Tiamat - "Amanethes"

Μετά από αρκετές ακροάσεις έχω να πω πως δεν είναι απλά άλλος ένας αξιόλογος δίσκος… αλλά κάτι πολύ περισσότερο.
Στα highlights μπαίνει το The Equinox Of The Gods, το Will They Come, Lucienne κ Summertime Is Gone κατά τη γνώμη μου… αν και δεν υπάρχει κανένα μέτριο τραγούδι στο δίσκο.
Όλα τα λεφτά και οι γυναικείοι ψύθιροι που απαγγέλουν στα ελληνικά, στο Raining Dead Angels 8)

Ρε παιδιά από που μπορώ να το βρω κι εγώ;;; Έφαγα τον κόσμο!!!:country:

Αν έχεις πρόγραμμα να κατεβάζεις από youtube, είχαν ανέβει πριν 2-3 μέρες κάτι τραγούδια, αλλά τώρα δεν ξέρω, μπορεί να τα διέγραψαν.
Έχει κατέβει από torrent στάνταρ (εγώ από κει το κατέβασα).
Και ίσως και από limewire…

Οι μπουγατσες Θεσ/νικης φερνουν εμπνευση απ ο,τι φαινεται.:stuck_out_tongue:
Εχει μπει ηδη στη λιστα με τα προσεχη ακουσματα.Να πουμε οτι μερη του εχουν ηχογραφηθει και σε στουντιο της πολης απ ο,τι εμαθα προσφατως.

Kατάφερα να κατεβάσω 6 κομμάτια και ομολογώ ότι δεν τρελάθηκα. Εντάξει μέχρι τα 14 έχω άλλα 8, αλλά δεν ξέρω ρε παιδιά δεν μπορώ να συμμεριστώ τον ενθουσιασμό σας, ενώ οι Tiamat είναι μαζί με τους Moonspell & Paradise Lost οι αγαπημένες μου gothic metal μπάντες… Ίδωμεν
:-k

Βασικα δεν εχουν γραφτει μερη του δισκου (γιατι το συζητησα τις προαλλες) αλλα ΟΛΕΣ οι κιθαρες!!!:smiley:

Πότε βγαίνει το δισκάκι είπαμε?

Δεν είμαι φάν αλλά μιας και το κατέβασα να πώ τη γνώμη μου… το equinox of the gods είναι κομματάρα και πολύ πρωτότυπο, via dolorosa,lucienne καλά γκοθομεταλοκομματάκια και απο κεί και πέρα η κατιούσα… πολύ αχταρμάς, πολλά βαρετά και κάποιες στιγμές οι αντιγραφές σίστερς και φλόιντ βγάζουν μάτι με κακό τρόπο

Να πω και τη δική μου γνώμη:

Δεν τους είχα ξανακούσει, μόνο για 10’ τους είχα δει στο ΜΜD, ντάξει, δεν έδωσα και πολύ σημασία.

Το Amanethes είναι ο πρώτος δίσκος, τα πρώτα κομμάτια που ακούω από αυτούς.

Ο δίσκος από χθες παίζει στο repeat συνέχεια! Ακόμα να χωνέψω τι συνθέσεις έχει μέσα αυτός ο δίσκος. Μου αρέσει ολόκληρος, από την αρχή μέχρι το τέλος, ακόμα και τα πιο low-tempo κομμάτια τα σπάνε κανονικά.

Θα ήθελα να γίνω γραφικός και να πω οτι είναι οτι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει, αλλά δε θα το κάνω γιατί δεν έχω ακούσει τίποτε άλλο:p

Από χθες είμαι οπαδός τους.

Πάνε άκου και το Wildhoney τότε

Και το summerian cry…

Και το Clouds και το Skeleton Skeletron !
Δεν αφησαμε και κανενα.

Kαι το prey άκου!!!

Λύσαξες από χθες!

:smiley: αφού είναι πολύ ωραίο…

Καλα λεει ρε αφου ειναι γαματο το Prey :stuck_out_tongue:

Πες τα!!!:smiley: thanks!!

  1. Επιτελους οι Τιαματ βγαζουν αλμπουμ ισαξιο της αξιας τους, που αντανακλα ξεκαθαρα τις συνθετικες τους ικανοτητες…

  2. Δε λεω καλα τα prey, judas christ και skeleton skeletron, αλλα το νεο αλμπουμ τα εκμηδενιζει…

  3. Επιτελους ο Edlund τραγουδα οπως πρεπει και αξιοποιει τις φωνητικες αρετες του. Επεστρεψε αυτη η βραχναδα που τοσο αγαπησαμε σε αλμπουμς οπως το clouds και το wildhoney.

4.Σιγουρα το καλυτερο αλμπουμ τους απο το A deeper kind of slumber και μετα…

  1. Εχω ερωτευεθει το will they come κομματι…σπανια το παθαινω αυτο πια με τραγουδια…

Mόλις ακουσα τον δισκο για πρωτη φορά και συμπερανα τα εξής…(αν και ο δισκος θελει πολλα ακουσματα για να πιασεις το νοημα του…) Ο ηχος απεχει παρασαγγας απο τις τελευταιες δουλειές του σχηματος…Ισως ο Edlund θελησε να επαναφερει τους οπαδους της παλιοτερης περιόδου τους αλλα ταυτοχρονα κρατησε και το μουσικο στιγμα του σχηματος απο τα 00s και μετα…Οποτε υπαρχει μια πολυ ισορροπημενη εικονα στον δισκο,ο οποίος πραγματικά εχει πολυ αξιολογα κομματια σαν τα temple of crescent moon,raining dead angels,amanitis και summertime is gone (αυτά ξεχωρισα απο το πρωτο ακουσμα…)…Τελικα οι Tiamat δεν ειχαν πει την τελευταια τους λεξη…

Τριτη παω να το παρω, δεν αντεχεται αλλη αναμονη!
Αστοδιαλο πια με ολους αυτους του υμνους που γραφετε! :lol:

Παντως δεν πιστευω οτι θα υπαρξει δισκος τους που θα ξεπερασει το προσωπικο αγαπημενο μου Deeper Kind Of Slumber.

Επισης, αναφορικα με το ποστ του Isis, να πω οτι μου αρεσαν παρα πολυ και τα πιο “βαθια” αλλα και τα “ψιθυριστα” φωνητικα του Edlund. Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσε και η βραχναδα των Clouds/Wildhoney.

Εdit: Τωρα ειδα οτι υπαρχει ολοκληρο σε streaming στο MySpace τους!!! :eek: