Αγαπημένοι thrash Δίσκοι Περιόδου 2000-2010

Σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια / παρατηρήσεις / υποδείξεις. Εννοείται ότι έκανα μια ανασκόπηση βάσει του δικού μου γούστου και βάσει όσων έχω ακούσει. Haliseco, τους lethal κάπου τους έχω ξανακούσει νομίζω αλλά δεν τους έχω ψάξει όντως. Όσο για τους Haunted που ανάφερε και ο Dead, έχετε δίκιο στο να λέτε ότι ήταν η μπάντα που έκανε το μπαμ και έκανε πολλές δισκογραφικές να ψαχτούν με το είδος και αυτό είναι κάτι που το αναγνωριζουμε όλοι. Το θέμα όμως είναι ότι για μένα (βάσει των δύο πρώτων τους άλμπουμ που μόνο αυτά έχω ακούσει καλά) είναι αδιάφοροι, συγκεκριμένα όλα τα τραγούδια τους μου φαίνονται ίδια (πιο ίδια και από τον δίσκο Decibels των Razor χαχαχα). Και από την άλλη, αυτό που λέει ο Cynic σχετικά με το αν είναι thrash ή όχι, εξαρτάται από το πόσο χοροπηδηχτό μπορεί να χωρέσει o ορισμός του καθένα μας για το τί είναι thrash ή όχι. Για εμένα και τον Cynic (που το βλέπουμε από πιο old school πλευρά), προφανώς παραείναι χοροπηδηχτοί για να θεωρηθούν thrash. Όχι ότι είναι κακό το χοροπηδηχτό και το σωστό είναι μόνο το old school βάβαια. Πχ και το άλμπουμ των Prong που ανάφερα περισσότερο χοροπηδηχτό είναι από τους the Haunted, ή ανάλογους προβληματισμούς είχαμε όταν είχε βγει το Burn My Eyes των Machine Head, δεν ήταν thrash με την παλιά έννοια, ήταν πιο χοροπηδηχτοί, αλλά (για μένα) η διαφορά με τους the Haunted είναι ότι οι Machine Head γαμούσανε.

@cynic

ναι μωρε και γω τους Municipal εννοειται θρας τους θεωρω οπως και ολες τις crossover μπαντες
απλα με το παραδειγμα θελω να σου πω, δεν εχει νοημα να ψαχνουμε καθαρους θρας ηχους , αφου πλεον το ειδος απο το 95 και μετα ειδικα που ελεγε και ο παναγιωτης εξαφανιστηκε, ακομα και οι πρωτομαστορες του ειδους σταματησαν να βγαζουν θρας δισκους

ε οταν λεμε θρας δισκους των 00’s ,η εννοια του θρας εχει λιγο πολυ μεγαλωσει και δικαιολογειται αν καποιος χρησιμοποιησει τον ορο για τους lamb of god η το blackening, CC κτλ
ποσο μαλλον the haunted

εννοειται φυσικα αν οτιδηποτε απο τα πανω τα εβαζες το 1989 σε θρασα θα σε πλακωνε :stuck_out_tongue:

Και τωρα θα σε πλακωνε, αλλα αλλο θεμα αυτο :stuck_out_tongue: :lol:

Περα απο την πλακα, καταλαβαινω τι λες, και προφανως καταληγουμε στο διαφορετικο ορισμο του θρας, γι αυτο το τονιζα και με κεφαλαια, εννοωντας τον old-school ηχο :wink:

Δεν ειναι κακο να ονομασουμε αυτο καπως αλλιως, επειδη απλα αυτο γνωριζουμε και το λεμε θρας… Οποιος θελει ας τσεκαρει τη λιστα ενος παιδιου λιγο πριν το ποστ του παναγιωτη, εχει αρκετα αλμουμ που βγηκαν προσφατα αλλα εχουν old-school ηχο

Εντάξει λίγο υπερβολή το βρίσκω να λέμε χοροπηδηχτό ήχο στους the haunted βασικά. Κατανοητό στους machine head που μόνο κατά περιόδους είχαν απλές συγγένειες με το thrash. Ουσιαστικά μόνο στον πρώτο και στα 2 τελευταία μπορείς να βρεις thrash στους machine head.

