To Hard Rock

mipos ise ligo ipervolikos???

Απλά “εκκεντρικός”, αλλά ρίχνει όλες τις γκόμενες με τις παπαριές που λέει…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

[size=1]Όσες περισσεύουν από μένα και τον συνέταιρο του τέλος πάντων[/size]

Απλά “εκκεντρικός”, αλλά ρίχνει όλες τις γκόμενες με τις παπαριές που λέει…

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

[size=1]Όσες περισσεύουν από μένα και τον συνέταιρο του τέλος πάντων[/size][/quote]

EEEPPP!! Autes mou tin peftoun!! Egw aplws lew “paparies”!!! xa…xa.x.ax.a.x.

Sovara twra, agapiti coralina,
Auta pou egrapsa parapanw einai i kathara proswpiki mou apopsi. Apla tixenei na min simfwnei me tin pleiopsifia, alla den peirazei. Einai kako na thewrw oti to “In rock” einai katwtero apo to “House of blue light”? Akougete trelo eh? E, loipon sou lew oti mou aresei para poli perissotero to deutero! Kai thewrw oti oi DP me ton Turner evgalan ena apo ta kalitera tous album, asxeta an den tou exete dwsei kamia prosoxi oi perisoteroi apo esas…

milas gia to slaves and masters ap oti katalava…tha simfoniso oti ine poli kalo album…vasika egw pote den akouga deep purple gia ton ian…mou arese genika to sinolo tous kai o kathenas ksexorista (lord.paice,blackmore,== korifi)den mou arese genika kai toso poli o gillan…

emena pali…prosopiki mou apopsi einai pos oi DP…therizan me Coverdale…
mporei kai afto na akougete ligaki peiergo alla etsi pistevo…
apo tin alli o gillan pote den me trelene alla anagnorizo pos einai apo tis kaliteres fones…

apo tin alloi oi Led Zepp. me poronoun edo kai 5 xronia kai tha me poronoun panta
tous theoro to sigrotima pou genise to Classic Hard Rock… :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

O γραφικός ποζεράς έχει να σας επισημάνει πως το παρεξηγημένο In through the out door γαμάει κι ας λένε οι ειδικοί… Μ’ αυτό το cd έβγαλα εκατοντάδες ώρες σκοπιά στην Τανάγρα πίσω στο 1990… In the evening

Oh nai file… :smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:
therizei pragmatika…mazi me P. Graffity…

Kι εμένα μου αρέσει το House of Blue Light… Το Slaves and Masters όχι και τόσο… Περιέχει βέβαια το Love conquers all που είναι φανταστική μπαλάντα και αν δεν ήταν ο Turner τώρα θα βρίσκονταν στα best τους και πολύ ίσως ξεχνούσαν το soldier of fortune… -μπαλάντες: ίσως το μοναδικό σημείο που η φωνή του Coverdale είναι καλύτερη απ’ του Gillan(καλύτερη από όλους βασικά). Κατά τα άλλα ο Gillan είναι πολύ καλύτερος τραγουδιστής άσχετα αν ο Coverdale μου αρέσει μερικές φορές πιο πολύ…(παράδειγμα ΠΑΟΚ - Τσέλσι…)
Προσωπική μου άποψη ότι το In Rock είναι 75,4 φορές καλύτερο από τα δύο παραπάνω…
Όπως και ότι: Deep Purple->> Led Zeppelin->>και τέλος Black Sabbath.

εγω θα πω αυτο που ειπε καποτε ο Blackmore:
“αν δεν ηταν οι zeppelin δεν θα ειχαμε προχωρησει(εξελιχθει)!”
παντως κ τα 3 Group προσφερανε τα μεγιστα!

πειτε κ εδω αν θελετε την αποψη σας για ατ θεμελια του rock γενικα http://www.rocking.gr/forumt-1597-0.php

Vathy mov,reeeeeeeeeeeeeee

Δεν το είπε έτσι… Εϊπε ότι αυτοί τους “έδειξαν” ποια μουσική θέλαν να παίξουν… Δεν είναι το ίδιο. Άλλο να επηρεάζεσαι από μουσικό και άλλο από μουσική… Που εδώ δεν έχει τόσο τη σημασία της επιρροής(αφού και οι Zep δεν είχαν βγάλει και ολόκληρη δισκογραφία)αλλά του “βλέπω κάτι, μ αρέσει, το δοκιμάζω”…
Βέβαια αυτό που αναφέρεις είναι γνώμη του Blackmore… Εγώ πάλι γιατί πιστεύω ότι το In Rock(γιατί για εκείνη την εποχή μιλάμε) δημιουργήθηκε επείδη ήρθαν Gillan Glover και αυτοί μαζί με Paice και Blackmore θέλαν αυτή την κατεύθυνση; Εξάλλου κάποια τραγούδια τα παίζαν ήδη live πριν την κυκλοφορία του εν λόγω album κι έτσι είναι πιθανόν να μην πρόλαβαν το Led Zeppelin 2 απ’ όπου φαίνεται να “επηρεάστηκε” η νέα γραμμή των Purple.

