Tiamat [τ+τ]

Με αφορμή την υπογραφή τους στη Nuclear Blast, ποια είναι η γνώμη σας για τους Tiamat???

Το wildhoney είναι πραγματικά μεγάλη δισκάρα

To αγαπημένο μου είναι το the astral sleep. Όταν πρωτοάκουσα αυτό το LP είχα κολήσει άσχημα. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση ήταν τα πολύ ωραία solos και τα heavy riffs που έκανα μια ωραία αντίθεση με το doomy feeling. Και τα υπόλοιπα μου αρέσουν. Επίσης το Deeper kind είναι απίστευτός δίσκος. Για τα πρόσφατα έχω να πω ότι το Judas Christ το ακούω με μεγάλη ευχαρίστηση (angels holograms κομματάρα, καθώς λατρεύω και ένα σάπιο κομμάτι που υπάρχει σαν bonus που λεγεται Sixshooter), ενώ το Prey δεν με εντυπωσίασε.

To wildhoney πιστεύω είναι από τους καλύτερους και πιο επιδραστικούς δίσκους των 90s…Πόσοι και πόσοι δεν αντέγραψαν αυτόν τον δίσκο στην συνέχεια?(Ονόματα δεν λέμε…:lol: )Γενικώς από τις πιο σταθερές αξίες στον χώρο και πιστεύω ότι δεν έχουν ούτε μια αδύναμη στιγμή στην δισκογραφία τους μέχρι σήμερα…(Το Clouds πάντως είναι το αγαπημένο μου…Mακράν…)

Λιγα πραγματα εχω ακουσει. Το wildhoney οντως πολυ ωραιος δισκος, το clouds ετσι κι ετσι δηλαδη τωρα δεν μπορω να το ακουσω. Το deeper kind το χω ακουσει οχι πολλες φορες, καλο και το cold seed ωραιο κομματι με ωραιους στιχους. Απο εκει και περα ενα δυο κομματια να εχω ακουσει.

Bαρετοί μου φαίνονται.

CLOUDS

Εγω θα μεινω μεχρι το deeper kind of slumber…τα υπολοιπα απο καποιο σημειο και μετα τα βαριεμαι…

Για μενα η καλυτερη μπαντα και η καλυτερη φωνη του gothic metal χωρου. Αγαπη παντοτινη το Deeper Kind Of Slumber (και ΕΠΟΣ το Phantasma de Luxe), ενω καθε δισκος τους μεχρι και το Skeleton Skeletron ηταν διαφορετικος…

Γουσταρω επισης πολυ τη frost-ιλα του Clouds, τις floyd επιρροες του Wildhoney (νταξ Whatever That Hurts :bow2:) και τις πιο gothic rock συνθεσεις του Skeleton…

To Judas Christ Μου αρεσε αλλα το βρηκα λιγο ανισο, ειχε μεσα κομματαρες αλλα και αδιαφορα τραγουδια ενω το Prey προσωπικα το λατρεψα, θεωρω οτι εχει απιστευτες συνθεσεις μεσα…

“The Astral Sleep” και “Clouds” ήταν :respect: !

Στο “Wildhoney” με έχει χαλάσει η μεγάλη αλλαγή, αλλά μου αρέσει αρκετά, έστω και έτσι… :wink:

Στο “A Deeper Kind of Slumber” τους παράτησα… :thumbdown:

[SIZE=“1”]
Την προηγούμενη εβδομάδα που είδα live το “In a Dream” θυμήθηκα τα λυκειακά μου χρόνια… Ωραία ήταν…:roll: [/SIZE]

Tο (εκπληκτικο) βιντεο του Do You Dream Of Me?

Φοβερη μπαντα.Εχω ασχοληθει με τα παλια τους αλμπουμ πιο πολυ.
Το Clouds ειναι το αγαπημενο μου αν και τα αλλα δεν πανε πισω.

Το γαματο με τους Τiamat ειναι οτι δεν φοβηθηκαν να αλλαξουν το υφος τους απο δισκο σε δισκο. Και παρ ολα αυτα συνεχισαν (και συνεχιζουν κατ εμε) να βγαζουν αριστουργηματα…

I Agree.Η αλλαγη τους ειναι φοβερη γιατι το μονο που μπορεις να πεις ειναι οτι δεν σαρεσει το υφος,οχι
η ποιοτητα των κυκλοφοριων τους.

clouds και wildhoney.δυο απιστευτες δισκαρες των 90’ς και του συγκεκριμενου ηχου!παντα μπροστα!με 2 φοβερες εξωφυλλαρες!!!και τη γαιδουροφωναρα του εντλουντ να μας πορωνει καθε φορα που φωναζε IN A DREAM!!!

και για ενα περιεργο λογο μαρεσει και το a deeper kind of slumber!!!

στις μετεπειτα κυκλοφοριες,επιλεκτικα εχουν βγαλει καποιες κομματαρες!!!

Καθολου περιεργο! :wink:

Μέχρι και το Skeleton Skeletron είναι μεγάλη μπαντάρα. Κάθε δίσκος και ένα βήμα μπροστά.
Κορυφαίο κτλ δύσκολο να διαλέξεις, αν και λίγο παραπάνω θεωρητικά μπαίνει το Wildhoney, ένα από τα κορυφαία άλμπουμ του χώρου για τα 90’ς. Φυσικά A Deeper Kind Of Slumber και Skeleton Skeletron είναι αριστουργηματικά.Και το Clouds!

Swedish legendary rockers TIAMAT have finished recording their newest effort “Amanethes”. The album will be mixed in the Woodhouse Studios in Hagen, Germany, in Janurary. The release date is April, 18. “Amanethes” is the long awaited follow up to “Prey” from 2003.

Αμανεδες? 8O :-k

Ε, λογικά θα γαμεί.

ο εντλουντ ειναι απλα θεος!!
μορφη απο τις λιγες!!!