Thorns

Εδώ θα γράφουμε για το πόσο γαμάνε οι θορνς κλπ.
Ατμόσφαιρα, ΚΑΒΛΑ, στοιχεία που συναντάς σε ολάκερο το μπλακ μέταλ.
Θεεϊκή μπάντα.

Το[SIZE=“7”] riff[/SIZE] του World Playground Deceit.
Ναι, εκεί που διασπάει το άτομο και δημιουργεί ενέργεια.

Οτι ειπε ο αποπανω.

ΤΟ Thorns ειναι το σημαντικοτερο black metal επιτευγμα απο την εποχη του 666 International. Μετα βεβαια βγηκε ΤΟ (ή μαλλον ΤΑ) Deathspell Omega.

Αν και ποτε δεν ειναι αργα για ενα δευτερο ‘‘χτυπημα’’, που ακομα περιμενουμε.

Για το αλμπουμ εχουμε μιλησει και το εχουμε εκθειασει εδω μεσα παρα πολλες φορες.
Eκεινο το τελευταιο τραγουδι…Ναι μιλαω για το μισος και την σαπιλα του απιστευτου
Vortex!
Παντως οποιος δεν το εχει κανει να ψαξει να ακουσει και τα εκπληκτικα demos τους
που περιεχουν ολο το ΒΜ της Νορβηγιας.

:thumbup:

Βρειτε και παρτε το Thorns/Stigma Diabolicum παιδες! Το Grymyrk demo (με μοναχα μια κιθαρα κι ενα μπασο) ειναι η βιβλος του blackmetal. Μαζι με το Ablaze εστω…

Υπάρχει και σε μορφή για CD ??? ήθελα να τους τσεκάρω εδώ και καιρό γμτ , αλλά πάντα το άφηνα! κάτσε να κατεβάσω το ομώνυμο να δούμε…

ξέρει κανείς κανα νέο από το νέο δίσκο ???

Ο νεος δισκος εχει καταντησει σαν το νεο δισκο των G’n’R.
Δεν ξερουμε ποτε θα βγει και δεν ξερουμε αν τελικα θα βγει.
Ακου το αλμπουμ πρωτα και μετα ψαξε τα ντεμο.

το συγκεκριμενο album πιστευω πως εθεσε καποιες βασεις για το πως πρεπει να παιζετε το black metal. ενα απο τα καλυτερα μου, οσον αφορα τη Νορβηγικη σκηνη παντοτε.

συμφωνα με το Blog του Snorre, παμε για καλοκαιρι, αν και τιποτα ποτε δεν ειναι σιγουρο. πολυ φοβαμαι οτι εχουμε να κανουμε με μια παρομοια περιπτωση oπως το Supervillain Outcast των DHG, δηλαδη ναι μεν θα ειναι γαματο κι οκ, αλλα δεν θα ξεπερασει το πανικο που εκανε το πρωτοτυπο…

Σε μια φαση, ειχε διαρρευσει ενα υποτιθεμενο τρακλιστινγκ καθως και τιτλος.

Γνωριζεις εαν ισχυε / ισχυει;

Ε ντάξει θεός μεγάλος ο Snorre και τεράστιος δίσκος το ομόνυμο. Angmar δεν συγκρίνονται καν με τους Deathspell, εκτός από το εντελώς διαφορετικό ύφος, η προσφορά τους στο blackmetal είναι ασύγκριτη. Εγώ προτιμώ Thorns πάντως. ¶ντε να βγει επιτέλους και ο 2ος δίσκος για να καπαρωθεί η θέση για το δίσκο της χρονιάς. 8)

Μα εννοειται πως δεν εκανα ουδεμια συγκριση οσον αφορα το υφος. Η αναφορα εγινε στο ποσο σημαντικη ηταν η προσφορα αυτων των γκρουπ, και μιλουσα καθαρα απο αποψη χρονικου σημειου αναφορας. Κοινως, αν κι ο καιρος δε το χει δειξει, θεωρω πως οι Deathspell αποτελουν ενα δειγμα - διαμαντι που παιζει μπαλα σε κοντινα ποιοτικα επιπεδα. Προσωπικη αποψη. Και οχι τιποτ’ αλλο, ειναι περισσοτερο ‘‘παραδοσιακοι’’ σε νοοτροπια εν συγκριση με την αβαντ γκαρντ σκηνη των 00’ς.

