To site σερνεται

Ρε παιδια τι εγινε?? Ολα τα αλλα σαιτς μου πανε σφαιρα… Ολο το απογευμα το ροκιν παει χελωνιζειν…:frowning:

ιδια turtle-speed και δω…

άστα ρε μου έχει σπάσει τα νεύρα …

Ο παραζολ, ο φίλος μου φταίει

me2…

Δε βάζετε ένα χεράκι μπας και πάρει μπρος;
Τι να πούμε βρε παιδιά, όπου και να πας πάντα θα συναντάς τέτοια προβλήματα. Και να 'ταν στο χέρι μας… Άντε να διαπιστώσεις τι ζόρι τραβάει ένα μηχάνημα που βρίσκεται στην άλλη άκρη του κόσμου… Υπομονή. Κι εσείς κι εμείς.

μου ρχεται να το πυροβολησω με την καραμπινα…κανω 2 ωρες για να διαβασω 2 γαμημενα posts…
ειμαι κ σε ηλικια που εχω πολλα νευρα οποτε το πιθανοτερο ειναι οτι θα το σουταρω καμια ωρα το μηχανημα…γιαυτο καντε γρηγορα κατι…:stuck_out_tongue:

Είμαι άσχετος με τέτοια θέματα, αλλά μία παρατήρηση:

( Νομιζω ότι ) Το site σέρνεται από τότε που μπήκε η διαφήμιση της LG που είναι animated, και γενικώς το έχω παρατηρήσει αυτό δηλαδή σε σελίδες που έχουν flash player.

Don’t worry δεν είναι αυτό :slight_smile:
Αφενός η συγκεκριμένη διαφήμιση υπάρχει και στις υπόλοιπες σελίδες, οι οποίες δεν έχουν κάποιο πρόβλημα φόρτωσης, και αφετέρου ανέκαθεν τα 3/4 των διαφημίσεων που είχαμε ήταν flash, οπότε κάπου αλλού είναι το πρόβλημα. Κατά πάσα πιθανότητα, μάλιστα, δεν ευθύνεται το “site” καθ’ αυτό, αλλά ο υπολογιστής στον οποίο τρέχει. Εντός της ημέρας ελπίζω να έχει λυθεί το πρόβλημα. Για να δούμε…

“Λογικα” απο τη στιγμη που φταιει ο κομπιουτορας που φιλοξενει τη σελιδα δεν θα επρεπε να σερνεται και το σαιτ με τις κριτικες και τα νεα που στην τελικη εχουν και εικονες να φορτωσουν?
Το προβλημα επικεντρωνεται στο φορουμ.Μηπως φταινε τα “μεγαλα” τοπικς που εχουν φτασει τις 6.542.789.143 σελιδες?
Να κανουμε μια καλη να τα βαλουμε στο αρχειο και να τα ξεκινησουμε απο την αρχη? :smiley:

Αν και πιθανόν να διερωτηθεί και πάλι κάποιος “στη μάνα σου το 'πες;” θα κάνω μια σύντομη προσπάθεια να εξηγηθώ:

Είναι πιο περίπλοκο το θέμα. Το forum καταναλώνει πολύ περισσότερους “πόρους” του μηχανήματος απ’ ότι οποιαδήποτε άλλη σελίδα. Για κάθεμια σελίδα του forum, όταν ένας μόνο χρήστης τη βλέπει, γίνονται δεκάδες, ίσως και εκατοντάδες, requests στη βάση δεδομένων του forum η οποία είναι ήδη τεράστια. Δείτε όλες τις πληροφορίες που βρίσκονται σε αυτή τη συγκεκριμένη σελίδα που διαβάζετε τώρα. Πέραν από το κείμενο των posts, υπάρχουν πληροφορίες για κάθε χρήστη που έχει γράψει, για το ίδιο το thread, την κατηγορία στην οποία υπάρχει κλπ. Ας μην πούμε και για την αρχική του forum. Σκεφτείτε επίσης ότι για να φτάσει το “σήμα” από εδώ (Ελλάδα) στον server (Αμερική) περνάει από 10-15 ενδιάμεσους σταθμούς. Αν λοιπόν έχεις 50 χρήστες συνδεδεμένους, ο καθένας εκ των οποίων, σε μια οποιαδήποτε σελίδα του φόρουμ, κάνει 20 ή 30 (και πάλι λίγα λέω) αιτήσεις προς τον server, το παραμικρό να μη λειτουργεί σωστά εκεί (από κάποιο script μέχρι ολόκληρο τμήμα του hardware, πχ μνήμη) έχει ως αποτέλεσμα και όλοι οι υπόλοιποι να καθυστερούν και να δημιουργείται μια τεράστια ουρά.