Anyway στα '00 από το black ως και το κλασικό heavy ήχο ακόμα έχουν αλλάξει κάπως οι ορισμοί αλλά και οι ίδιες οι μουσικές. Κάτω από έναν όρο όπως το thrash, το black το death χωράν πολλές και αρκετά διαφορετικές μπάντες, αλλιώς δεν θα είχε σημασία και ο όρος old school που βάζετε όλοι. Γενικά συμφωνώ απόλυτα με ποστ haliseco.

γενικά το ιδίωμα γνώρισε μιά δεύτερη νεότητα τη δεκαετία αυτή. προσωπικά πέρα από τις δουλειές των πρωτεργατών του χώρου όπως Exodus (ξεχωρίζω το Tempo), Overkill (Ironbound έπος!), Heathen, Testament ξεχώρισα τις δουλειές των Warpath, Evile, Gama Bomb (μάμησε η Αγγλία δηλαδή :D)

edit: μόλις θυμήθηκα και τους Savage Messiah!

Παναγιώτη 1000 ευχαριστώ που έδωσες όνομα σε αυτό το “και καλά” thrash συνοθύλευμα συγκροτημάτων και κυκλοφοριών: [SIZE=“5”]Χοροπηδηχτό[/SIZE]

Επιτέλους δηλαδή, δεν υπάρχει ρε old school Thrash και Death, υπάρχει το Thrash και το Death όπως τα μάθαμε και αυτά εμπιστευόμαστε, από κει και πέρα υπάρχουν και τα χοροπηδηχτά ThrashoDeath:lol: (απίστευτη λέξη λέμε!!), καλά κακά καλύτερα δεν έχει σημασία, μη ξανακούσω Old School θα βγάλω το πριόνι!!

@panagiotis: Πήρε το αυτί σου το νέο Bonded By Blood - Exiled to Earth? Για κάνε κανένα άκουσμα προς τα κεί αν δεν πρόκαμες…μεγάλωσαν τα παιδιά επιτέλους…

Υπηρξανε παντως αρκετες νεες μπαντες στο ειδος που οσο να’ναι
επανεφεραν λιγακι το ενδιαφερον για το ειδος γιατι αν ειναι να περιμενεις
μονο απο τους μεγαλους του ειδους δεν εχει προκοπη.

οκ καλα τα λετε με το νέο θρας …

υπάρχει κατι καλό σε αυτή την εντεκαετια,με ξερό-σκατένιο-βρωμοπαραγωγή-βοθρόφωνο τραγουδιστή-οχι παραγωγη αλα the haunted-machine head…ετσι για να γουστάρουμε και μεις?εχω Αγανακτήση.γαμ***την τρέλα μου θέλω σκατένια-ξερή παραγωγή ,υπάρχει?

Kαθοταν ο αλλος και εγραφε σελιδες, κατσε ακουσε τα αυτα που προτεινει :wink:

οκ ειδα τη εγραψε και τα είπε μια χαρά,αρκετά απο αυτά τα έχω ήδη ακούσει,και οκ η αλήθεια ειναι οτι μου ψηλοστρίβουν τα αντερα…αλλα τεσπα ας ΄δώσω και μια ευκαιρια και στα υπολοιπα που πρότεινε…απλα η παραγωγή μου την σπάει [SIZE=“5”]εντελώς[/SIZE]
δεν υπάρχει μπάντα με ήχο(ήχο οχι ριφς),στο στυλ(στο στυλ,οχι αντιγραφή),των sepultura του morbid visions,destruction του sentence of death…Δεν είμαι ρετρο αλλα γιατι για παράδειγμα οι destruction να αλλάξουν τον ήχο τους στα 00ς?

Η μόνη ισως μπάντα που μου ερχεται στο μυαλό,της οποιάς ο ήχος είναι φοβερος κατεμε ειναι οι Kreator,όλα τους τα αλμπουμ στα 00ς,σκοτώνουν σχεδον ολα (για να μην πω ολα)τα αλμπουμ των αλλων ‘’’’’‘θρας’’’’’’’ μεγαθηρίων.

