Νέο Tool!

De les tpt ![/b][/quote]

ρόμπα…

:lol: :lol: :lol:

den exei kykloforisei stin eyrwph se vinylio,toulaxiston oxi akoma. Pws sas fainetai se sxesh me ta proigoumena tous???

Το αγόρασα σήμερα, αν και έτρεχα σαν παλαβός να αγοράσω το νέο cd των Θεών Red Hot Chilly Peppers το οποίο δεν κυκλοφόρησε γαμώ την τρέλα μου.
Το άκουσα μία φορά και ΓΑΜΑΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙΕΙ

σημερα πηρα και ακουσα για πρωτη φορα το νεο tool .οτι και να πω ειναι λιγο .απλα δισκαρα .εχουν κανει καποια βηματα προοδου απο το προηγουμενο αλλα ποσα να κανεις σαν μπαντα μετα απο ενα δισκο σαν το lateralus.δεν ξερω ποια εκδοση εχετε αλλα εχω αυτην με τα γιαλακια τα οποια αν τα χρησιμοποιησετε στις φωτο του booklet θα δειτε οτι χρησιμευουν και σκοπιμα ειναι εκει .για μενα αλλη μια συνεχομενη δουλεια που αγγιζει το τελειο σε ολους τους τομεις… :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Allos enas diskos me tautothta apo ena allo group me DIKO tou hxo kai oxi anamashmata kai ksadiantropes kopies perasmenwn megaleiwn kai parwxhmenwn trend.Kunismos,peiramatismos,texnikh xwris pergamhnes wdeiwn,artwork protypo me ta gyalia poly eustoxa na fwnazoun KSESTRABWTHITE se osous akoma perimennoun na doun fws sto tounel apo “psagmena” ypoproionta twn etaireiwn. Euge.Elpizw na mhn perasoun alla 5 xronia mexri to epomeno :smiley:

Βασικά, αν ακολουθήσεις τις οδηγείες του artwork και δε κολλήσεις τη μούρη σου στα γυαλάκια (όπως έκανα αρχικά εγώ), αλλά κρατήσεις μία απόσταση, όλες τις εικόνες τις βλέπεις τρισδιάστατες (3-D).

Προσοχή!!! Η παρατεταμένη χρήση τους επιταχύνει τις παρενέργειες της μαλ***ίας…

Άποψη για το δίσκο αργότερα (πολύ αργότερα…)

Λοιπον σημερα το αγορασα και γω και ειμουν ετοιμος να ποσταρω εδω για οσον αφορα τα γυαλια, γιατι και γω κολουσα την μουρη μου και ολα ηταν θολα!!!
Μεχρι που ειδα το μυνημα του Karvou και φρεναρα θα ξαναπροσπαθησω και θα δω.
Τωρα οσον αφορα την μουσικη θελετε να κανω και σχολια; Πριτσ…!!
Οταν αγοραζεις TOOL ξερεις οτι θα ακουσεις TOOL.

Δυστηχώς ενώ είχα πει ότι πρέπει να γίνει αναστολή κάθε rock κυκλοφορίας για κανα πεντάμηνο τουλάχιστον δεν εισακούστηκα. Έτσι βλέπω κάτι μαρμελάδες και κάτι πιπεριές να τολμούν να κυκλοφορούν την ίδια εβδομάδα σχεδόν δίσκο. Θα πάρω τους δίσκους τους αλλά θα τους ακούσω όταν συνέλθω λίγο από το σοκ της ακρόασης του νέου δίσκου του εργαλείου. Πόσο λέτε να μου πάρει; Μάλλον τουλάχιστον 10000 μέρες

αυτά είναι, πάει full για κυκλοφορία της χρονιάς.

to pira simera apo enan mavro… poly kalo cd, alla den eixe afta ta gyalia…wonder why…hahahahahahaha…poly kaloi loipon oi tool, an kai se simeia mou thymizan kati…ti? hmmmm…kati apo pearl jam se pio psagmeno? isos nai…

περίεργο τρένο αυτοί οι tool.

πως να “κρίνεις” με τη λογική μια τέτοια μπάντα.

το γεγονός δεν είναι αν βγάλανε καλό album, αλλά οτι βγάλαν album. όσοι τους γουστάρουμε, (θα) μιλάμε για ένα ακόμη θεϊκό δίσκο.

όταν δεήσουν να αμολήσουν και τους “στίχους” θα είνα λίγο ευκολότερο.

προς το παρόν πάντως το aenima είναι ακόμα αξεπέραστο, όχι γιατί είναι καλύτερο, αλλά γιατί μίλησε περισότερο μέσα μου.

οψόμεθα εν καιρώ.

Υ.Γ. βαρετό το aenima?? μέγα αμάρτημα…

Πήρα το 10,000 Days προχθές. Αν και ξέρω ότι άλμπουμ συγκροτήματος σαν τους Tool παίρνει καιρό να αποκαλυφθεί ολόκληρο, έχω από τώρα να πω ότι πολύ απλά ΓΑΜΑΕΙ. Προσωπικά με ταξιδεύει, μου φέρνει στο μυαλό περίεργες εικόνες, με πορώνει… Μέχρι στιγμής έχω ξεχωρίσει “Vicarious”, “Jambi”, “10,000 Days (Wings Pt.2)”, “Right In Two”. Τα φωνητικά και γενικότερα η ερμηνεία μου φαίνεται καλύτερη από το “Lateralus”. Γενικότερα μου φαίνεται ένα βήμα μπροστά. Επίσης η πατέντα με τους φακούς είναι κορυφαία… Τι άλλο θα σκεφτούν οι τύποι; Πολύ ολοκληρωμένη και γαμάτη δουλειά! (αναρωτιέμαι τι άλλο θα ξεπηδήσει από εκεί μέσα μετά από μερικές ακόμα ακροάσεις…!)