η μουσικη απο το μουσικο δεν προερχετε? ο πρωτος τον zep εχει πολλα στοιχεία hard rock px communication breakdown , good times bad times. tespa
σιγουρα το in rock επηρεασε παρα πολυ κ γενικα οι Purple! Δειτε μονο ποσα Group εχουν αυτη την συνθεση drums bass guitar keyboards k vocals(τσιριχτα) για να μην πουμε για μουσικη…

YΓ οτι κ αν πουμε ολα αλλαξαν στους purple οταν ο richie πηρε την stratocaster κ προσπαθησαι να παιξει οτι επαιξε ο ενας κ μοναδικος JIMI HENDRIX! :wink:

Είναι σαν να βλέπεις κάποιον να αγοράζει πχ ένα αναψυκτικό και να λες “γιατί να μην αγοράσω κι εγώ…” Κι αυτό λίγο άκαιρο αλλά πιστεύω φαίνεται τι θέλω να πω… Ουσιαστικά δεν επηρεάστηκε από το άτομο…
Ναι και αυτό συνέβαλε στην αλλαγή… Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αντέγραψε τον Hendrix…

αμα ομως δεν εβλεπες αυτον να περνει το αναψυκτικο δεν θα το περνες ουτε εσυ…
επηρεαστικαν απο τημ μουσικη που επαιξε το group δεν την βρηκαν να πεταει στον αερα κ ειπαν οχ καλη φαση ασ το κανω κ εγω…
δλδ απο τον hendrix ο blackmore απο τη επηρεαστηκε? απο την αυρα του???
ρε παιδια ενταξει να γουσταρουμε ενα group αλλα μην ειμαστε ΤΟΣΟ κολημενοι!
ΠΕΤΡ-ΕΛΕΟΣ!

simfono me bluezlick an ki egw pistevw pos ime arketa kolimenos me kapia group(sta logika plaisia pada)

k εγω ειμαι κολημενος κ αρκετα κιολας αλλα προσπαθω να σκεφτομαι πιο λογικα…

ΤΟ ΕΠΙΡΕΑΖΩ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΕΙΩΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΝ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΔΕ…ΚΑΙ ΟΙ BEATLES ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΡΕΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΥΡΟΥΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ ΤΟΥ 50-60. ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΓΡΑΨΑΝ Η ΟΤΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ. Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕ ΕΞΕΛΗΣΟΤΑΝ;…

ΨΗΦΙΖΩ PURPLE…

Συμφωνώ σε όλα με blueslick

:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

vasika kai ego sinfono me bluez…kai Telisvas…logiko einai na eimaste kollimenoi me kapia sigrotimata(afto alloste fanike kai sto topic me Floyd… :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: )
alla se sizitiseis peri mousikis prepei na eimaste oso to dinaton pio antikimenikoi… :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Λοιπόν ψηφίζω DEEP PURPLE.Θεωρώ οτι είναι καλυτεροι με διαφορα απο τους άλλους,απο όλες τις απόψεις.O Ritchie ειναι καλυτερος απο τον τζίμη,και iomi.Απλησιαστος ο ανθρωπος,απο φωνη οι gillan-coverdale υπερισχύουν ΤΩΝ plant,ozzy-dio(ΘΕΟΣ!!)
Ενταξει paice-bonham ειναι τιτάνες ανωτεροι του πολυ καλου ward.Lord δεν εχει να συναγωνιστει καποιον,και ο glover ειναι απλα καλός.
Οι purle είναι πιο πολυσδιαστατο συγκρότημα και έχουν την αναγνώριση απο οπαδούς της rock-metal-prog.

Iκανοι για μεταλικα ξεσπάσματα,μελωδίες μπαλάντες ,δισολίες,ανατολίτικες ατμοσφαιρες
τεχνικο ροκ κλπ κλπ
Θεωρς οτι ΟΛΑ τα αλμπουμ του είναι καλά και κανένα δεν είναι αμελητέ ποσοτητα-ποιότητα.Και το Slaves είναι πολύ καλό,και προσωπικα το γουστάρω πολύ.

Πιστεύω οι ζεπ είναι υπερεκτιμημένοι, και οι sabbath μονοτονοι την δεκαετια του 70 (ενταξει οχι οτι δεν εβγαλαν κομματάρες)και θεικοί με dio.