Tiamat - Prey

Λοιπόν; Το έχει ακούσει κανείς; Προσωπικά το θεωρώ καλύτερο από το προηγούμενο τους (Judas Christ), παρόλο που εκείνο περιείχε το τρομερό “Vote For Love”. Αυτό είναι πιο δεμένο, παρουσιάζει μεγαλύτερη συνοχή. Και εκτός από 2-3 κομμάτια, όλα τα υπόλοιπα είναι άξια λόγου. Βέβαια για κάποιον που δεν του αρέσουν/άρεσαν οι Tiamat δε νομίζω να βρει ενδιαφέρον το cd, αν και πιστεύω ότι είναι ιδανικό για όλες τις περιστάσεις. Από τα λίγα καλά gothic metal groups (μαζί με τους Sentenced και ίσως -μέχρι ένα σημείο- τους Lacuna Coil).

Ασχετο,αλλα εχει πεσει στα χερια μου το the astral sleep και το ακουω τωρα.Πολυ γαματο,προτιμω τα καφρικα φωνητικα που εχουν σε αυτο το δισκο. :twisted:

Από παλία έχω το “Clouds” και το “Deeper Kind Of Slunder” και ενώ η μουσική μου αρέσει, τα φωνητικά κάπως μου ξυνίζουν. Βασικά η μουσική είναι σχεδόν όμοια και τώρα, μόνο που τα φωνητικά έχουν ηρεμίσει. Αλλά γούστα είναι αυτά.

Να σου πω την αληθεια,με καθαρα φωνητικα απο TIAMAT δεν εχω καποιο δισκο.Μονο σκορπια κομματια εχω ακουσει,αρα δεν μπορω να κρινω την μπαντα αν ειναι καλυτερη με καθαρα η καφρικα φωνητικα.Με τετοιου ειδους μεταλ δεν ασχολουμαι πολυ(μονο sentenced ακουω και αυτο επειδη με εχει κολλησει ενας φιλος)περισυ παντως που τους ειδα τους sentenced ηταν απογοητευση επαιξαν μονο μια ωρα.Τελοσπαντων αν θες μου προρεινεις τον καλυτερο δισκο απο TIAMAT να τον παρω να ακουσω.

Τους αδικείς, οι Sentenced έπαιξαν 1 ώρα και 10 λεπτά.

ok,εκανα λαθος.Επαιξαν 50 λεπτα…αφου στην 1 ωρα και 10 λεπτα εκαναν 243 ενκορ.

Επειδή δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, θα σου προτείνω ορισμένα κομμάτια από τον τελευταίο τους δίσκο που κατά την άποψη μου είναι και ο καλύτερος από τους πιο πρόσφατους. Βέβαια όταν λέμε καθαρά φωνητικά μη φανταστείς εντελώς καθαρά, απλώς δεν είναι κάφρικα. Λοιπόν: Cain, Light In Extension, Wings Of Heaven, Love In Chains. Κατέβασε πρώτα αυτά και δες. Άμα σ’αρέσουν τσίμπα και το δισκάκι μετά. Αν και εκτός από το “Prey” και το προηγούμενο τους “Judas Christ” έχει πολύ καλά κομμάτια (τσέκαρα το Vote For Love).

Κατά την άποψη μου το Prey είναι ο καλύτερος δίσκος των ΤΙΑΜΑΤ! Μετά ακολουθεί το A deeper kind of slumber

Παιδια το καλυτερο και μεταβατικο αλμπουμ των tiamat ειναι το wildhoney. αυτο ειναι ισως το καλυτερο που μπορει να ακουσει καποιος για να τους κρινει.
αν θελετε και κατι παραπλησιο ακουστε και το irreligious απο τους moonspell.