δεν το ειχα δει αυτο που λες, αμα εχεις link δωσε. οτι ξερεις ξερω. :stuck_out_tongue:

και καλυτερα να μη μπαινουμε σε συγκρισεις Thorns με DSO, το θεωρω λιγακι ανουσιο, ιδεολογικα και μονο οι δευτεροι ειναι παραπερα, αλλα οι πρωτοι ειναι πιο παλιοι εννοειτε…

To link πλεον δεν ισχυει. Θα σ’ πω, μπηκα μια ωραια μερα στο metal archives και ειδα ετουτο:

Thorns - Discipline
Full-length, Moonfog, August 2008

1. New Day
2. Thorns
3. Emptyness
4. Discipline
5. Darkness
6. Storm
7. Death of a Child
8. Graveyard
9. Curse

Συμβαδίζει με τα εως τωρα λεγομενα σου. Παλι καλα που εχουμε και τα txt για τετοιου ειδους περιπτωσεις, μιας και την επομενη κιολας μερα επεσε edit στη σελιδα. Ευτυχως μου κοψε και το κρατησα. Απο κει και περα, μακαρι να ισχυει εστω και ως release date.:stuck_out_tongue:

Edit: Βασικα δε με πιασατε. Ανεφερα τους DSO πανω στη κουβεντα. Ξες DHG, μετα Thorns, μετα DSO οι ‘‘μπομπες’’ που διαδοχικα μας χτυπησαν.

Εδω καλα - καλα δε συγκρινω αλλες μπαντες, μ’ αυτους θα μπω στον κοπο;

δε μπορω να πω και πολλα μεχρι νεοτερας, αλλα οκ το tracklist μπορει να ισχιει κι ολας. βεβαια οι τιτλοι ισως ειναι αρκετα “κοινοι” και συνηθισμενοι, ειδικα απο το 5 και κατω, κι αυτος κανει πιο πρωτοτυπα πραγματα, αλλα ποτε δεν ξερεις. μακαρι να χουμε εξελιξεις σε λιγους μηνες και τελικα να κυκλοφορησει καλοκαιρι.

Γιατί είναι παραπέρα ιδεολογικά οι DSO;

edit:Το tracklist που πόσταρες Άνγκμαρ, μάλλον μούφα είναι :stuck_out_tongue:
Κατά τη γνώμη μου πάντα, δε νομίζω πως οι Thorns θα τιτλοφορούσαν έτσι τα κομμάτια τους. Ένιγουεη, ο χρόνος θα δείξει αν και το κόβω να μη το βλέπουμε ποτέ το δεύτερο άλμπουμ ;Ρ

ριξε μια ματια στα lyrics να καταλαβεις, ειναι ο ορισμος του black metal, κατα τη γνωμη μου παντοτε…

κι εννοειτε οτι θα το δουμε καποτε το νεο αλμπουμ, το θεμα ειναι αν θα ανταπεξελθει στις προσδοκιες μας, ή θα συμβει οτι και με το καινουργιο DHG, που ναι μεν ηταν γαματο, αλλα δεν ξεπερασε το προηγουμενο.

ΟΚ απλά δεν έχω μελετήσει ακόμα στίχους DSO.
Όσο για το νέο άλμπουμ, μάλλον θα συμβεί ό,τι και με το Supervillain Oucast. Αν και δε με χαλάει καθόλου, αφού ό,τι και να γίνει, γαμάτο θα είναι :wink:

ρε σεις με πορωσατε , ξεθαψα το Thorns και το ακουω τωρα
δεν ειχα ιδεα τι γινονταν με αυτους , τωρα το βλεπω που λετε για καινουργιο δισκο

το Thorns Vs Emperor αν και το χω δεν το χω δωσει και πολυ σημασια
θα το εξετασω ομως
ο Snorre ειναι καταπληκτικος κιθαριστας , τι να λεμε…

και το Thorns Vs Emperor αξιζε παρα πολυ, και ειχε και γαματο εξωφυλλο!

Αμε αμε!
Τρομερη εκτελεση του Aerie Descends και απο τις δυο γκρουπαρες!!

Και αλλα βεβαια…

Hope is a serum that never heals…