Tim Buckley

Δεν γνωριζα την υπαρξη του…Κοντινο προσωπο τον ακουγε περιεργως παρα πολυ μου στειλε καποια κομματια και με κολλησε.Κατεβασα το Greetings from La που τα σπαει…
Παρακαλω να μπουν ειδικοι περι του θεματος να ρολαρουμε.

Goodbuy And Hello…γαμάτος δίσκος και από εκεί το Phantasmagoria In Two…ένας ύμνος:!:

μεγαλος καλλιτεχνης σιγουρα δεν εχω μελετησει βαθια τη δισκογραφια του απλα να αναφερω οτι αξιζει και η δουλεια που εκανε ο γιος του Jeff Buckley αν και εφυγε νωρις και αυτος μουσικη σε αλλο υφος ομως, εναλλακτικο ροκ που αξιζει !!

απιστευτη φωνη, απιστευτα κομματια, μεγαλος μουσικος.


Ανατρίχιασα και μόνο που είδα thread για τον Buckley!! Τ-Ε-Ρ-Α-Σ-Τ-Ι-Ο-Σ.
To Greetings είναι soul δίσκαρος αφιερωμένος αποκλειστικά στην τέχνη του έρωτα (λέγε με σεξ) αλλά όχι ενδεικτικός της δισκογραφίας του.
Το Goodbye & Hello είναι το πιο αγαπημένο μου και ένα από τα 5 μου desert island discs. Παρόμοιυ ύφους αλλά μισό σκαλί πιο κάτω είναι το Sefronia και το ομώνυμο.
Το άλλο του ύφος, πιο πειραματικό και jazz/avant garde όπου όμως φαίνεται και η μοναδικότητα της φωνής του, χαρακτηρίζεται από τα πιο “δύσκολα” Blue Afternoon, Starsailor (όπου βρίσκεται και το Song To The Siren) και Lorca.
Το “Happy Sad” είναι κάπου ανάμεσα στις δύο του αυτές πλευρές και το Look At The Fool η αποτυχία του.

κι ενα λινκ: http://www.youtube.com/watch?v=LtU-9EMSYu0&feature=related

Jeff έχω ακούσει πολύ αλλά τώρα ψήθηκα. Thanx!

Τρομερός καλλιτέχνης παιδιά
Όταν πήρα το goodbye and hello με βοήθησε παρα πολύ σε μια άσχημη φάση που περνούσα.
Ποιητής ήταν ο Tim Buckley και μαζί με τον Cohen ήταν και παραμένουν οι Καλύτεροι τραγουδοποίοι…