Them Crooked Vultures

πολυ κακο για το τιποτα τελικως.παμε για νεο δισκο qotsa απο 2010.

τελικα,ανθρακας ο θησαυρος…
μετα απο ΠΑΡΑ πολλες ακροασεις ,κατεληξα στο συμπερασμα οτι αυτο ευθυνεται για τις ημικρανιες που εχω τον τελευταιο καιρο!:stuck_out_tongue:

2-3 κομματια τα γουσταρω αρκετα για να τα ξανακουσω αλλα τα υπολοιπα τελικα δεν “κρυβουν” τιποτε σε βαθος.
Υπαρχουν καποιες ωραιες ιδεες (πχ το prog drumming του Μαλλια σε καποια σημεια) αλλα δεν αρκουν για να το κανουν να ξεχωρισει.
Μαλλον caught in the hype φαση.

Δεν το έχω λιώσει ακόμα. Αυτή τη στιγμή το ακούω για 3η ή 4η φορά και πιστεύω όλο και περισσότερο οτι είναι δισκάρα.

Για εμενα ηταν μεγαλη απογοητευση αυτος ο δισκος, μπορουσε να ειναι πολυ, μα πολυ καλυτερος.

Eξαιρετική εμφάνιση στην Κολωνία btw.8O

Δηλαδη ουτε αυτο σας αρεσε; (ναι ξερω νωρις το θυμηθηκα)

Eμένα μου άρεσε αρκετά ο δίσκος. Θα μου άρεσε να τους έβλεπα και live -ως γνωστό οι μπάντες εκεί κρίνονται!

Eμένα όχι… :stuck_out_tongue:

και εμενα αρκετα αν και τα περασματα του χωμ ειναι ΙΔΙΑ με τους κουινς:lol:

Χθες που το ξανάκουγα μου φάνηκε πως εντόπισα δύο ψιλοκλεμμένα riffs: Ένα από Living Colour :roll: και ένα από Kiss! 8O8O

Ξανακουγα χτες το δισκακι τους.

Σιγουρα κανει μια κοιλια στη μεση, αλλα προσωπικα το θεωρω πολυ καλο δισκο.

Οταν ενας δισκος εχει κομματια σαν τα [I]No One Loves Me & Neither Do I[/I], [I]Mind Eraser, No Chaser[/I], [I]New Fang[/I], [I]Dead End Friends[/I], [I]Elephants[/I], [I]Gunman[/I] και [I]Spinning Daffodils[/I] σιγουρα ειναι πολυ καλος.

Απλα η ξενερα που εφαγε ο κοσμος πιστευω οτι οφειλεται στο οτι απο το εν λογω supergroup υπηρχε η απαιτηση για κατι παραπανω απο ενα συμπαθητικο QOTSA δισκο (γιατι τετοιος ειναι …οχι σαν τα 3 πρωτα, αλλα οχι και χειροτερος απο τα αλλα 2), γιατι οι Dave Grohl και John Paul Jones ειναι πολυ μεγαλοι για να ειναι απλα συνοδευτικοι.

Σε γενικη αναλυση, βεβαια, προτιμω σε αυτη τη φαση τον Josh στους Them Crooked Vultures (αφου δε γινεται να ειναι στους Kyuss :p), καθως μουσικα διαφορες δεν υπαρχουν και το λαην-απ των Vultures τουλαχιστον εμπνεει σε σχεση με το μαλλον αδιαφορο τωρινο των QOTSA.

τελευταία το λιώνω το δισκάκι προσπαθώντας να καταλάβω αν μου αρέσει…
το συμπέρασμα είναι ότι είναι ένας καλός δίσκος, ίσως να περιμέναμε περισσότερα από ένα τέτοιο σούπεργκρουπ…
ξεχωρίζω τα:
No One Loves Me & Neither Do I
Mind Eraser, No Chaser
New Fang
Elephants

Ωραίο το άλμπουμ αν και τα ριφάκια είναι κάπως γνώριμα. Προσωπικά ξεχώρισα το Mind Eraser, No chaser, Dead end friends, elephants και πιο αγαπημένο το Bandoliers, μ’αρέσει πολύ αυτός ο ανατολίτικος ήχος που βγάζει σε κάποια φάση.
Ωραία πράματα γενικά, αλλά με αυτούς τους τρεις εκεί μέσα θα μπορούσαν να είναι ακόμα καλύτερα, δεδομένου τι πορεία έχουν στις πλάτες τους.