Ti πενες και τι χορδες χρησιμοποιειτε;

Το τοπικ ειναι για κιθαριστες και μπασιστες,αν και οι μπασιστες φανταζομαι χρησιμοποιειται τις πιο φτηνες γιατι αν παρεις ακριβες χορδες μπασου μετα πρεπει να κοψεις την εξοδο για κανα μηνα:p

Εγω πενες dunlop jazz III koκινες τις μικρες και χορδες ernie ball 0.11(οταν δλδ δεν την παο για sevice kai δε καταλαβαινουν οτι ΑΛΛΟ ιεναι οι ernie ball 11 ΚΑΙ ΑΛΛΟ οι dadario 0.10 :stuck_out_tongue: lol )

πενες κι’εγω τις μικρες της dunlop, jazz III ή και II αμα βρω. επισης mastro heavy καμια φορα. απο χορδες Black Diamond.

Πενες δν χρησιμοποιω γιατι ειμαι μπασσιστας.
Tα στρινγκς που βαζω είναι της Rotosound ( :stuck_out_tongue: ), ή το signature του Sheehan ή το Rotosound Swing Bass 66.
:slight_smile:

Το μόνο που είμαι σταθερός είναι οι Jazz III
Xορδές έχω και .09 και .10 ανάλογα με την κιθάρα, Εrnie Ball ή Fender επίσης ανάλογα με την κιθάρα.

απο πενες σκληρες. 1,00 mm η ο.8mm μαρκα δεν ξερω γιατι ειναι τοσο παλιες που δεν θυμαμε τι ηταν!:stuck_out_tongue:
γενικα εγω δεν τρωω πενες! τις χανω αλλα τις βρισκει η μανα μου:lol: :lol:

χορδες dadario αλλα το τελευταιο καιρο δοκιμασα τις B-52 κ μου αρεσαν πολη!
τωρα στο παχος απο 0,10 μεχρι 0,13 αναλογα την κιθαρα κ το τι παιζω με την καθε μια!

Απο πενες medium και ο,τι να ναι απο μαρκα.
Απο χορδες Ernie Ball,Daddario ή Ghs 9αρες.

(Πληζ,καντε εντιτ καποιος αυτο το χρησιμοποιειται στον τιτλο του τοπικ σε χρησιμοποιειτε γιατι με πιανει μια ανατριχιλα!):stuck_out_tongue:
/φελολογος μοουντ οφ.

Τι να καβουμε,εμεις της μουσικολογιας ειμαστε ουγκ , μονο τα κλαπατσιμπανα κσερουμε να γρατζουναμε :stuck_out_tongue:

Τωρα το προσεξα φαντασου …
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Τα σπασες Jimmy !

πενες dunlop 0.88 mm και χορδες blue steel 9αρες .

Πενες Pilot8)

για το μπάσο τις rotosound swing bass 66 : 50/70/85/110
και όταν είναι να παίξω με πένα dunlop…

D`Addario 9αρες και από πένες Planet waves…

Πειτε ρε παιδια καποιος γιατι ειμαι ψιλοασχετος καθε ποτε ειναι καλο να αλλαζω χορδες στο μπασο?Επισης ποιες θα μου προτεινατε και ποσο περιπου κοστιζουν, για να μην μου πιασουν τον κωλο.Οι χορδες που χρησιμοποιεις συμβαλλουν και αυτες στο ποσο βαρυ ηχο εχεις?Αν ναι θα ηθελα κατι που να βγαζει σχετικα βαρυ ηχο.

πενες medium… μαρκα οτι να ναι (προτεινετε καποια συγκεριμενη?)
χορδες ντανταριο 9αρες !!

Πένες dunlop tortex kai ultex 70res
Χορδές για ακουστική Daddario EXP 10ρες
Για ηλεκτρική ακόμα δεν έχω καταλήξει (Μέσα στο μήνα θα της δοκιμάσω elixir)

Τις χορδές τις αλλάζουμε όταν καταλαβαίνεις πως χάνεται η λάμψη του ήχου που έχει η κιθάρα όταν μόλις τισ έχεις πρωτοβάλει.Τώρα αυτό εξαρτάται από τις ίδιες τις χορδές, τη χρήση, το αν τις χορδίζεις καλά κλπ

Ηλεκτρικη εβαλα πριν κανα 2μηνο Ernie Ball…καλες ειναι απλα εβαλα πολυ μαλακες μου φαινεται… :stuck_out_tongue:

Κλασσικη εχω κατι D’addario κανα 2 χρονια τωρα και μαλλον θελουν αλλαγμα…Μια χαρα παιζω ομως…

Πενες μεχρι στιγμης μονο dunlop και ειναι πολυ καλες.Με την αριθμιση της dunlop χρησιμοποιω 100, αλλα εχω και κατι 73αρες που χρησιμοποιω καμια φορα. Βασικα οποια πενα βρεθει μπροστα μου :stuck_out_tongue:

Εχμ,καλυτερα ολα περι κιθαρας στο the guitarists thread ,γιατι και εκει τωρα μιλαμε για χορδες και πενες και να μην γινεται χαμος

πένες dunlop και απο χορδές D’Addario και GHS

εχει χρησιμοποιησει ποτε κανεις φλατ χορδες?
εγω εβαλα στο lap steel μου κ για slide ειναι πραγματικα οτι πρεπει!:wink:

Eγω χρησιμοποιω στο μπασο ELIXIR 045-105.Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Πενες δεν χρησιμοποιω