Thelw na vrw hxo na goustarw alla

gia sas paidia eimai kainourgios sto forum auto. h aitia ths eggrafis s’auto einai na mporesw na dw ths sizitiseis sas kai na mporesw na vrw enan eixo pou mou teriazei kai na maresei opa ksexasa na anaferw ton torino eksoplismomou loipon exw mia gibson lespol standart (gamaeiiiiiii)enan enisxiths marshall 30wat kai mia petaliera ths digitech gnx1 den lew kalh h petaliera kai h hxh tis alla einai gia alla gousta pou den ta exw auta
kai h mousiki pou paizw einai rock ,hard rock, rock n roll,metal.
thelw na protinete kapio eksoplismo aste na eimai eikanopoiimenos me ton hxo mou enow px petalakia (to tonizw auto giati meths petalieres den ta paw kala)kai enisxites
eyxatistw

μην γραφεις με greeklish γιατι θα σου την πουν οι mods…

λοιπον ο ενυσχιτής και η κιθάρα που έχεις μια χαρά ήχο βγάζουν.Αυτό που πρέπει να κάνεις για αρχή είναι να αφήσεις το πετάλι σου και να πας σε ένα καλό studio να πειραματιστείς με τον ήχο και τις ρυθμίσεις.Αν θές να προσθέσεις κάτι στον ήχο σου μετά θα σου προτείνω κάποια πετάλια.Ένα πολύ καλο και όχι πολύπλοκο στις ρυθμίσεις είναι το mt-2 της boss.Μπορείς να παίζεις και μεταλ και hard rock με αυτό

ευχατιστω για το ενδιαγερον σοθ φιλε metalmilitia (εισαι και metallicas φανταζομαι ωραιος)το πεταλακι που μου εδιξαις ειναι αναλογικο η ψηφιακο η ειπα βλακια.
θα ηθελα να σε ρωτησω τωρα που σε βρηκα για τα λαμπατα πεταλια τη γνωμη εχεις?

είναι ψηφιακό και μπορείς να ακούσεις απο την σελίδα της boss τον ήχο του σε διάφορα είδη μουσικής.Για τα λαμπατα πετάλια δεν έχω ακούσει τίποτα ούτε έχω δοκιμάσει οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω.Τι ήχο ακριβός θες να βγάλεις;

ξενεροσα που ειναι ψηφιακο πουστιαααααα. θελω εναν ηχο να ειναι speedatos και γλυκος να εχει distrocion αλλα να μην γρατσουναει το αυτη σου να εχει feeling η κιθαρα α και κατι αλλο τα πεταλακια της ιδιας σειρας ειναι ολα ψηφιακα

αυτό φτιάχνετε μιας και το πετάλι αυτό έχει ρυθμίσης απο την απόλυτη ‘βρωμιά’ μέχρι καποια μπλουζια.Αλλα κοίτα η κιθάρα σου σε συνδιασμό με καλή κεφαλί/καμπίνα θα βγάλει και γαμώ τους ήχους για αυτό δοκίμασε σε κάποιο studio

ναι αλλα για το σπιτι κανουμε? αντε στο στουντιο θα εχω ενισχυταρες(οχι σε ολα αλλα λεμε τωρα) αλλα στο σπιτι.κοιτα επηδη τελευτεα κανω live σε διαφορα μερη και δεν ξερω αν εχουν καλους ενισχητες η αν γενικα εχουν καλο ηχο ενο αν ειχα πεταλακια(οχι ψηφιακα γιατι βγαζουν πλαστικο ηχο η γνωμη μου) π.χ. ενα πεταλι για διστροψιον ενα πεταλι για delay ena gia reverd και παει λεγοντας δεν θα ηταν καλητερα.εσυ τη πιστευεις και τη μου προτινεις

αν λοιπον θές οποσδήποτε κάτι βοηθητικό για τον ήχο όπως πετάλια εγώ θα σου πρότεινα πεταλίερα/πολυεφέ (ξέρω οτι είπες πως δεν μπορείς αλλα δοκίμασε θα σου λύσουν τα χέρια)
απο χωριστά πετάλια ψάξε σε γνωστές μάρκες διάφορα μοντέλα και δοκίμασε τα για να δείς τι ταιριάζει στον ήχο σου:)

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε μερικά μαγαζάκια και να δοκιμάσεις πεταλάκια.

Κι εγώ αυτο προσπαθώ να κάνω σιγα σιγά με τα πεταλάκια αλλά δέν είναι εύκολο,ούτε ως προς το θέμα του κόστους ούτε της σωστής επιλογής!!!
Επειδή κι εγώ κανω λάιβ(όχι τώρα τώρα γιατι τελειωνω το σχολείο) θέλω να έχω τον δικό μου ήχο για να μην εξαρτάμαι απο τον εξοπλισμό του καθενός και για δική μου ευκολία! Τέσπα, σου προτείνω για μία καλή παραμόρφωση ένα οβερντράιβ της Boss ή κάνα ωραιο Fuzz του Hendrix π.χ. ή κάτι απο Dunlop! Reverb που είδα παραπάνω δεν νομίζω ότι χρειάζεται ούτε για τον ενισχ σου ούτε στα λάιβ γιατί θα υπάρχει οπωσδήποτε και άν όχι μην χαλιέσαι,αμα παιζεις γαμάτα δεν το χρειάζεσαι κιόλλας!!
Μετα μπορεις να εμπλουτήσεις τον ήχο σου με διάφορα άλλα εφφέ όπως delay,Chorus,Flanger που θέλουν ψάξιμο για να βρεις ωραία απο Boss,Dunlop kai kai,
Άμα έχεις καμια ερώτηση ή θές κάτι πιο συγγεκριμένο “λάλα” το!! :stuck_out_tongue:

σας ευχαριστω πολυ παιδια για της συμβουλεσας.
μαλλον βρισκομαι στο σωστο δρομο
θα σας ενημερωσω συντομα

Τι ενισχυτη εχεις?
ναι οκ marshall αλλα ποιον???

εχω τον mg dfx