Tides from Nebula (Pl)/Midas Fall (UK)+ Support Acts @ Six d.o.g.s

Aκούμε το EP. Aύριο οι κουβέντες.

τη διασκεύη των Midas Fall στο ΗURT κανείς δεν τη σχολίασε? #-o

[B]We.Own.The.Sky[/B]
Πολυ καλο εγχωριο σχημα, τους ειδα δευτερη φορα χτες και παιξανε τεσσερα κομματια, ιδανικο ξεκινημα για αυτα που ζησαμε χτες.
Sister Overdrive
Δυστηχως δεν τους προλαβα
[B]Midas Fall[/B]
Το μονο λυπηρο που μου εμεινε απο την εκπληκτικη αυτη μπαντα, ειναι πως τους αξιζε οπως και τους αξιζει να παιξουν headliners. Πανεμορφο post/indie και η κοπελα εχει υπεροχη φωνη. Επαιξαν υλικο απο το πρωτο δισκο και το ep τους. Χειροκροτημα και φωνες μαζι με ενα παληκαρι, ενας υπεροχος χαμος.
Figurant
Ενδιαφερων αυτοσχεδιασμοι και ηχος, δεν ειδα ολο το προγραμμα γιατι προετοιμαζοταν παραλληλα η φαση με τους Tides From Nebula…
[B]Tides From Nebula[/B]
Ανεβαινουν στη σκηνη, και με το καλησπερα αρχισαν να θεριζουν. Τρελο intrumental post-rock/metal, αν και ειχα ακουσει υλικο τους [U][B]δεν[/B][/U] συγκρινεται με την απιστευτη ζωντανη παρουσια τους. Περαν της μιαμισης εντονης και εκπληκτικης ωρας, στο τελευταιο κομματι κατεβηκε και ο κιθαριστας μαζι μας και κοπανιοταν μαζι μας.
Πηρα το album και το ep απο Midas Fall, δυστηχως δεν μου εμειναν χρηματα για υλικο απο τους Tides From Nebula, το αξιζαν και με το παραπανω.
Λυπαμαι ολους οσους δεν τα καταφεραν χτες, γιατι ειναι απο τα καλυτερα δωδεκα ευρω που εχω δωσει στη ζωη μου. Ας τους ξαναδουμε τουλαχιστον συντομα!

Μια ομορφιά το χθεσινό φεστιβαλάκι. Άξιζε τα 12? και με το παραπάνω.

[B]We.Own.The. Sky[/B]: πολύ καλοί. Νέο συγκρότημα, αλλά έχει όμορφο υλικό. Post rock μελωδίες που σε ταξιδεύουν. Περιμένω το άλμπουμ τους και ελπίζω να τους δω ξανά σύντομα.

[B]Sister Overdrive[/B]: ambient φάση. Not my cup of tea. Ένα πέρασμα έκανα από τον χώρο, για να δω τι παίζει, αλλά δεν την πάλεψα για πολύ.

[B]Midas Fall[/B]: Για αυτούς πήγα και η αλήθεια είναι ότι με δικαίωσαν. Έπαιξαν κομμάτια και από το cd και από το ep. Το μόνο που θα ήθελα, θα ήταν ένας μπασίστας στην μπάντα. Δεν λέει και πολύ με το προηχογραφημένο μπάσο. Πάντως αξίζουν τον ντόρο που έχει αρχίσει να γίνεται γύρω από το όνομά τους. Είχαν και φθηνό merch. Μπλουζάκια με 6? δεν είχα δει ποτέ μέχρι τώρα σε συναυλία.

[B]Figurant[/B]: Ενδιαφέρουσα παρουσία αυτή. Έπαιζε πολύ με τις λούπες και για ένα άτομο κατάφερνε να βγάζει ενδιαφέρουσες μελωδίες.

[B]Tides from Nebula[/B]: Δυνατή παρουσία. Πολύ καλό δέσιμο πάνω στη σκηνή. Καλύτερο ακούγεται το υλικό τους Live. Ίσως να ευθύνεται η φοβερή σκηνική τους παρουσία. Θα ήθελα βέβαια λίγο πιο ποικιλόμορφες συνθέσεις. Στο τέλος, όλα τα κομμάτια τους μου φαίνονταν ίδια.

Να πω και εγω δυο λογια για το live της Τριτης,εστω και καθυστερημενα.

[B]We.Own.The.Sky[/B]: Τους περιμενα χειροτερους η αληθεια ειναι,αλλα τελικα ηταν οτι πρεπει και με εξεπληξαν ευχαριστα.Ταξιδιαρικες post-rock μελωδιες,χωρις φωνητικα.Τα μελη του συγκροτηματος εδειχναν να το νιωθουν αυτο που κανουν.

[B]Sister Overdrive[/B]: Eνας dj σε ambient/noise μονοπατια.Δεν ειναι του γουστου μου αυτες οι μουσικες,αλλα πηγα για να δω τι παιζει.Τελικα ο χωρος (Ασπρο παντου.Ακομα και το πατωμα ασπρο ηταν :s) εκαναν πιο δυσκολη την κατασταση και δεν αντεξα παραπανω απο 10 λεπτα

[B]Midas Fall[/B]: Η μπαντα για την οποια κυριως πηγα στο live.Δεν με απογοητευσαν ουτε λεπτο,αντιθετως ηταν αυτο που περιμενα.Φανταστικοι! Τελειες μελωδιες,αρκετα ταξιδιαρικες με τις δυο γυναικειες παρουσιες να ομορφαινουν τη σκηνικη τους παρουσια.Επαιξαν κομματια απο το δισκο τους και το ep.Η απουσια μπασου ηταν ισως το μονο μειον στην εμφανιση τους,που για εμενα τουλαχιστον το σκεπασε ο εκπληκτικος Simon Morgan που επαιζε πιανο/συνθ/κιθαρα,αλλαζε πεταλια,φροντιζε για τον ηχο,τα παντα.Απλα θεος.Respect και στην μικροσκοπικη κιθαριστρια (:p),στην φωναρα της τραγουδιστριας και στον ντραμερ.Συγχαρητηρια και για το πολυ φθηνο merch!

[B]Tide From Nebula[/B]: Τι ΜΠΑΣΟ ειναι αυτο ρε;! Απλα με το που ανεβηκαν οι Πολωνοι αρχιζαν να θεριζουν με το πολυ ομορφο post-rock/metal τους.Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω δεν συγκρινεται με τιποτα ο ηχος και το συναισθημα που εχουν στους δισκους τους,με αυτο που βγαζουν στο live.Απλα εκπληκτικοι.Δεν την περιμενα τοσο δυνατη την εμφανιση τους και γουσταρα τρελα.Για εμενα ισως πρεπει να εγκαταλειψουν τις καθαρα instrumental συνθεσεις και να χωσουν και μερικα φωνητικα,διοτι σε μερικα σημεια ηταν λιγο μονοτονοι.Respect παντως διοτι οι τυποι κοπανιοντουσαν ασταματητα για μιαμιση ωρα,ενω στο τελευταιο κομματι οι δυο κιθαριστες κατεβηκαν απο τη σκηνη και εγιναν ενα με το κοινο.

Ωραια βραδια και ωραιος χωρος για τετοιες φασεις το six d.o.g.s.Τα αξιζαν και με το παραπανω τα 12? ολα τα συγκροτηματα.Ενθαρυντικη και η παρουσια του κοσμου,ο οποιος μου φανηκε αρκετος.Νομιζω παραπανω απο 100 ατομα.