Tool

Η ερμηνεία που ζητάς στο τέλος βασίζεται στο ότι απλά δεν τους έχω ΤΟΣΟ ψηλά σε καλλιτεχνικό επίπεδο συγκριτικά με τα θηρία. Το ότι είναι μία από τις σπουδαιότερες μπάντες των τελευταίων 20 ετών (σύμφωνοι είπαμε και τους τιμά αρκετά αυτό) δεν αρκεί για να κατατάσσονται στο Everest της rock μουσικής. Ούτως ή άλλως αυτά τα χρόνια ήταν φτωχά σε παραγωγή τεράστιων συγκροτημάτων. Ανυπόφορα φτωχά κατ’ εμέ.

Όσο για αυτό που γράφεις για τους Kyuss, καμία σχέση. Τυχαίνει να τους άκουγα πριν διαλυθούν, όταν θεωρούνταν απλά “μια heavy grunge μπάντα” στην Ελλάδα. Προσωπικά από τότε θεωρούσα πως άνοιξε ένας δρόμος που αναπόφευκτα θα ακολουθήσουν πολλοί άλλοι (όπως κι έγινε άμεσα). Στις αρχές των 90s το rock έκανε διαδοχικά άλματα αν το σκεφτείς και ο τόπος έβραζε για την αλλαγή αυτή.

Δεν κάηκε το pc σου αφού το έγραψες αυτό;

Μωρέ φωτιές και αυτό και εγώ κόντεψα να βγάλουμε αλλά τον DeKay ρώτησα που αυτό πάνω-κάτω είπε εκτός και αν κατάλαβα λάθος

Aν εννοείς τη σύγκριση Mastodon-Neurosis, καλά κατάλαβες. Ο χρόνος θα κρίνει τις απόψεις. :slight_smile:

Αμφιβάλλω ότι είναι καν γνωστότεροι πόσο μάλλον σημαντικότεροι. Βεληνεκές σημαντικότητας Isis - Converge κατ εμέ και μάλλον πολύ λέω

Έλα ρε ρόκιγκ γαμωτοκέρατομου, στο thread των tool διαβάζω για (τους πολύ αξιόλογους κατά τ’αλλα) neurosis + arcturus + mastodon εδώ και 2-3 σελίδες, και δεν έχω δεί TMV, PT, steven wilson, CBP, Grails δεν έχω δεί hicks, χόφμαν και leary.

Παραμόνο, μια επιδερμική αναφορά για το “φ”.

Δηλαδή πως ακριβώς θα εκτιμήσετε την αξία της μπάντας ανα περίοδο, με τέτοιες συγκρίσεις;

Έλεος ρε φίλε, και αναρρωτιόμουν γιατί απέκτησαν τόση δημοτικότητα οι tool μετά το 10k. (Ίσως, μεταλάδες που ξαφνικά είδαν μέσα από μια χαραμάδα την άλλη όχθη;)

Aν τσεκάρεις πωλήσεις ανά album και μέγεθος ακροατηρίου live, νομίζω ότι θα καταλάβεις πως ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Anyway, συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. Οφτόπικ τέλος, έχει δίκιο ο L.Eye (αλλά καλή και η κουβέντα).

Πες μας και για φιμπονάτσι και λαπλάς να έρθουμε στα ίσα μας

Bάλε και το ετερόκλητο του ακροατηρίου και η συζήτηση τελειώνει…

Τι να κάνουμε κάποιες μπάντες μας αρέσει-δεν μας αρέσει μετράνε για πολύ ετερόκλητο κόσμο, ενώνουν αποστάσεις, συγκεράζουν…κάποιες άλλες εξίσου γαμηστερές δεν το κάνουν αυτό, ανήκουν σε ένα πολύ σαφή πυρήνα.

Βάλτε και τους Ramnstein σε αυτή την κλάση τότε με αυτό το σκεπτικό να γίνουμε σαν τον άλλο που μας είχε πρήξει 2 χρόνια με τις πωλήσεις των Guns n Roses

Καμία αντίρρηση και σε αυτό. Άνοιξαν γηπεδάρα και οι Ramnstein. 8):smiley:

Τελικά τι συζητάμε;

ότι τα δεκανίκια των metallica σε όλα τα download, sonisphere, κλπ είναι πιο αξιόλογα και σημαντικά από τους πατέρες μιας σχολής.:lol:

[/flame]

χαχαχα, α ρε μπστη μου, δεν φταίμε εμείς(εσείς).

Ο mjk φταίει που όταν δίνει συνενεύξεις μόνο για τα κρασιά του μιλάει και δεν μας δίνει τροφή για σχόλια…:lol:

Θα προσπαθήσω να επαναφέρω λίγο το thread ποστάροντας ένα βίδεο - έμπνευση(σε όλα τα επίπεδα) σε tool και adam(n) jones ειδικότερα, που ελπίζω λίγοι να έχετε δεί ή έστω συνδυάσει με την μπάντα:

[B]Street of Crocodiles (Timothy & Stephen Quay, 1986)[/B]

Edit: Και σταματήσαν να γράφουν στο thread -.-

Εδώ δεν κολλάει να το γράψω όσο αλλού, αλλά πραγματικά,

[B][SIZE=“7”]ΠΑΝΚΗ ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΔΩ ΜΕΣΑ[/SIZE][/B]

Αγαπημένο συγκρότημα! Η μουσική τους απλά σε ταξιδεύει! Δεν σηκώνει λόγια, τα λένε όλα τα ίδια τα κομμάτια!

Kαθομαι και μιλάω μεταμεσονύχτια με Κριμσον και του λεω πως αν ενα σύγχρονο,πραγματικα μεγαλο,συγκρότημα που θελω να δω και δεν το εχω κανει ειναι οι TOOL.

Νυχτερινες καυλες.

Αντε βγαλτε δισκο γαμω,να δουμε περιοδεία.

Ηταν ενα ποστ χωρις νοημα,ευχαριστούμε

Βγάλτο από μέσα σου μικρέ, για καλό είναι…8)

Toolοσυζήτηση στο μσν και γω στην απ έξω ε.
εντάξει μουνιά

Χαχαχαχαχαχαχαχα ετσι!!
Φτασαμε 20 και ακομα να τους δουμε!!:stuck_out_tongue:

(και εχουν ερθει δυο φορες,αν και τοτε δεν θα καταλάβαινα Χριστο σε σχεση με τωρα8) )

@Ντεκυ,χααχαχαχαχαχαχ
ελα ελα εχει χωρο για ολους!!