Όλα αυτά βέβαια είναι απλά υποθέσεις, γιατί ακόμα και οι τεχνικοί, με τους οποίους μιλάω καθημερινώς πια (τουλάχιστον θυμάσαι και τα αγγλικά, κάτι είναι κι αυτό), δεν έχουν βγάλει ακόμα άκρη με το τι τρέχει. Τα πράγματα είναι, γενικά σε τέτοιους servers, πολύ πιο πολύπλοκα απ’ ότι φαίνεται. Άλλωστε και ο server ένας υπολογιστής είναι (και μάλιστα ΠΟΛΥ τροποποιημένος), οτιδήποτε μπορεί να φταίει αν κάτι δεν πάει καλά.

Sorry και πάλι για την αναστάτωση. Αν ήταν στο χέρι μου (μας) θα είχε ήδη λυθεί, αλλά μπαίνει και η διαφορά ώρας και γίνονται ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα…

είμαστε μαζί,όλοι,ενωμένοι γροθιά,αγκαλιά

Ετσι, και τετοια…

αντε ρε ολι καλομαθατε με την dsl κ θελετε γρηγορα!
οι παλιες εποχες οπου μεχρι να ανοιξει μια σελιδα πηγαινε τουαλετα γυρισαν!:lol:

Καλα εισαι! Εγω επι εποχων Dial-up πηγαινα στο περιπτερο, γυρναγα, καθομουν λιγο στην τηλεοραση κι ακομα φορτωνε…:stuck_out_tongue:

Here i am, once again… :-- :–

Μιας και δε βλέπουμε προκοπή με την κατάσταση, παρόλο που τόσο εγώ, όσο και οι τεχνικοί (κυρίως) κοιτάνε επί ωρών καθημερινώς τι μπορεί να φταίει γι’ αυτή την πρωτοφανή συμπεριφορά, ενδεχομένως να χρειαστεί να προχωρήσουμε σε σχετική “εκκαθάριση” του φόρουμ με σκοπό να το ελαφρύνουμε λίγο. Πιο συγκεκριμένα: Θα σβηστούν κλειδωμένα threads, αρχικά διπλά threads που έχουν δημιουργηθεί και πιάνουν τζάμπα χώρο. Τα υπόλοιπα κλειδωμένα threads (πχ. αυτά που έχουν ξεφύγει και γι’ αυτό κλειδώθηκαν θα τα κοιτάξουμε μετά, όχι σε αρχική φάση, οπότε μη δω καμιά ένσταση γι’ αυτό σας έφαγα). Επίσης όσοι χρήστες έχουν γραφτεί πριν από κάποια ημερομηνία (πχ 2005 ή 2006) και δεν έχουν κάνει κανένα post επίσης θα διαγραφούν. Τέλος θα εξεταστεί και το γεγονός μερικά παλιά threads (μέχρι το 2004 για παράδειγμα), όχι συγκεκριμένου χαρακτήρα ώστε να μπορούν να συζητηθούν και τώρα, να περάσουν στο archive μόνο και να μην υπάρχει δυνατότητα για απάντηση.

σωστό.
συνεχίζουμε όλοι μια αγκαλιά.

[SIZE=“7”]ΤΟ SITE ΕΠΑΝΗΛΘΕ!!! ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!![/SIZE]

ΟΛΕ ΟΛΕ!!!

[SIZE=“4”]It’s ALIVE!!!AXAXAXAXAXAXAXA[/SIZE]