Tool vs Porcupine Tree: Ποιοι είναι πιο καινοτόμοι?

Λοιπόν, πρόκειται για 2 πολύ διαφορετικές μπάντες με μια κύρια ομοιότητα: και οι 2 είναι πολύ διαφορετικές από όλες τις υπόλοιπες και έχουν καταφέρει να βάλουν καινούρια στοιχεία στη μουσική που ακούμε.
Η ερώτηση είναι ποιοι είναι πιο καινοτόμοι (όχι ποιοι σας αρέσουν περισσότερο) και γιατι…

Πρoσωπικα και μου αρεσουν περισσοτερο και πιστευω πως ειναι και περισσοτερο καινοτομοι οι Porcupine Tree…

Άλλη θέση οι μεν, άλλη οι δε. Τους αγαπάμε κ τους δύο.

Αν έπρεπε να ψηφίσω 1, θα έλεγα porcupine μόνο κ μόνο επειδή μας έχουν δώσει ποσοτικά περισσότερη μουσική.

Ειναι 2 πολυ διαφορετικα συγκροτηματα, καμια σχεση. Τους αγαπω και τους 2, αλλα οι Porcupine Tree ειναι σημαντικοτεροι.

Karvou μόλις απέδειξα για τι είναι ικανοί οι ναυπηγοί!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :lol: :lol: Μέχρι και poll μπορούμε να φτιάξουμε!!:smiley:

Τέσπα, εγώ θα πω tool αν και τα 2 συγκροτήματα είναι τεράστια και αγαπημένα μου…:wink:

Πιο καινοτομοι κατα τη γνωμη μου ειναι οι Tool αν και Porcupine δεν εχω ακουσει τοσο πολυ. Παρολαυτα, μολις πρωτοακουσα Tool ειπα “να κατι καινουριο που δεν εχω ξανακουσει”… Τα ντραμς του Carey ειναι απο αλλη διασταση…

Sorry αλλά δεν μπορώ να διαλέξω. Και οι 2 έχουν ΜΟΥΣΙΚΑΡΕΣ.

Πιστευω οτι οι Tool εχουν δικια τους σχολη!
ποσο πρωτοποροι μπορει να ειναι ενα συγκοτιμα απομιμηση στους floyd…
την ειπα την κακια μου παλι…:stuck_out_tongue: :roll:

Μη χασεις… :stuck_out_tongue: :smiley:

:-k :-k :-k

Δύσκολο ερώτημα…Πάω αυτοεξορία μια βδομάδα για να αποφασίσω…#-o #-o :lol: :lol:

Εεεεε, δεν είπαμε ότι είστε τελείως άχρηστοι… Εξάλλου, φοιτάτε κοντά μας, άρα όλο και κάτι έχετε κερδίσει!!!:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Συμφωνώ μαζί σου. Tool δαγκωτό… Μεγάλη μορφή ο Wilson, Θεός ο ντράμερ των Porcupine, αλλά η κορυφαία στιγμή των Porcupine στα γούστα μου δεν πλησιάζει καν το Lateralus. Και για μένα, η κορυφαία στιγμή κάθε συγκροτήματος είναι το κριτήριο με το οποίο επιλέγω…:wink:

Και σε θέμα ήχου και πρωτοτυπίας το Lateralus στα 00ς δε συγκρίνεται με τίποτα… Αυτό το rythm section δίχως έναν ενιαίο ρυθμό (!) που βγάζει τέτοιο ήχο και μία απίστευτης δυναμικής υπόγεια ένταση όχι δεν είχε προηγούμενο ως τότε, αλλά δεν έχει καταφέρει και κανένας να το φτάσει και να το ξεπεράσει μέχρι σήμερα…

Είμαι σε περίοδο εξεταστικής… Ακούω το δίσκο μίνιμουμ 2 φορές τη μέρα… προσέξτε τι θα πείτε…:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Με καλυψε ο προλαλησαντας…

Βασικά επειδή το έχω απορία, που ακριβώς χρησιμοποίησαν οι Tool την ακολουθία του φιμπονάτσι;
On topic, καλοί και οι δύο, αλλά Theater δεν είναι :stuck_out_tongue: 8) :wink:

Mε κάλυψες. Μου αρέσουν οι Porcupine Tree αλλά η ομοιότητά τους με τους Floyd είναι πασιφανέστατη. Με τίποτα δεν είναι περισσότερο καινοτόμοι.

Οι Tool για μένα δεν είναι καν γήινοι. Είναι μια άλλη ανώτερη μορφή διάνοιας. Όταν ακούω το Lateralus δεν πιστεύω στα αυτιά μου.

Τσέκαρε μία εδώ και θα σου φύγει το κεφάλι!!:roll:

http://www.songmeanings.net/lyric.php?lid=33666&offset=175&page=8

α και εδώ κοίτα από κάτω τι γράφουν μερικοί καμμένοι (με την καλή έννοια πάντα) στην ανάλυση των στίχων…

Μπραβο παιδια μου να μεγαλωνει με soldiers το Tool Army…No one can stop the force…

@ COZY Mε σενα και την οργανωση σου θα ασχοληθω ισως στο μελλον γιατι οπως ειπα η τρομοκρατια των ομοιων σας προς το προσωπο μου δεν περναει.
Μπορει να φωναξω και τον Steve Lukather και μερικους αλλους να σας κανουν λιγο μαθημα…

Οπου μερικοι αλλοι μπορει να ειναι οι Ε,L&P (οπου P διαλεγεις και παιρνεις). Δεν ηθελα να το κανω edit αλλα με αναγκασες…

εγώ ψηφίζω Tool γιατί όταν άκουσα το Lateralus νόμιζα πως δεν ακούω καλά, πως δεν ήταν δυνατόν και γιατί όταν άκουσα το Aenima πήγα στον γιατρό…:stuck_out_tongue:

μπαι δε γουεη, το νέο των Tool, δεν το έχω ακούσει ακόμα.

Thanks Ναυπηγέ :wink: ! Ώστε είναι όντως αλήθεια! Ουόου!

@ Daz: Εντάξει πλάκα έκανα, “Lateralus” δυστυχώς δεν έχουν δει οι DT ούτε στα όνειρά τους :frowning: . Άσε που και μόνο που οι DT αντέγραψαν τους Tool, (“The Great Debate” κτλ) τα λέει όλα.

Τι να λέμε τώρα ρε παίδες, το “Lateralus” είναι στους 10 πιο ριζοσπαστικούς δίσκους όλων των εποχών…(δεν έχω ιδέα ποιοι είναι οι υπόλοιποι 9, αλλά αποκλείεται το “Lateralus” να μην είναι μέσα :smiley: )

Α, επίσης επιλέγω Powell…προφανώς :wink:

Εχεις την ιδια υποψια μαζι μου Crapsody …Ο Μaynard μετρηθηκε στο West Point και τα μηχανηματα χτυπησανε κοκκινα…