Thin Lizzy Live In Thessaloniki 31 Μαιου

www.kazandb.com
Στις 31 Μαιου στη θεσσαλονικη. Στη συνθεση ειναι Scott Gorham, John Sykes κ.α…

Οι ποιοι???

αίσχος! ντροπή!

ξερω οτι περιοδεύουν χωρις lynott εδω και χρόνια…παιζουν και στο gods of metal της Ιταλιας…

Σιγά τη ντροπή και το αίσχος. Το θέμα είναι όταν πηγαίνεις σε μία συναυλία να έχεις επίγνωση του τι πας να δεις. Αν πας και νομίζεις πως θα δεις τον Phil προφανώς και θα απογοητευτείς. Αν αντιμετωπίσεις πιο ανοιχτόμυαλα την κατάσταση τότε κρίνοντας από την επιτυχία του συγκεκριμένου εγχειρήματος, θα γουστάρεις. Όπως εγώ γούσταρα πχ όταν είδα τους The Doors Of The 21st Century, ή όπως γουστάρω κάθε φορά που βλέπω το dvd Queen + Paul Rodgers.
Λες και είχαμε δει και ποτέ τους κανονικούς Thin Lizzy για να μπορούμε να πούμε τι είναι ντροπή και τι όχι.
Θα πάμε να δούμε δύο κορυφαίους κιθαρίστες να λένε κομμάτια του συγκροτήματος που οι ίδιοι υπηρέτησαν. Είτε λέγονται Thin Lizzy είτε όπως αλλιώς, δεν έχει για μένα καμία διαφορά από τη στιγμή που αυτό που κάνουν το κάνουν με αξιοπρέπεια.
:rockon:

Cozy συμφωνω και επαυξανω.Τετοιους κιθαριστες δεν βλεπουμε και καθε μερα,ελπιζω μονο να εχει νορμαλ εισιτηριο και να χει και Guiness και ολα μια χαρα!:slight_smile:

χμ. κοιτα, για την ιστορια αν εχει φτηνο εισιτηριο θα τους εβλεπα. αλλα μεγαλε ειναι σα να βλεπεις maiden διχως τον Harris. μπορει να μη συμφωνεις, αλλα με καταλαβαινεις…:slight_smile:

Ακριβως ετσι ειναι,αλλα εδω στην τελικη περυσι δωσαμε 50ευρουλακια να δουμε κατι σαν Guns n’ roses,καποιοι παλιοτερα ειδαν Doors ανευ του καταπτυστου,αλλοι περασαν καλα με την μπαντα του Gallagher που ουσιαστικα εκανε tribute,αλλοι παλι πληρωσαν 50ευρω για τους ημι-Deep Purple,γενικα υπαρχουν μπαντες που συνεχιζουν και χωρις τις ηγετικες τους φυσιογνωμιες,αλλα ασχετα γιατι το κανουν,προτιμω προσωπικα να βλεπω μερικα οριτζιναλ μελη να παιζουν τα κομματια του γκρουπ,παρα να πληρωνω σχεδον ιδιο εισιτηριο για να βλεπω μια συνηθως κακη tribute μπαντα.Στους Yardbirds ας πουμε ειχα καραγουσταρει,οπως και οι 30 τυχεροι που τους τιμησαμε εκεινο το βραδυ.Μερικοι το χουν ακομα.Με τους Thin Lizzy θα δειξει,ας δουμε πρωτα τιμη εισιτηριου και βλεπωμεν!

εγω θα παω στη συγκεκριμενη συναυλια κατα πασα πιθανοτητα αρκει να υπαρχει λογικο εισιτηριο…οι thin lizzy ειναι μεσα στα 5 αγαπημενα μου groups…:smiley:
βεβαια ας μην τρωμε προλογο μονο ο gorham ειναι απο τα ιστορικα μελη και ο sykes ηταν σε ενα δισκο…και θα ναι πικρα που θα λειπει και ο brian downey(μεσα στους 3 καλυτερους drummer που εχω ακουσει)…8) αν επαιζε και αυτος δεν θα το συζητουσα καν αν θα πηγαινα…

βασικα που θα παιξουν???

Όλα τα άλλα εντάξει, αλλά στους Guns N’ Roses πώς είχα την εντύπωση ότι η ηγετική τους φυσιογνωμία είναι στην μπάντα; :-k

Σωστη εντυπωση εχεις!:wink: .Αυτο περι ηγετικων φυσιογνωμιων πηγαινε στα υπολοιπα παραδειγματα.Οι GNR για μενα ειναι το παραδειγμα της αλλης ακρης,δηλαδη οτι μερικες φορες δεν φτανει μονο η ηγετικη φυσιογνωμια…Αλλο παραδειγμα ηταν οι Maiden οταν εφυγε ο κοντος,κι ας ηταν ο Harris εκει.Δεν ηταν και η καλυτερη φαση τους…

ΟΚ! :wink:

Δυστυχώς, θα συμφωνήσω μαζί σου! :wink:

Το “δυστυχώς” πάει στη θύμηση εκείνης της εποχής και όχι που συμφωνώ με σένα! :stuck_out_tongue: :lol:

συμφωνω Hokam σε αυτά που λες, απλά γιαυτό ανέφερα το ‘αν εχει φτηνο εισιτήριο’. παραδέχομαι ότι η αρχική μου αντίδραση ήταν ίσως υπερβολική, αλλα:

μιλάμε για έναν άνθρωπο που σαν προσωπικότητα ήταν μοναδικός. βασικά δε μπορώ να σκεφτώ πολλούς εγχρωμους και συγκεκριμένα μαυρους που είχαν τέτοια επιτυχία στο hard rock. βασικά δε μου έρχεται κανείς στο μυαλό. και μιλάμε για μία εποχή που υπήρχε σε κάποιο βαθμό ρατσισμός! δεν νομίζω να είχαν πολλοί το ταλέντο και αποφασιστικότητα του.:slight_smile:

Ετσι ειναι.Ηταν μοναδικος.Και αυτο φαινεται εκτος των αλλων και απο ποσο κοσμο επηρεασε.:respect:

:wink:

Στην Αθηνα θα παιξουν ???

τωρα συνδιτοποιησα οτι θα δω εναν απο τους αγαπημενουσ μου κι8αριστες!

SCOT GORHAM!!!8O 8O 8O 8O

Σίγουρα θα πάω.Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν έπρεπε να λέγονταν Thin Lizzy. Αυτό με εκνευρίζει αρκετά. Ιεροσυλία. Κακό βέβαια που δεν παίζει και ο θεός Downey. Αλήθεια φωνητικά ποιός κάνει;

κιθαρα,φωνητικα ο john sykes
κιθαρα scott gorham
μπασο merco mendoza
drums michael lee

Τι; Είναι ακόμα ο Mendoza; Και drums ο Lee;;; Εντάξει, δε θα πάω…είμαι ήδη εκεί!!! (ναι…θα παίξουν και Αθήνα!)

κοιτα εγω απο το wikipedia το βρηκα ελεγε 2005 μεχρι σημερα αυτα τα μελη