Tolkki/Kiske's Revolution Renaissance


REVOLUTION RENAISSANCE - NEW ERA

Soundclips:

Το νεο συγκροτημα του Timo Tolkki- που αποτελει την συνεχεια των Stratovarius-ετοιμαζεται να κυκλοφορησει το ντεμπουτο του με τον τιτλο “New Era”.
Στα 5 απο τα 10 κομματια πισω απο το μικροφωνο της νεας μπαντας βρισκεται ο Michael Kiske (ex Helloween), o οποιος “επιστρεφει” στο power metal μετα απο σχεδον 20 χρονια.
Στα υπολοιπα το μικροφωνο “μοιραζεται” στους Tobias Sammet (Avantasia,Edguy) και Pasi Rantanen (Thunderstone)…

Τα πρωτα δειγματα δειχνουν οτι ο δισκος θα αναβιωσει για τα καλα το αριστουργηματικο power metal…

Ο δισκος κυκλοφορει 6.6.07 απο την Frontiers

Συνεντευξη για τον δισκο υπαρχει εδω

www.michaelkiske.net

Γεια χαρά σε όλους.
Καταπληκτικός δίσκος, εξαίσια παραγωγή, φωνητικά ο kiske δεν έχει αλλάξει καθόλου αλλά και οι υπόλοιποι δύο, Rantanen (θυμίζει λίγο από dio) και Sammet τα καταφέρουν αρκετά καλά δίνοντας πιο heavy χροιά στα τραγούδια τα οποία πλαισιώνουν.
Κορυφαίες στιγμές του δίσκου αποτελούν τα τραγούδια:
Revolution Renaissance (Kiske),Born Upon The Cross (Rantanen), Last Night On Earth (Kiske), Heroes (Sammet), We Are Magic (Rantanen), I Did It My Way (Kiske), Keep The Flame Alive (Kiske).

Έχει κάποια κομμάτια εκεί μέσα που αναβλύζουν ένα συναίσθημα και μια ατμόσφαιρα που μόνο οι παλιοί (των mid '90s) Stratovarius μπορούσαν να δημιουργήσουν…

Προσοχή: Δεν μοιάζει με παλιούς Strato, αλλά διαθέτει την φρεσκάδα και προσφέρει με παρόμοιο τρόπο την ανάταση που μας χάριζαν οι Φινλανδοί κάποτε!

Βέβαια, πολλά σημεία θυμίζουν έντονα παλιότερες δουλειές του Tolkki, αλλά γενικά ο δίσκος είναι τουλάχιστον αξιοπρεπέστατος και όλο και “ανεβαίνει” με κάθε ακρόαση!

Είμαι στις πρώτες ακροάσεις ακόμα και δεν μπορώ να εκφέρω πιο εμπεριστατωμένη γνώμη!

Εν καιρώ!

P.S. Και φυσικά, ο δίσκος κουβαλάει και το Edguy στοιχείο σε σημαντικό βαθμό! :metal:

ΔΙΣΚΑΡΑ!!!

Αν και δεν το εχω ακουσει οσες φορες θα ηθελα μεχρι στιγμης, εχω να πω πως ειναι πραγματικα αξιολογος δισκος. Οντως θυμιζει αισθητα παλιους καλους “Stratovarius” (πολυ καλο αυτο). Πολυ κριμα ομως να μην αποτελει αλμπουμ των “Strato”… Και αυτο το λεω επειδη ειμαι σιγουρος πως θα ηχουσε πολυ ανωτερο με την συμβολη του Kotipelto στα φωνητικα και του Johansson στα πληκτρα… :D).

Aν υπαρχει κατι αλλο που -εντος εισαγωγικων- θα ηταν καλυτερο να αποφευχθει απο πλευρας Tolkki, ειναι να ειχε επιλεξει εναν μονο τραγουδιστη για τα φωνητικα και οχι τρεις που επελεξε. Δεν λεω, φωναρες ολοι τους (Tobias,Kiske,Rantanen), αλλα πιστευω πως το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο με ενα τραγουδιστη… Aποψη μου παντα…

Πφφ, ακόμα δεν έχω καταφέρει να το ακούσω :-s :-s

θα την ψαξω συντομα την δουλεια για να το ακουσω,ενθαρυντικο που λετε οτι εχει μυρωδια mid-90 stratovarious

Eνθαρρυντικό το ότι ο Κίσκε δεν τραγουδάει μόνο στις μπαλάντες :roll:

[-X file mou otan tragoudouse o kiske o kotipelto emene me to stoma anoixto kai toy peftan ta salia sta vinilia twn keepers. Otan tragoydaei o kiske metal oloi oi alloi prepei na arazoyn stis thesoyles toys na pernoyn pop corn kai na mathainoyn.

*(Eimai fanatikos twn stratovarius kai toy kotipelto alla min akoyw treles!)

Τραγουδαει σε κατι σονγκς ‘‘i did it my way’’ κλπ, που ειναι του στυλ του ομως… μου ειχε λειψει η φωνη του. Ωραιος δισκος, 4-5 κομματακια θυμιζουν stratovarius. Και η συμβολη του Sammet αξιολογη βεβαιως βεβαιως…

bravo re rania kala ta les.

παρακολουθω τον kiske σε οτι εχει κανει μετα τους helloween ειναι ενας απο τους 3 καλυτερους τραγουδιστες κατα την αποψη μου η φωναρα του ειναι ιδια.απο τον δισκο αυτο εχω ακουσει 2 κοματια και πραγματικα ειναι πολυ καλο power metal .ωραια πραγματα…:smiley: :smiley: :smiley:

Παιδια το new era ειναι πολυ δουλεμένο αλμπουμ.Το εχω ακουσει αρκετες φορες.Μεγάλη εκπληξη ειναι ο τραγουδιστης των thunderstone (φοβερη χροια).

Πφ, μέτριο μου φαίνεται. Και αυτο το Keep The Flame Alive μου φέρνει πολύ σε A Tale That Wasn’t Right :-s

Δεν σου θυμιζει και κανα ασχημο τραγουδι!:smiley: Αμα σου αρεσει αυτη η μουσικη ειναι πολυ ζορικο αλμπουμ.

Αυτο το “I did it my way” ειναι τρελη κομματαρα η νομιζω???

Το πιο power metal κομματι του δισκου ειναι το we are magic.Φοβερη μουσικη και τελεια ερμηνεια.

Καμμιά σχέση με παλιούς Stratovarius. Ειδικά όταν αναφερόμαστε σε album-σταθμούς όπως Dreamspace, Fourth Dimension και Episode. Και είναι ουτοπικό να περιμένουμε να θυμίζει παλιές καλές εποχές μια καινούργια δουλειά του Tolkki.
Οπότε, αν ξεφύγουμε από την παγίδα σύγκρισης με Stratovarius, το New Era είναι αρκετά καλός δίσκος, αλλά δεν μου άρεσαν οι στίχοι. Πολύ “ό,τι να ναι” ρε γμτ… :frowning: Η μουσική παραμένει σε πολύ υψηλά standards αλλά είναι και αυτή η κλασσική που θα περίμενε κάποιος από τον Tolkki…

Άν σας φαίνονται περίεργα όλα αυτά, δικαιολογούμαι ότι προέρχονται από έναν παλιό φανατικό των Stratovarius, τότε που δεν τους ήξερε σχεδόν κανείς στην Ελλάδα… :stuck_out_tongue: