρακτηρων-, χωρις να εχω δει τις 3 επομενες, να με αγγιξει καμια τοσο οσο η 2η…αν γινει κατι τετοιο, νομιζω πως θα κοψω σειρες και ταινιες για πολλους μηνες μεχρι να συνελθω…

μονο

τωρα τι να αναλυσω ή να πω, οτι και να πω ειναι λιγο…

υγ.
Μοναδικες παραφωνιες, οι χαρακτηρες του Ομαρ και του Μπροδερκατι…αν και ο πρωτος οχι τοσο εν τελει-και ισως λανθασμενα τον ανεφερα-, ο δευτερος σιγουρα, αν και επαιξε σε 3 μονο επεισοδια-ευτυχως μηδενικης συναφειας με το κεντρικο στορυ των λιμενεργατων-, ηταν υπερβολικα ψευτικος για μια τοσο ρεαλιστικη σειρα οπως το wire, τελειως ακυρος, ταιριαζει σε dexters,breakingbads κι τετοιες σειρες, οχι εδω σιγουρα…ελπιζω να παρει ποδι συντομα…

αχ τι ξεθάβεις τώρα…

Frank Sobotka!! ψήνομαι να το εκτυπώσω και να ψηφίσω στις εκλογές!
επίσης στον ομαρ η σειρά δίνει ωραία εξέλιξη οπότε μόνο παραφωνία δεν είναι(εξέλιξη που μάντεψα με τρομακτική ακρίβεια!). που ενισχύει την ολη ατμόσφαιρα της σειράς.
οκ, σταματάω :stuck_out_tongue:
[B]
edit…ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ!![/B] έβαλα το ελληνικό τραγούδι(για οποίον εχει δει την σειρά) στα τέρματα και απεξω περνούσε ο όχλος της εκκλησίας! οκ… έρχονται με τσουγκράνες

Ίσως να συμφωνήσεις κι εσύ κάποια στιγμή, ότι είναι εσκεμμένα, και άριστα εκτελεσμένα παραφωνίες, και οι 2!!

Και το breaking bad είναι αλήθεια ότι χρησιμοποιεί τέτοιους χαρακτήρες (δε μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης,το wire δε συγκρίνεται), αλλά το μόνο που δεν κάνουν είναι να με χαλάνε…

Το dexter είπαμε, καμία σχέση :slight_smile:

δεν συμφωνω γτ σε μια σειρα πιο-ρεαλιστικη-πεθαινεις ειναι τελειως κουλο να σκαει ενας υπεργαμαω αραπης με εκκεντρικο ντυσιμο, λες και εχει βγει απο κομικ και να τραμπουκιζει με τροπο τελειως μη ρεαλιστικο ultra cool τους home boyz που δεν μασανε το κωλο τους 2 σεζον τωρα…

ο Ομαρ μαλλον δεν ταιριαζει και τοσο, κακως τον βαζω διπλα στον αλλον αλλα στην αρχη κατι τετοιο μου εβγαζε κ αυτος…

ε και προφανως δεν χαλανε τετοιο χαρακτηρες σε bb και dexter, για τετοιες σειρες ειναι, οπως ξαναειπα, γαματοι κομικ-φυσεως χαρακτηρες…

εννοεί οτι στην συνέχεια μπορεί να δεις οτι τελικά δεν είναι τόσο παραφωνίες οσο νομίζεις.
τουλάχιστον ο ένας

επίσης βγάλτε το ερωτηματικό απο τον τίτλο.

Lupin, διάβασε αυτό και πες καμιά γνώμη:

Λέει και για τους 2 χαρακτήρες που ανέφερες μέσα.

Εμένα προσωπικά δε με χαλάει καθόλου η παραφωνία ούτε στο Wire, αν υπάρχει δηλαδή. Την βλέπω σαν extra σε μια σειρά που ήδη μου αρέσει.

στα μεσα της 5ης σεζον πλεον, μετα την εποποιια της 4ης… για τα δεδομενα του WIRE, προσωπικα μιλωντας, κακη ως τωρα, περιμενω απλα να δω πως τελειωνει-γτ εχω ακουσει καλα λογια για το φιναλε-…αλλα ναι, δεν μαρεσει μεχρι τωρα-περα απο ενα side story- και μολις τελειωσα το 6ο…ειδωμεν…

μεγαλο ποστ οταν ληξει και μαζεψω τα μυαλα μου…

διαφωνω για την 5η τη βαζω στις καλυτερες με αρκετο μακ ναλτυ που μου’λειψε τη προηγουμενη σεζον κ πολυ εξυπνο σεναριο που ξεφευγει λιγο απο το στυλ των προηγουμενων, εχω δει κ το 8 κ μπαινω τελικη ευθεια το βραδυ…

