Το "Ποια ταινία μου διαφεύγει" Thread

Εδώ θα ποστάρουμε μια λίστα τις αγαπημένες μας(ή και γενικά όποια λίστα θέλουμε, που να είναι περίπου το ίδιο είδος για να κατατοπίζει) ταινίες και με βάση αυτήν, οι υπόλοιποι users θα μας προτείνουν αυτήν την ταινία που ΠΡΕΠΕΙ να δούμε.

Δηλαδή θα δείχνουμε την λίστα μας και αν μας έχει διαφύγει κάποια ταινία, να μας την συστήνουν οι άλλοι.

Δεν έχω χρόνο αυτήν την στιγμή να ξεκινήσω, θα επανέλθω σε λίγη ώρα, άλλα αρχίστε εσείς. :slight_smile:

Ανακεφαλαίωση: Οι users προτείνουν related στις λίστες movies

edit:
Μια μικρή λίστα για αρχή:

In the Name of the Father
The Wave
Dead Poets Society
The Network
Fight Club
The Big Lebowski
V For Vendetta
A Clockwork Orange

Υπάρχει κάποια που θα ταίριαζε στη λίστα αλλά μου διαφεύγει;

Ας κάνω εγώ την αρχή…:slight_smile:

Με τις ταινίες που βλέπω ότι παρέθεσες(όσες έχω δει απο αυτές,5/8 ) εγώ θα έλεγα ότι ταιριάζει και η γερμανική The Edukators,ελληνστί Οι μέρες της αφθονίας σας είναι μετρημένες.

Περιγραφή:
http://www.monopoli.gr/city-guide/cinema/cinema-categories/item/82985-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%86%CE%B8%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CF%82

καπου το εχασα:-s.το κουρδιστο πορτοκαλι και το v for vendetta δεν εχουν μεγαλη σχεση με τον κυκλο τον χαμενων ποιητων.

αν θες κατι δυστοπικο στυλ vendetta θα προτεινα το brazil.

Μια ομοιότητα είναι ξέρω γω ότι είναι κοινωνικές που σου γεννάνε πολύ δυνατά συναισθήματα.

Το Brazil σκοπεύω να το δω, γιατί είχα δει ότι είναι του Terry Gilliam που μου άρεσε πολύ η μπερδεμένη φάση με το Imaginarium of Dr. Parnassus. Και τώρα τσέκαρα και υπόθεση και πρέπει να γαμάει, thanks.

Το Time Bandits είναι καλό;

Time Bandits και Baron Munchausen ειναι must.
ι Brazil ειναι η αγαπημενη μου ταινια εβερ… (Θα αποκτησει νοημα κ το signature μου μολις τη δεις :slight_smile: )

Eπίσης στην ίδια λογική με το The Wave είναι το Das Experiment (κλικ).Γερμανική και κατά την γνώμη μου καλύτερη.

Το Das Experiment το έχω δει μισό, κάποια στιγμή πρέπει να το δω όλο

Προσπαθήστε και σεις με καμιά λίστα

aionie δες το o lucky man!. παίζει ο M.Mc dowell ( βλ. κουρδιστό πορτοκοάλι) και είναι σουρεάλ :slight_smile:

Εγώ έβαλα το Τhe Edukators γιατί στις ταινίες που έβαλε πάνω,όσες έχω δει απο αυτές,όλες με τον τρόπο τους εξιστορούν ένα τρόπο με τον οποίο παλεύεις το κατεστημένο,την εξουσία άσχετα να αυτός ο τρόπος κάθε φορά αλλάζει.Πχ στο V for Vendetta το κάνει ένας μασκοφόρος εκδικητής ενώ στο Κουρδιστό Πορτοκάλι πλουσιόπαιδια κάνουν ληστείες…

μπήκε στο watchlist και αυτή :slight_smile:

Θα βοηθούσε περισσότερο άν έγραφες και το είδος ακριβώς που θέλεις να δείς, πχ προτιμάς περισσότερο ένα δράμα με κοινωνικά στοιχεία ή μία ταινία δράσης με αυτά ?

Τέσπα ορίστε μερικά που νομίζω ταιριάζουν:

Taxi Driver
La Haine
Natural Born Killers
American Psycho
Trainspotting
The Wackness
Bronson

Έχω δει Taxi Driver και American Psycho, ψιλοκατάλαβα τι περίπου ψάχνουμε αλλα δεν μου έρχεται κάτι

[B]Equilibrium[/B] οπωσδήποτε με τον Christian Bale επίσης.

Για την λίστα του Voider ή για μένα;

Βασικά και η λίστα που έφτιαξα σαν συνέχεια της δικιάς σου ξεκίνησε, αλλά έμπλεξα μέσα action/serial killing στυλάκι.
Τέσπα το Equilibrium εννοείτε έχουμε δεί, μαζί με το The Matrix πάει αυτό. Επίσης σε παρόμοιο cool στυλάκι έχουμε και το Returner από Ιαπωνία, κι άν είμαστε fanboys και θέλουμε κάτι πιο επικό/sci-fi πιάνουμε και το 2ωρό Casshern! Άλλο τίποτα αξιόλογο έτσι σε sci-fi/dystopian/κατεστραμμένη κοινωνία δε μου έρχεται τώρα, παρά μόνο το Island του 2005.