Top-10 Porcupine Tree Songs (1991-2000)

Με την πλήρη εξουσιοδότηση και τις ευχές του Awake, πραγματοποιώ το δύσκολο εγχείρημα να φτιάξουμε το τοπ-10 της υπερμπαντάρας του Γουίλσον από το ντεμπούτο τους, On The Sunday Of Life το 1991, μέχρι και το Lightbulb Sun το 2000. Την περιόδο δηλαδή που ντράμερ ήταν ο Κρις Μέιτλαντ.
Θα ακολουθήσει και τόπικ από το 2002 (In Absentia) μέχρι το 2010 (The Incident).

Οι κανόνες είναι απλοί, για τη σωστή καταμέτρηση των ψήφων:
Επιλέγουμε τα 10 αγαπημένα μας τραγούδια (ΜΟΝΟ 10) από ολόκληρη τη δισκογραφία των PT από το 1991 μέχρι το 2000.
Τα τραγούδια τα επιλέγουμε από: On The Sunday Of Life, Up The Downstair, The Sky Moves Sideways, Signify, Stupid Dream, Lightbulb Sun, Recordings, Voyage 34, Metanoia, Staircase Infinities EP, Moonloop EP και Stars Die.
Οι καμένοι που θέλουν να βάλουν τραγούδια από τα πρώιμα: Tarquin’s Seaweed Farm, Yellow Hedgerow Dreamscape, κτλ, είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι να το κάνουν.
Remixes, επανεκδόσεις τραγουδιών, live εκδόσεις και σκιτάκια δεν θα καταμετρούνται.
Τέλος, η σειρά κατάταξης δεν έχει σημασία, αφού το αποτέλεσμα θα βγει αθροιστικά.

Ξεκινάω εγώ λοιπόν:

Radioctive Toy (On The Sunday Of Life)
Synesthesia (Up The Downstair)
Up The Downstair (Up The Downstair)
The Sky Moves Sideways (The Sky Moves Sideways)
The Sleep Of No Dreaming (Signify)
Idiot Prayer (Signify)
Tinto Brass (Stupid Dream)
Russia On Ice (Lightbulb Sun)
Buying New Soul (Recordings)
Yellow Hedgerow Dreamscape (Staircase Infinities EP)

Πωπω, τελικά ήταν δυσκολότερο απ’ όσο πίστευα… Έμειναν πολλές και απίστευτες κομματάρες απ’ έξω…

Τι έγινε ρε παιδιά; Κανείς δεν έχει ακούσει τίποτα από PT πριν το In Absentia;

Even Less
Piano Lessons
Pure Narcotic
Tinto Brass
Synesthesia
Always Never
Four Chords that Make a Million

αυτά μου ρχονται, έχω και καιρό να ακούσω pt γενικότερα

Χωρίς σειρά.

The Sky Moves Sideways
Moonloop (η μεγάλη εκδοχή φυσικά)
Voyage 34 phase II
Nine Cats
Signify
Piano Lessons
Tinto Brass
Shesmovedon
How is your life today
Russia on Ice

πολυ πολυ ζορικο πολλ , μιας κ ειδικα αυτη τη περιοδο ο wilson ηταν στα κοκκινα κ εχει γραψει παπαδες

τι να πρωτοδιαλεξεις…

(καιζερ μην δεχθεις ψηφους με λιγοτερα απο 10 διαλεγμενα κομματια…νασαι αυστηρος !!! :p)

Radioactive Toy
Voyage 34
Synesthesia
Burning sky
The Sky Moves Sideways
Sever
Dark Matter
Yellow Hedgerow Dreamscape
Idiot Prayer
Last Chance to Evacuate Planet Earth Before It Is Recycled

επισης η 3αδα downstairs/sidways/signify ειναι απλα,οτι καλυτερο εγραψε/θα γραψει ο wilson…

υπερβολές

Voyage 34: Phase II
Synesthesia
The Sky Moves Sideways: Phase I
Jupiter Island
The Nostalgia Factory
Radioactive Toy
Lightbulb Sun
Shesmovedon
Signify II
Men Of Wood

τα ιδια μου λεει κ ο stelios86 που ακομα ακουει μονο το enter απο russian circles 8)

join the line

(ακουω 15 χρονια porcupine tree , αρα υπερβολη = μεταμφιεσμενη αληθεια που αδυνατεις να δεις)

Radioactive Toy
Synesthesia
Up the Downstair
The Sky Moves Sideways
Idiot Prayer
Voyage 34: Phase II
Moonloop
Sleep of No Dreaming
Shesmovedon
Russia on Ice

Πολυ δυσκολη επιλογη,ειναι πολυ λιγα τα 10 τραγουδια και μιλαμε για την καλυτερη περιοδο των Porcupine Tree με τρελες κομματαρες…

Piano Lessons
Pure Narcotic
Slave Called Shiver
Baby Dream in Cellophane
A Smart Kid

Lightbulb Sun
Four Chords that Made a Million
The Rest Will Flow
Hatesong
Russia on Ice

Ναι όπως καταλάβατε δεν έχω ακούσει πριν το 1999.

