To Hard Rock

Γιατί να θεωρείται κόλλημα τ’ ότι πιστεύω ότι οι Zeppelin ΔΕΝ επηρέασαν τους Purple;;;

Η περίπτωση με τον Hendrix είναι τελείως διαφορετική! Εδώ λέμε ότι ο Hendrix επηρέασε τον Blackmore…
Αλλά είναι προφανές ότι οι δύο περιπτώσεις δεν είναι ίδιες… Βασικά… καμία σχέση.
Όντως είμαι κολλημένος με Purple όσο δεν πάει κιόλας… ωστόσο πίστεψέ με αντιλαμβάνομαι πότε αυτό εκφράζεται και πότε όχι… Και τώρα η απάντηση είναι η δεύτερη…

Και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό έχει τόση σημασία όπως είπες σε προηγούμενο μήνυμα… Σε λίγο θα ακούσουμε ότι αν δεν ήταν οι Zep δε θα μιλούσαμε τώρα για τους Deep Purple… Εδώ κολλάει το έλεος…

γιατι θεωρεις τους zep υπερεκτιμημένους?
jlord
σε ειπα οτι εισαι κολημενοςγιατι οτι αρνητικο σχολιο(που στην περιπτωση αυτη δεν ειναι) κ αν κανουμε για purple προσπαθεις να μας αποδειξεις το αντιθετο ακομα κ ας ειναι αληθεια…
κ οι δυο περιπτωσεις ειναι ακριβως ιδιες γιατι εχουν ενα βασικο κοινο την ΜΟΥΣΙΚΗ!

"Σε λίγο θα ακούσουμε ότι αν δεν ήταν οι Zep δε θα μιλούσαμε τώρα για τους Deep Purple… Εδώ κολλάει το έλεος"δεν νομιζω να ειπα κατι τετοιο…

ΥΓ ο Turin εχει απολυτο δικιο!

Ούτε εγώ είπα ότι ο Blackmore επηρεάστηκε από την αύρα του Hendrix…

Kαθόλου ίδιες…! Ο Βlackmore είχε σαν ίνδαλμα τον Hendrix… ασφαλώς όχι τον Page ή τους Zep

Mε την ίδια λογική(καλά, αν βρείτε λογική πείτε μου και μένα) και η Καλομοίρα με τη μουσική ασχολείται…

Εντάξει, είπαμε, μία είναι η μουσική αλλά όχι κι έτσι… εδώ αυτή η φράση δεν κολλάει…

σε ειπα οτι εισαι κολημενοςγιατι οτι αρνητικο σχολιο(που στην περιπτωση αυτη δεν ειναι) κ αν κανουμε για purple προσπαθεις να μας αποδειξεις το αντιθετο ακομα κ ας ειναι αληθεια…

Γιατί να είναι αλήθεια αυτά που λες εσύ; Είσαι σίγουρος ότι είναι έτσι; Υπάρχει κανείς που μπορεί να ορίσει τι είναι η αλήθεια και τι το ψέμα-λάθος με σιγουριά; Δε νομίζω… Ούτε εγώ, που δεν έχω ακούσει και 10000 δίσκους αλλά ξέρω κάποια πράγματα και όσον αφορά τους Purple είμαι πάρα πολύ σχετικός!

Δεν προσπαθώ να βγάλω τους Purple τέλειους… Απλά ξέρω πολύ καλά τι και ποιοι είναι, και τους θεωρώ το καλύτερο συγκρότημα. Αυτό δε σημαίνει ότι (πιστέυω ότι) δεν έχουν και είχαν(γιατί για το παρελθόν μιλάμε περισσότερο) αρνητικά σημεία…

Και όσον αφορά το θέμα που συζητάμε… είναι συγκεκριμένη η φράση… μια πρόταση με έστω και μια λέξη διαφορετική μπορεί να αλλάξει το νόημα… Προφανώς έχουμε ακούσει την ίδια φράση με διαφορετικό τρόπο…

Θα πω κι εγώ τη χαζογνώμη μου την οποία μπορείτε να θεωρήσετε ως πιο αντικειμενική, αφου θεωρώ τους Rainbow με Dio ανώτερους κι από τους Zeppelin και από τους Purple και από τους Sabbath που αυτή την εποχή μου αρέσουν περισσότερο από τους δύο προηγούμενους. Νομίζω ότι πολύ δύσκολα μπορεί να πει κανείς ότι ο Blackmore επηρεάστηκε από τους Zeppelin. Ενδεχομένως ο Blackmore να γουστάρει πολύ τους Zeppelin. Επηρεασμένος όμως δεν είναι. Oι επιρροές του προέρχονται απόι τον Hendrix, αναγγενησιακή και κλασική μουσική… Άλλο αγαπώ κάτι και άλλο είμαι επηρεασμένος.
Ο Coverdale και γουστάρει τρελά Zeppelin και έχει επηρεαστεί πολύ απ’ αυτούς στα Whitesnake 87 και Slip of the Tonge.
Child in time και Stairway to heaven είναι ίσως τα δύο μεγαλύτερα τραγούδια του Hard rock

