Tiamat - "Amanethes"

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”][FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Μα κανείς δεν έχει ακούσει ακόμα το νέο δίσκο της γκρουπάρας;
Η πρώτη εντύπωση είναι άκρως ενδιαφέρουσα & διαφορετική από το πρόσφατο παρελθόν, θα επανέλθουμε και στο άμεσο μέλλον.

“…Έξι, έξι, έξι…” (Raining Dead Angels)[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]

Εχει διαρευσει πουθενα ο δισκος και δεν το πηρα χαμπαρι?Γιατι επισημα κυκλοφορει Απριλη…

Άσε να προλάβουμε να το ακούσουμε πρώτα…τσ τσ τσ…:stuck_out_tongue:
Αύριο θα πω κ γω την άποψή μου μετά την πρώτη ακρόαση… αναμείνατε…:roll:

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Ω ναι!

Check pm :wink:

[/SIZE][/FONT]

Τα παμε και αλλού.
Απλά συγκλονιστικό.
Ξεχειλίζει από έμπνευση και τα πισωγυρίσματα (ειδικά στις φωνητικές γραμμές) είναι όπως πρέπει.
Πολύ μεγάλο άλμπουμ, φοβερό comeback.

ο δισκος στις πρωτες ακροασεις δειχνει απροσδοκητα καλος

νταξ τα ελληνικα φωνητικα κανουν μπαμ οτι το μπιμπ σερνει καραβι!!

[SIZE=“7”]Αρρώστησα!![/SIZE]

Πρωτη πρωτη ακροαση…πολυ ωραιο…μια αγριαδα στα φωνητικα που θυμιζει κατι απο τα παλια…καααπως.

Δυνατο ξεκινημα με το πρωτο κομματακι να τα σπαει…βγαζει μια παρανοια αυτος ο δισκος…

Τα ελληνικά στοιχεία απλά το κάνουν υπέροχο. Πως τα κατάφερε ο κερατάς και τα εναρμόνισε όλα…

[FONT=“Franklin Gothic Medium”][SIZE=“2”]Ο δίσκος είναι μέτριος.Έχει καλές στιγμές, αλλά είναι μόνο στιγμές. Πότε θα καταλάβουν επιτέλους οι δημιουργοί, ότι τα 45’-50 είναι το ιδανικό; Πολλά τραγούδια στο δίσκο τούτο, χωρίς λόγο. Μόλις φύγει το Πάσχα, θα ακούμε(τε) 4-5 τραγούδια. Κουράζει ο δίσκος και δεν είναι καλό…’ [/SIZE][/FONT]

Ρε με κανετε να το περιμενω με αγωνια!

η πρωτη ακροαση μου αφησε ελπιδες για ενα καλο δισκο…σιγουρα ειναι πολυ καλυτερο απο το προσφατο παρελθον τους που προσωπικα με ειχε απογοητευσει…εχει και καπιες τζουρες απο παρελθον…μαλον εχουμε να κανουμε με τον καλυτερο tiamat δισκο εδω και χρονια!

Σε λίγα λεπτά θα μπορέσω να το ακούσω.

Τί φοβερό εξώφυλλο!

The temple of the crescent moon & Via dolorosa κομματαρες

.-

Γιατί είναι φοβερό το εξώφυλλο ?

On topic : Δεν τον είχα πάρει καν χαμπάρι τον δίσκο…

Αδιάφορο εως κακό το εξώφυλλο, αλλά δεν λέει κάτι μιας και ο δίσκος γαμάει.

Γιατι μου θυμιζει Clouds σε πιο ηπια μορφη…:-k

^σε κάποια σημεία και μένα μου φέρνει παλιές δουλειές τους…
Πάντως ο ήχος είναι τουλάχιστον επιβλητικός.
Και οι συνθέσεις άψογες…
Και γενικότερα το άλμπουμ τα σπάει…
Άντε να κατεβ… βγει!!

Το άκουσα επιτέλους κι εγώ. Εξαιρετική δουλειά με εντυπωσιακές συνθέσεις. Καθόλου μονότονο, κάποια τραγούδια κωλοβαράνε και κάποια άλλα είναι απίστευτα μελωδικά και ταξιδιάρικα χωρίς φυσικά όμως να ξεφεύγουν από το όλο κόνσεπτ. Μπράβο τους!

Το ξέσπασμα στο Lucienne (2:28), είναι απίστευτο.
Τρομερό άλμπουμ εν ολίγοις.