Timo Tolkkis Rock Opera

STRATOVARIUS mainman/guitarist Timo Tolkki has issued the following update:

"[My new solo album] ‘Saana - Warrior of Light’ is a work in progress.

"[For the past] two years I have had this idea in my head and it won’t leave me be. It will be a rock opera, but not in a sense that many of the records using ‘rock or metal opera’ are. All the singers in this are carefully chosen and I have been auditioning singers already six months. So it’s not just that I invite some famous names to sing something. The character that sings the part really has to fit and feel the meaning of the music and lyrics. I have spent quite some time with the top candidates to get to know them personally. This is very important when I will write the music. And I prefer them to be new talents.

"During Christmas I have been writing the story and it just pours out of me. I am writing it in Finnish, but I will translate it in English after it’s ready. I have been negotiating with several record companies about this release and the interest has been very good. There will be a press release in about a month and a website dedicated for this project. Then the cast will be revealed as well.

“There have been some rumours about Tarja Turunen (ex-NIGHTWISH) playing the main role but those are untrue. Although I first wanted a Finnish person for the main role, the story has evolved so much that it is not necessary anymore.”

Πολλαπλοι οργασμοι!

Και οι γραφικότητες από τον Timmo συνεχίζονται… :lol: :stuck_out_tongue:

Φακ γιου!(τωρα το ειδα :stuck_out_tongue: )

ρε δεν ειπαμε οχι μανες !!! λολ

αυτο το warrior of light κατι απο Skylark μου θυμιζει…λες να κανει κατι σαν τον Yngwie ,που επαιζε κιθαρα με την φιλαρμονικη του Τοκυο ή θα εχει μεσα μονο κλασσικη μουσικη με οπερετικα φωνητικα?και μεταξυ μας τωρα…αυτες δεν μου μοιαζουν και πολυ για τραγουδιστριες οπερας…στην καλυτερη για μοντελα…στην χειροτερη για πορνοσταρ!!!:lol: :lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: 8O 8O

Ακομα δεν ειναι ετοιμο αυτο???Τουλαχιστον 1μιση χρονο ακουγετε οτι το ετοιμαζει…αναμενουμε το αποτελεσμα!!

Όχι άλλο κάρβουνο. Λυπήσου μας

XA!Το διαβασα κ εγω αυτο καπου κ οτι κανει οντισιονγια τουις υποψηφιους…Λετε να δουμε τον tolkki (οχι τον δικό μας,τον αλλον!:stuck_out_tongue: )με κανενα προτζεκτ μετα?Εγω γουσταρω παντως…

Πριν θαψεις, τουλαχιστον ας γραφεις το ονομα του σωστα. Timo ειναι, οχι Timmo. Σιγα μην τον λενε και Tommy, ελεος δλδ.

Οσο για την οπερα του TT, δεν ξερω πως θα ακουγεται. Το μονο σιγουρο ειναι πως αν θυμηθηκε τον καλο του εαυτο θα βγαλει αριστουργημα. Αν οχι, θα ειναι απλως μια αξιοπρεπης δουλεια.

Δηλαδη γιατι να μην βγαλει rock opera Timo? Ο Sammet δηλαδη που κοπιαρε τρελα τον Timo στα πρωτα edguy καλυτερος ειναι?

Παρτε το χαμπαρι επιτελους: Nightwish, Edguy(αρα και avantasia) και τα ρεστα που γουσταρετε γενικως αν δεν υπηρχε ο Timo που καποτε εγραψε ΔΙΣΚΑΡΕΣ θα ηταν σπιτακι τους και θα παιζαν διασκευες maiden (αντε και helloween αν το εψαχναν λιγο):wink:

Ανεβηκαν 3 κομματια στην επισημη ιστοσελιδα του Project.

http://www.saana-warrioroflight.com/

Tο Saana’s theme και το The letter κελτιζουν απιστευτα:!: :!: :!:
Το παλικαρι εχει τρελη εμπνευση παρ’ολο που ειναι ζαβοβλακας.
Ευγε!!!

Μιλαμε οτι


[SIZE=“5”]Γ Α Μ Α Ε Ι[/SIZE]

Αντε 3 Μαρτιου ελα γρηγορα να φτασουμε σε ομαδικους οργαζμους!!!

μεγάλη μπούρδα, πολλά instrumentals, φτωχή ηχητικά. οι γκόμενες μουγγές. ο τολλκι δήλωσε πως του πήρε 2500 ώρες, να γράψει 44.56 λεπτά απλοικής μουσικής. πήρε απίστευτο advance και τώρα το παίζει γερμανός, όπως είχε κάνει και με την sanctuary. και απειλεί να μυνήσει τους πάντες, εταιρίες και διανομείς, δημοσιογράφους κτλ. μέγας καραγκιόζης… θα θυμάστε και τις υπερ-θεικες δηλώσεις, περι ιησού… χτες το κανα με το χιτλερ κτλ κτλ …

Το οτι η μουσικη ειναι απλοικη δε σημαινει οτι δεν ειναι και καλη.

Σε αυτο συμφωνω μαζι σου αλλα τον δικαιολογω γιατι αυτες τις παπαριες τι ελεγε λογω της αρρωστιας του.
:smiley: :stuck_out_tongue:

Σηκωσε καπου το αλμπουμ να το κατεβασω ε

χμ…απο τα 3 αυτα κομματια κι εμενα μου αρεσει…

Όπα… φίλε, μπορεί να έγραψε δισκάρες ο Timo αλλά χωρίς τους Helloween και τον Malmsteen δεν είναι τίποτα. Και ναι, οι Edguy στα πρώτα τους έχουν αντιγράψει κάνα-δυο κομματάκια από Stratovarius (π.χ. Galaxies vs Vain Glory Opera) αλλα και ποιός δεν το έχει κάνει στην αρχή της καριέρας του? Αυτά είναι οι επιρροές τους. Και φυσικά θα’θελε ο Tolkki να φτάσει τα 2 μεγαθήρια “Metal Opera”, προσπάθησε με το Hymn to Life αλλά το μισό album ήταν πολύ καλό και το άλλο μισό μάπα. Να δούμε αν έχει βάλει καθόλου μυαλό μετά το πολύ μέτριο Stratovarius. Πάντως ένα καινούριο κομμάτι Stratovarius που άκουσα μου άρεσε παρα πολύ και μου θύμισε τα πολύ αγαπημένα μου Elements με λίγη δώση απ’τα παλιά. Οπότε περιμένω να δω, γιατί μπορεί ο “τρελλός” να βγάλει κάτι καλό με τα καινούρια Saana και Stratovarius.

Το link για το καινούριο κομμάτι Stratovarius είναι αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=yL6ZA6VHAZ4