ΥΓ. Γιατί πρέπει να είναι Tool, Ή SOAD, Ή Mastodon (κλπ);; Δηλαδή αυτός ο κόσμος δεν τους χωράει και τους 3 (4, 5…); Θα έλεγα ότι τους χρειάζεται κιόλας. Αφήστε λοιπόν τις συγκρίσεις. (άλλωστε μιλάμε για ανόμοια πράγματα)

ετυχε να ακουσω τωρα τελευταια godspeed u black emperor πιστευω οτι εχουν παρει καποια στοιχεια οι τοοl αλλα δεν πιανονται παιδια .τι λετε γενικα και για τους στιχους εχετε βγαλει καποιο νοημα?τι θελει να πει ο ποιητης?

Εν αγνεία των στίχων είναι δύσκολο να μιλήσει κανείς.Το 10000 Days είναι όπως κ τα προηγούμενα παιδί της εποχής του.Οπως το aenima τo 1996 ΟΡΙΣΕ την πολύπαθη δεκαετία του 90 κ όπως το lateralus μας εισήγαγε στη νέα χιλιετία δίνοντας νέες κ ασύλληπτης ευφυίας διαστάσεις στις ισχύουσες θεωρίες περί κοσμογονίας αλλά κ βιοθεωρίας, έτσι κ το 10000 days εκφράζει απόλυτα τη ζωή μας εν έτι 2006 ελέω Θεού.Οι μεγαλύτεροι προφήτες του καιρού μας δε θα μπορούσαν να αναλωθούν σε αναμασήματα επικαλλυμένα με το πέπλο του επιτηδευμένου μυστηρίου ώστε να διατηρήσουν τη φήμη τους.Αυτό που ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ είναι κάτι εντελώς ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ.Μία ακόμη υπερφυσική θεότητα στην Αγία Τριάδα της ευφυίας κ της προόδου.Οσον αφορά τώρα τη μουσική αυτή καθ’αυτή από που να ξεκινήσει κανέίς!
Από το διαστημικό Vicarious,το σπάνια ωμό Jambi,το ΕΠΟΣ 10000 days,το groovy The
pot μέχρι το καθηλωτικό τρίπτυχο Rosetta stoned-Intension-Right in two το έργο συγκλονίζει δημιουργώντας μια αφύσικα επιτακτική-σχεδόν ψυχαναγκαστική- ανάγκη
να ακούγεται κ να ακούγεται κ να ακούγεται…εις αεί.Αυτά προς το παρόν.
Γιατί θα πρέπει η Αμερική να μας εκπλήσει ευχάριστα κ να χαίρει του σεβασμού μας μόνο κάθε 5 χρόνια?

Στίχοι:
Στα wings for marie pt1,2 μιλάει για την μητέρα του που πέρασε 27 χρόνια σε αναπηρικό καροτσάκι μετά από εγκεφαλικό( και στο judith των a perfect circle ίδιο θέμα αλλά τότε τα έχωνε πιο πολύ στον J.C)
Στο Vicarious ,όπως θα διαβάσετε και στην κριτική του Αντώνη του Μουστάκα, μιλάει για t.v.
Στα Lost keys ,Rosetta Stoned μιλάει για έναν τύπο που λέει πως τον απήγαγαν εξωγήινοι…αλλά δεν θυμάται τίποτα
Στο right in two είναι δύο άγγελοι που σχολιάζουν την κατάπτωση του ανθρώπινου
γένους και το γεγονός πως ενώ ο θεός τους χάρισε τόσες ικανότητες αυτοί αλληλοσκοτώνονται.
Ο ίδιος ο Keenan έχει δηλώσει πως δεν δημοσιεύονται οι στίχοι επειδή θέλει πρώτα να νιώσει τους στίχους ο ακροατής και μετά να τους διαβάσει. Σε λίγο λογικά καιρό θα τους ανεβάσει ο ίδιος στο www.toolband.com.

(27 χρονια) x (365 μέρες) = 9855 μέρες, δηλαδή περίπου ‘10,000 days’

  • κάτι ψιλά από τα δίσεκτα.

εγω ρε παιδες τους εχω τους στιχους απο την πρωτη στιγμη που κυκλοφορησε…

Ναι απλά δεν είναι οι επίσημοι στίχοι. Για αυτό και υπάρχουν διαφορετικές εκδοχές στους στίχους στο νετ.

To ακουσα και γω επιτέλους το νέο Tool, αλλά το βρήκα μέτριο. Κουραστικό πολυ, χωρις να έχει κάτι να σου κεντρίζει το ενδιαφέρον (εκτός του ψυχεδελικού artwork βεβαια :lol: ). Για στίχους τώρα δεν ξερω, αλλά σίγουρα έχω ακούσει και καλύτερα πράγματα αυτή τη χρονιά.