δυστυχως ολα τα καλα τελειωνουν, μολις ειδα κ το τελευταιο…
πραγματικα ειναι η καλυτερη σειρα που εχω δει…
κριτικες δε χωρανε σε τετοια επη… μαζευουμε τα μυαλα μας ,οπως λεει ο λουπιν κ συνεχιζουμε…(μαλλον με sopranos)8)

Μολις την τελειωσα…

Θα κανω αυριο-μεθαυριο κανα υπερποστ για ολες τις σεζον, γτ οκ, η σειρα ειναι αξια σχολιασμου ωρων…

Πολυ συντομα, να πω οτι αγαπημενη σεζον ηταν (ευκολα) η 2η -μια σεζον η οποια με εκανε να παραμιλαω τοσο με το θεμα της και τις τεραστιες αληθειες που ειπωθηκαν, οσο και με την αρχαιοελληνικων διαστασεων τραγωδια που κλιμακωτα κορυφωσε-, με την πρωτη να ακολουθει ενω στη συνεχεια η τεταρτη έχοντας οριακή διαφορά με την πρώτη-η 1η με την πραγματικη ζωη στους δρομους των γκετο και η 4η με τα καλυτερα side stories και των 5σεζον-, μετά η τρίτη-την οποια λιγο ‘εχασα’ επειδη δεν μου εκατσε τοσο ρεαλιστικο ή τεσπα δυνατο το ολο Hamsterdam theme- και τελευταία η 5η, η οποία είχε μεν τρομερο και ταιριαστο στο ολο κλιμα της σειρας φιναλε, δυνατα 3 τελευταια επεισοδια αλλα σαν σεζον συνολικα συνεχιζω να την θεωρω αρκετα κακη για τα δεδομενα της σειρας-το ολο [SPOILER]τεχνασμα μακναλτυ και φονων αστεγων[/SPOILER] κτλ ηταν επιπεδου dexter και breaking bad, καμια σχεση-λογικη-ειρμο με το ρεαλιστικο υφος της σειρας(οπως και τα περισσοτερα που διαδραματιστηκαν μου θυμιζαν πλεον σειρα ‘κανονικη’ και οχι…wire επιπεδου και αντιληψης- και μετριοτατη σε σχεση με αλλες σειρες εκει εξω…ευτυχως που τελειωσε θα ελεγα!

τεσπα, θα μαζεψω τωρα σιγουρα τα μυαλα μου:p

[B]Lupin[/B]

δες το υγ μου στο αρχικο-εισαγωγικο μου σχολιο 2,5 χρονια πριν :stuck_out_tongue:

[B]ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ- ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΖΩ 8)[/B]

χαχαχα πιστεύω 2,5 χρόνια που εισαι εξαφανισμένος περίμενες αυτη τη στιγμή… :lol:

οχι ρε :lol:

νταξ με λουπιν αγαπιομαστε κ καταλαβαινομαστε

απλα ηθελα να τον τρολαρω λιγο δατς ολ :stuck_out_tongue:

χθες το τελείωσα και έχω πάρει σερί αναλύσεις σε μπλογκς, φόρα, βιντεάκια σε youtube κλπ.

θα μου λείψει γαμώ. :frowning:

όσοι το έχετε τελειώσει, πείτε λίγο

[SPOILER]πώς σκατά έπεσε ο άλλος από τον 4ο και τη γλίτωσε με ένα σπασμένο πόδι; [/SPOILER]

Εγώ το άφησα στη 2η σεζόν, για τεχνικούς λόγους…πρέπει να την ξαναπιάσω

νταξ, οχι, αλλα δεν εχω διαθεση να μπλεξω σε κουβεντα επιπεδου νηπιαγωγιου παλι…

@bastard

ενταξει, και αυτο που ρωτας ειναι ενας απο τους λογους που η 5η σεζον ηταν πραγματικα κακη και αχρειαστη…προφαβως δεν υπαρχει εξηγηση

[SPOILER]ειναι απολυτως φυσιολογικο σαν ενα γαμια σαν τον Ομαρ να πεφτει απο 5ους οροφους και να μην σπαει τα ποδια του:razz:[/SPOILER]

H 5η όπως το βλέπω εγώ είναι απαραίτητη ώστε να δείξει την σαπίλα και διαφθορά που υπάρχε άλλη μια φορά.

[SPOILER]Πχ ο Καρκέτι ζητάει ποσοστά για να πάει κυβερνήτης, ενώ στην προεκλογική του εκστρατεία είχε πατήσει εναντίον του αντιπάλου του στο ότι κυνηγούσε τα αποτελέσματα.[/SPOILER]