Σορρυ κιολλας αλλα εισαι λιγο ακυρος… Εχεις ακουσει πχ το Sacrifice και δε σ αρεσε η παραγωγη??? Επισης, τι σχεση εχει η παραγωγη στα αλμπουμ που αναφερεις με την παραγωγη andy sneap στα αλμπουμ των Kreator… Kαμια σχεση…

Tσεκαρε και Audiopain black-o-thrash επηρεασμενο απο Destruction

οχι αξίζει να μπώ στον κόπο για το Sacrifice???με τα κολλήματα που εχω?

καμια σχεση δεν εχει ηπαραγωγή του Sneap με τους αλλους,ουτε τους συγκρίνω απλα λέω αν υπάρχει μπαντα που να μην εχει αυτον τήν παραγωγή στον ήχο…δεν συγρινα

Aκου ενα κομματι και κρινε μονος σου…

Και να μην σ αρεσει καποιο απο τα καινουρια, χεστηκες, ακου τα παλια, υπαρχουν απειρες μπαντες που μπορει να ακουσει καποιος

ποστάρετε λίστες με τα 10 αγαπημενα/καλυτερα για σας thrash αλμπουμς

θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον αν οι λίστες εχουν ενα album απο καθε μπάντα… τεσπα,δεν γαμιεται καντε το οπως θέλετε αρκει να ναι 10 albums και θρας

κανω την αρχη
1.[B]revenge-from hell [/B],2008
2.[B]sodom-m 16[/B],2001
3.[B]released anger-faces of fate[/B],2007
4.[B]municipal waste-haste em all[/B],2005
5.[B]gama bomb-survival of the fastest[/B],2005
6.[B]evile-enter the grave[/B],2007
7.[B]vektor-black future[/B],2009
8.[B]violator-chemical assault[/B],2006
9.[B]destruction-the antichrist[/B],2001
10.[B]warbringer-waking into nightamres[/B],2009

  1. national suicide-the old family is still alive 2009
  2. kreator-hordes of chaos 2009
  3. slayer-christ illusion 2006
  4. merciless death-evil in the night 2006
  5. power from hell-the true metal 2004
  6. venom-metal black 2006
  7. toxic holocaust-an overdose of death 2008
  8. onslaught-killing peace 2007
  9. suicidal angels-dead again 2010
  10. fueled by fire-spread the fire 2006 :bounce::papas::bow2::metal:

αυτα.

α, εκανα λαθος το “dead again” ειναι το 2010 … χμ, πες τοτε municipal waste-the art of partying 2007

  1. VEKTOR - Black Future 2009
  2. LEGION OF THE DAMNED - Malevolent Rapture 2006
  3. MUNICIPAL WASTE - Hazardous Mutation 2005
  4. EVIL ARMY - Evil Army 2006
  5. TOXIC HOLOCAUST - An Oversdose of Death 2008
  6. ANNIHILATOR - Carnival Diablos 2001
  7. SODOM - M16 2001
  8. ARTILLERY - When Death Comes 2009
  9. SOLITAIRE - Rising to The Challenge 2002
  10. CRUCIFIER - Cursed Cross 2006

+1 : HYPNOSIA - Extreme Hatred 2000 (cheat:wink:)

και 2 δισκαρες του 2010 που πρεπει να αναφερθουν, αν κ δεν ειναι στη λιστα συμφωνα με το τοπικ, OVERKILL - Ironbound, CRUEL FORCE - The Rise of Satanic Might

Πολυ γρηγορα και προχειρα

Vektor - Black Future
Voivod - Katorz
Municipal Waste - Hazardous Mutation
Hexen - State of Insurgency
Deathhammer - Forever Ripping Fast
Gama Bomb - Citizen Brain
Violator - Chemical Assault
Sodom - M-16
Sacrifice - The Ones I Condemn
Εvil Army - Evil Army

  • Tankard - Beast of Bourbon

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=17804&highlight=thrash+2000-2010

Αμαν ρε αλεξ.Ουτε τα θρεντ που ανοιξες δεν θυμασαι…