Tiamat [τ+τ]

Ενα mountain of doom χωραγε στο setlist…Oντως…

Και ένα Divided… Όμορφη μουσική.

bump

Reality is the playground of our dreams…

Αφιερωμένο.

Ίσως το καλύτερο τραγούδι τους.

Χωρίς το ίσως όμως.

αυτο ειναι ΤΟ καλυτερο τους…

Αυτό που κατόρθωσαν οι Tiamat με το τελευταίο τους άλμπουμ, λίγα συγκροτήματα το έχουν καταφέρει. Να κυκλοφορήσουν δηλαδή μια δισκάρα, και μια απο τις κορυφαίες δουλειές τους, ύστερα απο 20 περίπου χρόνια ύπαρξης ως συγκρότημα.

Αγαπάμε.

1 Like

Ναι ρε! ΝΑΙ ΡΕ!

Then so lingered here but none…

Εγώ με το ‘‘Amanethes’’ ναι μεν ενθουσιάστηκα, αλλά όποτε το ακούω πρέπει να ομολογήσω ότι μου φαίνεται ότι ο Edlund ακολουθεί σχεδόν σε όλα τα τραγούδια παρόμοιες δομές, μελωδίες, ατμόσφαιρες. Δηλαδή, σαν να ακούω fillers κατά κάποιον τρόπο. Παρ’ όλα αυτά, μου αρέσει, ναι.

Tiamat

σουηδοι
πρωτοποροι
του ατμοσφερικου ηχου
και του gothic metal/rock αργοτερα
μπλα μπλα μπλα
βαριεμαι τωρα να γραψω το ιστορικο τους
ψηφιστε αγαπημενα αλμπουμ τους
σχολιαστε ελευθερα

και απολαυστε βιντεο απο την εμφανιση τους εδω το 1993!!!
πωπω ΚΑΛΤ!!!
smell of incense

Signal, μεταφέρθηκε στο “Δημοψηφίσματα” γιατί υπάρχει τόπικ για τη μπάνα στο “Group & Artists”.

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=4342&highlight=Tiamat

=====================================================

Amanethes, Clouds, Wildhoney από μένα. Επίσης το Divided από το Prey ειναι από τα πιο όμορφα τραγούδια στην ιστορία της μουσικής!

Απο τις πιο επιδραστικές μπάντες στον χώρο του gothic metal…η επιστροφη τους περσυ με το amanethes ηταν μια ευχαριστη εκπληξη μετα την μετριοτητα των τελευταιων album τους…απο το poll ψηφίζω ανετα wildhoney το οποιο στην αρχη η αληθεια ειναι ξενιζε αλλα στην πορεια του χρονου φανηκε ποσο πρωτοποριακό και επιδραστικο album ειναι…εν κατακλειδει μια μπαντα που εσπασε πολλά στεγανά και εδειξε τον δρομο σε πολλές μπαντες του χωρου…

ναι ρε γαμωτο
υπηρχε και το θυμωμουνα
αλλα πανω στο βιαστικο ελεγχο που κανα στο search δεν το πηρε το ματι μου
anyway
αμα θελετε σβηστε το
και απλως προσθεστε ενα πολλ στο τοπικ τους

Όχι ρε συ, απλά προσθέτω ένα “- Favourite Album” και είναι οκ.

ok

απολαυστε παντως το βιντεο απο το λαιβ τους εδω στο Αν το 1993
και απολαυστε ελληνικο μεταλ κοινο!!!

δεν ειναι summerian cry?:-k

νοπ, sumerian cry ειναι.

Όλα !

ντάξει, Wildhoney ή Skeleton, Skeletron ή A Deeper Kind Of Slumber.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί εκτενώς, Wildhoney είναι κορυφή, το ίδιο και deeper kind of slumber. Πάντα τους είχα ψηλά, αλλά για κάποιο λόγο δεν τους έψαξα ποτέ όσο θα’θελα… :-k

Ντάξει το βίντεο από 93 είναι υπερΚΑΛΤ, αλλά αυτή πρέπει να’ταν μόλις η 2η-3η συναυλία ξένης extreme metal μπάντας στην Ελλάδα έβερ.
μμμ… είχαν έρθει την ίδια χρονιά και οι Napalm Death, και λίγο πιο πριν οι Sepultura, αλλά δε θυμάμαι αν είχαν γίνει κι άλλες… των Samael ίσως? Ήμουν πολύ μικρός τότε.
Το κλάμπ πάντως είναι το σημερινό Texas/Sin city/Underworld, που τότε λεγόταν Next Club.

εντιτ. Ρε σίγκναλ, τον τίτλο του πρώτου άλμπουμ τον γάμησες και ψόφησε!!! :lol:

Το Wildhoney, μόνο για το εξώφυλλό του ! 8O :smiley: :-s :? :roll:

To Αstral Sleep είναι μακράν το αγαπημένο μου… Όταν το πρωτακούσα, είχε κάνει κατάληψη στην θέση της κασσέτας στο κασσετόφωνο. Τα Heavy riffs και η ωμή προσέγγιση της μελαγχολίας αυτού του άλμπουμ, σε συνδυασμό με τα Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α Σ Ο ΛΟ είναι μοναδικά.
Δεν νοείται για μένα να νομίζει καποιος ότι έχει άποψη για το “melodic death metal” χωρίς να έχει ακούσει το συγκεκριμένο αριστούργημα.

Bασικά όλες οι δουλειες αυτής της μπάντας είναι αξιόλογες και έχουν να δώσουν κατι διαφορετικό.Το μονο που δεν εχω ακούσει εξ ολοκλήρου είναι το Skeleton Skeletron.