tin nA EPIREASTEI APO TON KOYLO ?XAXAXA KALO

Τους Purple τους θεωρω μια μετριοτητα και τους παραδεχομαι μονο στον τομεα της επιρροης. Απο Zeppelin μου αρεσουν περισσοτερο τα μη-hard rock τραγουδια τους. Επομενως στο hard rock προτιμω οριακα Sabbath. Αλλα απο τους 3 προτιμω ανετα Zeppelin. Μπερδευτηκα. :frowning:

deep purple sucks!!!ενταξει,μεγαλη μπαντα σπουδαια κτλ θα μου πειτε,αλλα μηπως οι MC5 ηταν πιο επιδραστικοι??λεω εγω…

tis 3 protes lekseis kalitera na tis sviseis, giati akoma kai an oi MC5 htan pio epidrastikoi, den tha ftasun potr to epipedo ths MK2 twn Purple.

Led Zeppelin δαγκωτό! All star line up και φοβερά τραγούδια!
Οι άλλοι δύο απλά ακολουθούν από απόσταση.

tis 3 protes lekseis kalitera na tis sviseis, giati akoma kai an oi MC5 htan pio epidrastikoi, den tha ftasun potr to epipedo ths MK2 twn Purple.[/quote]ενταξει μη το παιρνεις κατακαρδα,απλα πιστευω οτι οι purple ηταν παντα μετριοι σε σχεση με τους zep’s και τους sabbath,οι οποιοι και σαν μοναδες ηταν ξεχωριστοι,ηταν προσωπικοτητες σε αντιθεση με τους purple που ηταν ο blackmore και οι κομπαρσοι του.αντε βγαλε χωρια τον lord που ηταν μορφη.
kick out the jams!!!

Sabbath ρε!

Χου ρε!

tis 3 protes lekseis kalitera na tis sviseis, giati akoma kai an oi MC5 htan pio epidrastikoi, den tha ftasun potr to epipedo ths MK2 twn Purple.[/quote]ενταξει μη το παιρνεις κατακαρδα,απλα πιστευω οτι οι purple ηταν παντα μετριοι σε σχεση με τους zep’s και τους sabbath,οι οποιοι και σαν μοναδες ηταν ξεχωριστοι,ηταν προσωπικοτητες σε αντιθεση με τους purple που ηταν ο blackmore και οι κομπαρσοι του.αντε βγαλε χωρια τον lord που ηταν μορφη.
kick out the jams!!![/quote]

oloi oi Purple ths MK2 einai morfes kai proswpikothtes, kai poli perissotero ap’oso einai oloi oi Zeppelin mazi an rwtas emena.

agreeeeeeeeee

agreeeeeeeeee[/quote]

μπράβ… μπράβ…
Θα κάνουμε πολλούς συμμαχους εδώ… :twisted: :twisted:
ΚΑΙ ΘΑ ΚΗΡΥΞΟΥΜΕ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ!!! ΟΥΥΥ!!!

ωχ… παρασύρθηκα… :?
ναι αγαπητή. Χαίρομαι που συμπίπτουν οι απόψεις μας.
χμ

αφησα αμεσως τους sabbath και μου πηρε καμποση ωρα να διαλεξω αναμεσα σε deep purple και led zeppelin. Στο τελος ψηφισα led λογω stairway to heaven

Led Zeppelin ασυζητητί…

Βlack sabbath γιατί την Παρασκευή 13 Φεβρουαρίου 1970 η γη σείστηκε,οι ουρανοί σκοτείνιασαν,οι πουριτανοί έτρεχαν να κρυφτούν και ενα νέο είδος μουσικής γεννήθηκε.Το HEAVY METAL! :twisted: :twisted: Μετά όλα τα ύπόλοιπα είναι ιστορία.

Εισαι λαθος … η γη σειστηκε στις 10 Νοεμβρίου 1970 .

Deep Purple πολυ χαλαρα λεμε (και μ αρεσουν και οι Zep κ οι Sabbath πολύ).
Και μονο ο υπαινιγμος ότι ο Blackmore (κ οι υπολοιποι των Purple) μπορεί να συγκριθεί με τον Page ειναι βλασφημία! Μάλλον δεν έχετε δει live των Purple ή έχετε ξεχάσει τι έχει παίξει ο “Μαύρος”…(όχι μονο με Purple)
Η μόνη θέση με μεγάλη διαφορά ειναι αυτή του μπασίστα κ ανήκει καθαρά στον Butler Geezer.

Καληνύχτα…