Το thread των Πληκτραδων

Ανοιξα ενα καινουργιο thread για ολουςτους πληκτραδες καθε ηλικιας … Πειτε τι αποψεις σας … Προτεινε ιδεες … ΚΑΙ ΑΜΑ ΕΙΣΑΙ ΠΛΗΚΤΡΑΣ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΑΙ ΓΙΑ ΜΠΑΝΤΑ ΠΕΣ ΤΟ! :slight_smile:

ειμαι φλωρος, επαιζα πιανο 12 χρονια πιανο πριν μυηθω στον κοσμο της μετσαλ.το εχω ξεχασει τωρα:)

τα ποιά;

εγω παλι αγαπησα το melodic black απο το πιανο και γενικα… Αλλα επειδη μου αρεσει και επειδη παιζω και κιθαρα προτιμω στην μπαντα να κανω και τα brudal και κιθαρα… αλλα δυσκολο να βρεις πληκτρα του ειδους … μονο αμα φερω κανεναν απο Νορβηγια :stuck_out_tongue:

ωραία όλα αυτά τα είπες και στο προηγούμενο ποστ (γιατί το έκανες edit by the way;), αλλά ξαναρωτάω,

να κάνεις τα ποιά;

Αμα εννοεις αυτο να κανω συγκροτημα… Οσο για προηγουμενο post το χα γαμησει λιγο επειδη το γραφα στα γρηγορα για αυτο…

Καλοί μου πληκτράδες, πιανίστες κτλ, θέλω την βοήθεια σας! Μπορεί κάποιος να μου πει ένα καλό site με παρτιτούρες του Σιδηρόπουλου; Συγκεκριμένα ψάχνω τον Μπάμπη τον φλού. Αν κάποιος το έχει ή μπορεί να βοηθήσει γενικότερα ας μου πει. Ευχαριστώ :smiley:

Έχω το ίδιο εργαλείο με τον Derek Sherinian, όπως είδα στις φωτό από το live των Planet X 8)

:stuck_out_tongue:

Φιλε μου δυσκολη η περιπτωση σου αλλα θα ρωτησω και θα μαθω…

Γεια χαρα…Μια μικρη βοηθεια plz…
Επειδη τις επομενες μερες θα παρω ενα midi keyboard (ειναι το 1ο που παιρνω – αρα ναι, σωστα καταλαβατε ασχετος με το αντικειμενο :stuck_out_tongue: ) και επειδη επισης απ οσο νομιζω το συγκεκριμενο midi δεν παρεχει καποιο προγραμμα με ηχους…
Μηπως ξερει κανεις κανενα καλο προγραμματακι σχετικα ευκολο στην χρηση και με αρκετους ηχους να κανω την δουλεια μου??

ενδιαφερομαι κι εγω για καποιο site με παρτιτουρες για πληκτρα ή πιανο…δυστηχως δεν υπαρχουν πολλα!!!:frowning:

  • 1 στους ενδιαφερόμενους για σάιτ με νότες.
    ό,τι έχω βρει ως τώρα το εχω βρει τυχαία:(

λοιπον παιδια βρηκα ενα site που εχει παρτιτουρες ΚΑΙ για πιανο αλλα λιγες δυστηχως…


:wink:

Παμε παλι.
Κατεβαζεις απο το 911tabs.com οτι κομματι θες (ξενο κατα κυριο λογο)
Το ανοιγεις με το guitar pro.
Ρυθμιζεις ετσι ωστε να βλεπεις μονο την παρτιτουρα και οχι την ταμπλατουρα.
Κανεις εξπορτ μονο το καναλι των keyboards σαν pdf

Τα παιδια δεν μιλανε για ξενα ροκ> … απο οτι καταλαβα ενδιαφερονται για ελληνικα… οποτε το 911 tabs δεν βοηθαει… :wink:

Εγω εκανα μολις δυο χρονια με δασκαλο (αρμονιο) αλλα με πηγαινε υπερβολικα αργα και ειχα βαρεθει. Μετα τα παρατησα και λογω πανελληνιων και ουσιαστικα ποτε δεν ξανασχοληθηκα σοβαρα. Μονο περιστασιακα.

Το κυριοτερο προβλημα μου ηταν οτι δεν γουσταρα αυτα που ηξερα να παιζω και δεν μπορουσα να βρω κατι να το “γυρισω” σε ποιο “μεταλ” ρεπερτοριο!!:lol::stuck_out_tongue: Δεν ηξερα οτι υπηρχε τετοιο θρεντ. Μολις βρω λιγο χρονο θα ψαξω αυτο που ποσταρε ο Τολκης, ελπιζω να βοηθησει!!!:smiley:

αγαπαμε πληκτραδες :smiley:
δυστυχως εγω δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα…τα παρατησα:cry:

θα ηθελα μια ερωτηση να κανω
υπαρχει καποιο προγραμμα για υπολογιστη που να μπορεις να βγαλεις ,να παιξεις ηχους πληκτρων χωρις να χρησιμοποιεις ουτε οργανο,ουτε midi;κατι εικονικο χρησιμοποιωντας καποια ας πουμε πληκτρα του πλκτρολογιου του υπολογιστη σου.υπαρχει κατι τετοιο ή μπα;

Βασικα το πιο απλο ειναι το Guitar Pro αλλα νομιζω αμα θες πιο συνθετα πραγματα τσεκαρε το finale :wink: