Threshold

Παπάρια, δεν ψάχνω αν υπάρχει και δεν με νοιάζει καθόλου.
Αν υπάρχει πηγαίνετε εκεί…
Ένα από τα σπουδαιότερα prog συγκροτήματα αποκτά το “σπίτι” του…

Eδώ έχει ο κάθε απίθανος…

Μαζί σου αρχηγέ, αλλά η φωτό αδικεί πολύ τους υπόλοιπους, δε νομίζεις; Στο κάτω-κάτω ο Wilson τραγούδησε μόνο σε 2 από τα 9 albums της μπάντας.

Μιας και υπάρχει το thread, προσωπικές αδυναμίες τα March Of Progress, Psychedelicatessen και Critical Mass μάλλον.

Από τις πιο τίμιες μπάντες στο progressive metal. Δεν έβγαλαν κανένα μέτριο δίσκο και σήμερα πορεύονται στα πιο υψηλά καλλιτεχνικά επίπεδα της καριέρας τους.

Σε 3 έχει τραγουδήσει, αλλά αυτή η φωτό είναι φρέσκια, δικιά μου από Λονδίνο το Σάββατο…

Σωστός, σε τρία, αλλά δεν αλλάζει κάτι. Ο μακαρίτης είχε προσφέρει πολλά, ε και τον ξεχνούν πολλοί…

Όχι εγώ, πάντως. Ο μακαρίτης ήταν ΠΟΛΥ μεγάλη φωνή και ο Damian είναι άξιος αντικαταστάτης του…

Σάββατο βράδυ τους είδα στο Hippodrome, στο Kingston. Στο celebr8 prog festival. Και μετάνιωσα που δεν είδα περισσότερο αφού μπήκα λίγο πριν τελειώσουν οι Frost*, που από δυο-τρία κομμάτια που άκουσα μου φάνηκαν κάθε άλλο παρά αδιάφοροι…αλλά εγώ πήγα για Threshold…

Σε ένα χώρο που είχε καμιά τρακοσαριά άτομα, σε οικογενειακή ατμόσφαιρα (ότι πρέπει για τα γούστα μου), αγόρασα cd και t-shirt από τον Richard West (στην αρχή δεν τον γνώρισα και μετά ήμουν πολύ μαλάκας να το παραδεχτώ…), μίλησα με τον Damian, που χαιρέτησε όλη την πρώτη σειρά πριν τη συναυλία (γνωρίζονταν όλοι μεταξύ τους, ούτε ο Εθνικός στο παλιό Καραϊσκάκη, έτσι) και απόλαυσα ό,τι μου έλειπε για να κλείσει ένα ακόμα μεγάλο απωθημένο μου…

Δεν μπορώ να πω πολλά για τη συναυλία. Είμαι τόσο προκατειλημμένος και τόσο ενθουσιασμένος από αυτό που έζησα, που δεν νομίζω ότι θα μπορώ να πείσω κανέναν. Απλά ρώτησα έναν τύπο που μου φάνηκε παλαίουρας (και όντως, ήταν η 12η ή 13η φορά που τους έβλεπε) που μου είπε ότι ήταν από τις καλύτερές τους συναυλίες… Ας τον πιστέψω…

Μου φτάνει ότι απόλαυσα μεγάλα κομμάτια, ότι τραγούδησα τα Mission profile, Pilot in the sky of dreams, Colophon, Part of the chaos, Ashes, Light and space, Slipstream, The Rubicon και κάμποσα άλλα.

Σπουδαίοι μουσικοί, σπουδαία μουσική, μεγάλη εμπειρία.

