Νέο Tool!

de 8a anafer8w se ayta pou exte pei kapoioi …to album apla einai to fws mesa sto bo8ro ths mousikhs viomhxanias…

gia osous to amfisvhtoiun …provlhma tous…

gia osous to latrepsan kai en genh laytevoune tous TOOL …apla evge…

telos an kapoios TOOLiban 8a travh3ei pros Milano gia th synavlia tous …as epikoinwnhsei sto newmailnx@gmail.com … 12 tooliban 8a vre8oune ekei gia na doune to show… osoi pistoi prosel8ete na ta spasoume genikws :stuck_out_tongue:

Κατ αρχην καλησπερα σε ολους…ειμαι νεος στο φορουμ του rocking.gr και ελπιζω να μεινω για πολυ εδω… 8)
Ειμαι φαν των TOOL και μου εκανε φοβερη εντυπωση το νεο album αφου ενω ειναι πασιφανης η επιροη που εχει απο τις προηγουμενες δουλειες της μπαντας,ειναι πολυ μελοδικοτερο των προηγουμενων.
Επισης αν και πολλοι δεν συμφωνουν μαζι μου κατ εμε ειναι και πιο “σκοτεινο”…

8O :roll: … ](*,)

Ενας λογος που ο καπιτάνο πινει νερο εις το ονομα του “Εργαλειου” ειναι η καταπληκτικη -και καταμαυρη- αισθηση του χιουμορ εκ μερους του Keenan και της μπαντας γενικα.
Στο “Rosetta Stoned” o Maynard αφηγειται την απαγωγη ενος “UFO-πορωμενου” απο… UFO. Το τι μ@λ@κιες ριχνει επι ταπητος, σαρκαζομενος το γεγονος, ειναι απολαυση!
Λογου χαρη, πως ο απηχθεις ειδε το ουφο:
Then the x-files beings who were like
Some kind of blue-grey Jackie Chan
With Isabella Rossellini lips and breath that reeked
And they’re wicked-shot terrorists all by making the sound
Abananadabanana…

Ή, αναφεροντας πως ενημερωθηκε οτι ειναι ο εκλεκτος απο τους εξωγηινους για να “κοινωνισει ενα βιβλικο μηνυμα”, ο τυπος …δεν ειχε στυλο να σημειωνει (!!!)
…Born to bear and read you all
The details of our ending
To write it down for all the world to see
But I forgot my pen
Shit the bed again
Typical

Αναφερω πως κατα τ’αλλα οι κ.κ.Keenan & Co. ειναι εξαιρετικα ευαισθητοι σε θεματα υπαρξης εξωγηινης νοημοσυνης κλπ…

Τα συμπερασματα δικα σας/μας.

*Οι στιχοι ειναι ως εχουν ανεβει στο letssingit.com

Και μιας και μιλαμε για humor…

[Αν και εχω την ανησυχητικη εντυπωση οτι μαλλον μονος μου τα λεω σ’αυτο το thread, anyway]
Θυμηθηκα και μου΄ρθε να σας ρωτηξω, το αλμπουμ “Third Eye Open (A String Tribute to Tool)” το ξερετε;
Ειχε κυκλοφορησει - δεν ξερω κατα ποσο στην Ελλαδα- το 2001 νομιζω, και ειχε διασκευες σε κομματια των Tool απο ενα κουαρτετο κλασσικων εγχορδων.
Η φαση εμοιαζε πολυ με Apocalyptica αλλα ειναι πολυ πιο ενδιαφερουσα λογω κ των original συνθεσεων αλλα κυριως επειδη οι μαγκες που το ενορχηστρωσαν εκαναν χοντρες επεμβασεις στις συνθεσεις και στην “μεταφορα” τους για την διαφορετικη ορχηστρα. Το αποτελεσμα ακουγεται σαν ενα πολυ σκοτεινο soundtrack.
Αμα ψαξετε στα p2p προτεινω ενδεικτικα το “Sober”.

Thanks για τους στίχους.
Οι στίχοι του Vicarious αντανακλούν τον σύχρονο τρόπο που λειτουργεί η τηλεόραση και τον εθισμό την βία και στον θάνατο που προκαλεί.

Επίσης από το Right in two:

monkey killing monkey killing monkey
over pieces of the ground
silly monkeys give them thumbs
they make a club
and beat their brother down
how they survive so misguided is a mystery
repugnant, dismal creature who would squander
the ability to live, to die, and have a conscience

Απλά κορυφή!

Ρε παδιά είναι ιδέα μου ή ο δίσκος floyd-ϊζει σε μερικά σημεία?

Εγώ πιστεύω είναι άσχημο να πούμε ότι μοιάζει με κάτι άλλο. Οι Φλόιντ είναι Floyd και οι Τούλ είναι Tool!!! 8)

Μα δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες…
Το να έχει επιρροές ένα συγκρότημα από κάποιο γηραιότερο δεν το βρίσκω και τόσο κακό! Και προφανώς οι Floyd είναι ΟΙ Floyd και οι Tool αντίστοιχα!

π.χ. το σολάκι στα 6 και 30 του"10,000 days" φέρνει πολύ σε Φλόιντ.ε?

Επειδή έχω τρελαθεί και θέλω να δω τουλ άμεσα, δεν μου λέτε πόσο είναι τα μεταφορικά για ρώμη?

epos