Και κάμποσες φωτό ακόμα…

η λέξη τίμια που χρησιμοποίησε ο dekay ειναι πολύ σωστή.
*ναι άδικο η πρώτη φωτο να είναι μόνο ο γουιλσον, αλλά μιλαμε για θεό(και προσωπική αδυναμία) 8)

σπουδαία μπάντα πραγματικά

Έβαλα και πολλ. Αλλά οι επιλογές είναι ελεύθερες. Αν και όσοι ενδιαφέρεστε, βάλτε μέχρι 3…

Δε θέλω να φανώ κακός ρε παιδιά,αλλά είναι δυνατόν να μην θεωρείτε τα δύο καλύτερα άλμπουμ τους τα Hypothetical και Subsurface;Δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης με τα υπόλοιπα(πλην Wounded Land και Extinct Instinct).Το μακράν κατώτερο Psychedelicatessen το βάζετε πάνω από αυτά;Είμαι ο μόνος που δεν ψήφισα Critical Mass επίσης,γιατί ένα άλμπουμ που έχει μέσα 2 κομματάρες (Choices,Critical Mass) και τα υπόλοιπα μέτρια δε γίνεται να το βάλω ως καλύτερο.Θέλω πραγματικά να μου εξηγήσετε το γιατί ψηφίσατε αυτά που ψηφίσατε.

ορίστε?

Για πρώτο ποστάρισμα σε συγχωρούμε…:slight_smile:

Δε θέλω να φανώ κακός ή οτιδήποτε ρε παιδιά,αλλά σοβαρά πώς το καταφέρατε αυτό; :stuck_out_tongue:
Μου φαίνεται ως αυτονόητο να πάρουν ψήφους τα Hypothetical και Subsurface.Το προηγούμενο ποστ ήταν σαν να έβγαζα rage και δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου.

τίποτα στη μουσική δεν είναι αυτονόητο
όσο πιό γρήγορα το καταλάβεις, τόσο λιγότερη rage θα έχεις

Μεγάλη αγάπη οι Threshold.

Αγαπημένο το “Hypothetical”, αλλά ο χρόνος ίσως αναδείξει το τρομερό “March Of Progress” στην πιο ολοκληρωμένη δουλειά τους.

Μετράει και η ψήφος του κιθαρίστα και βασικού συνθέτη Karl Groom; ([U]συνέντευξη[/U])

Φανταστικοί τύποι κι ο Karl κι ο Damian φυσικά, πέραν από μουσικάρες.

…γαμώτο δεν πρόσεξα κιέβαλα τέσσερα
PSYCHEDELICATESSEN
CLONE
CRITICAL MASS
DEAD RECKONING
:):!:

και συ κουφός είσαι? τι διάλο… :stuck_out_tongue:

Threshold are back in the studio working on the follow-up to 2012’s “March Of Progress” for a 2014 release via Nuclear Blast.

Comments guitarist Karl Groom: “It’s good to be working on a new Threshold album and cut the time between releases. Our touring for the ‘March Of Progress’ album inspired Rich and I to get writing not long after the main set of dates. We want to thank everyone for their support during that time. I should add that other members of the band have also have been writing!”

“Right now I am tracking rhythm guitars and Johanne is due in the studio as soon as we put the finishing touches on a couple of songs. Hopefully 2014 will be another memorable year for Threshold.”

Δεύτερο σημαντικό νέο σε μια μερα, μετά τη συναυλία των BOC.

Άντε μωρή αρρώστια, φτιάξε μας πάλι…

Threshold studio update
05.02.2014

Threshold have issued the following update from the studio. The band are currently recording their tenth album at Thin Ice Studios in Surrey, England. All the drum and bass parts have been recorded and work is now underway on guitars and keyboards. The provisional track list is as follows:

  1. Watchtower on the Moon (5:24)
  2. Unforgiven (5:18)
  3. The Box (11:56)
  4. Turned to Dust (4:17)
  5. Lost in your Memory (4:48)
  6. Autumn Red (5:48)
  7. The Mystery Show (5:29)
  8. I Wish I Could (5:27)
  9. Siren Sky (6:08)

The as yet untitled album is due for release on Nuclear Blast Records later this year.

…μόνος μου το συντηρώ το θρεντ, αλλά wtf… όσοι ξέρουν, καταλαβαίνουν…οι υπόλοιποι χάνουν…

ξέρουμε. περιμένουμε. είμαστε σίγουροι

Νεότερα για το άλμπουμ…

Τέλη Σεπτέμβρη κυκλοφορεί και τιτλοφορείται [B]“For the journey”[/B]

Γλυκιά προσμονή…