Πολύ δύσκολο poll, ειδικά από την άποψη ότι τους δίσκους της συγκεκριμένης περιόδου τους ακούω μόνο ολόκληρους και έχω μια συνολική εντύπωση για τον καθένα. Ακόμα και τα Lightbulb Sun και Stupid Dream που είναι πιο song-oriented από το trippy παρελθόν τους, έχω συνηθίσει να τα βάζω να παίζουν μόνο ολόκληρα, οπότε τώρα που προσπαθώ να ξεχωρίσω τραγούδια είναι λες και έχω ένα μεγάλο ψηφιδωτό και με ρωτούν ποιές πετρούλες είναι που μου αρέσουν περισσότερο. Ποια πιστεύω ότι “φταίνε” περισσότερο που αγαπάω τόσο την εικόνα. Τέσπα, ας κάνουμε μια απόπειρα.

Ξεκινώντας με αντίστροφη χρονολογική σειρά, έχουμε το Lightbulb Sun, όπου το έργο μου είναι και το πιο εύκολο. Τα Shesmovedon και Russia On Ice ξεχωρίζουν. To πρώτο ως χιτάκι και το δεύτερο ως το μεγαλεπίβολο progressive κομμάτι που δε γίνεται να μη συγκινήσει έναν progster. Και τα 2 μαζί λειτουργούν ως πρώτη νησίδα για να πιαστείς στις πρώτες ακροάσεις και να βυθιστείς στη συνέχεια και στα υπόλοιπα εξαιρετικά κομμάτια.

Από το Stupid Dream θα διαλέξω καταρχάς το εναρκτήριο Even Less το οποίο όταν είχα πρωτοακούσει μου θύμιζε (και ακόμα μου θυμίζει) θήατερ εποχής 6 degrees. Δεύτερη επιλογή θα είναι το A Smart Kid με την απιστευτα μελαγχολική και όμορφη μελωδία του.

Από Signify θα πω το σκοτεινό και ηλεκτρισμένο Sever και φυσικά το ανατριχιαστικά όμορφο Waiting Phase One. Waiting for the drugs to make it real. Waiting for the day when I will crawl away.

Έχω αλλάξει αρκετούς αγαπημένους P.Tree δίσκους. Τη στιγμή αυτή πιστεύω πως ο καλύτερός τους είναι το The Sky Moves Sideways και φυσικά αγαπημένα κομμάτια τα 2 ομώνυμα, το Phase One και το Phase Two. Η νεοψυχεδέλεια στις καλύτερες στιγμές της έβερ.

Από τους υπόλοιπους 2 δίσκους θα πω μόνο ένα τραγούδι για να μέινουμε στο Top-10, παρόλο που το On The Sunday Of Life άξιζε παραπάνω.

Από το Up The Downstair η επιλογή είναι το Synesthesia και από το On The Sunday Of Life το απίστευτα υποτιμημένο Nine Cats.

edit: Α και ξέχασα να πω ότι οι P. Tree είναι μέχρι και το Tarquin’s Seaweed Farm. Μετά ξεπουλήθηκαν.

1 Like

Μάνο, γαμώ και η ανάλυση και οι επιλογές. Θέλω όμως άλλο ένα τραγούδι (αν θες κι εσύ δηλαδή, απλά για να βγαίνει καλύτερα αθροιστικά). Το The Sky Moves Sideways, πιάνεται ως ένα.

Ε τότε The Moon Touches Your Shoulder, δεν τίθεται ζήτημα =)

1 Like

1)she’s moved on
2)russia on ice
3)radioactive toy
4)even less
5)fadeaway
6)up the downstairs
7)signify
8)don’t hate me
9)a smart kid
10)nine cats

Μέχρι στιγμής, τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

The Sky Moves Sideways (The Sky Moves Sideways) 6
Synesthesia (Up The Downstair) 6
Radioctive Toy (On The Sunday Of Life) 5
Shesmovedon (Lightbulb Sun) 5
Russia On Ice (Lightbulb Sun) 5
Voyage 34 phase II (Voyage 34) 4
Nine Cats (On The Sunday Of Life) 3
Even Less (Stupid Dream) 3
Tinto Brass (Stupid Dream) 3
Idiot Prayer (Signify) 3
Up The Downstair (Up The Downstair) 3

The Sleep Of No Dreaming 2
Moonloop 2
Yellow Hedgerow Dreamscape 2
A Smart Kid 2
Signify 2
Sever 2

Buying New Soul
Piano Lessons
Pure Narcotic
Always Never
Four Chords that Make a Million
Piano Lessons
How is your life today
Burning sky
Dark Matter
Last Chance to Evacuate Planet Earth Before It Is Recycled
Jupiter Island
The Nostalgia Factory
Lightbulb Sun
Signify II
Men Of Wood
Waiting
Moon Touches Your Shoulder
Fadeaway
Don’t Hate Me

Κάντε και το νεο- μεταλλίζων μέρος.

Ας το αναστησουμε.

EDIT: μεγαλο κομματι ηταν ο αγουεηκ, στα μουσικα συμφωνουσαμε σχεδον στα παντα :joy:.

H megali mou enstasi einai oti an kai paizei pleon o Gavin Harrison se auto, to In Absentia mousika anikei stin idia katigoria, alla afou o thread starter apofasise (prin 7 xronia) na valei tin allagi drummer os tin drastiki allagi ston ixo tous, as pame me ta nera tou.

Xronologika:

  1. Fadeaway
  2. The Sky Moves Sideways
  3. Sleep Of No Dreaming
  4. Dark Matter
  5. Even Less
  6. Don’t Hate Me
  7. Stop Swimming
  8. Shesmovedon
  9. The Rest Will Flow
  10. Russia On Ice

Τιμιος. Αν και ουτε 20 δεν μπορω να διαλεξω εγω.

Sigoura pio eykolo apo to na min valeis 10 se 4 diaforetika albums ton Metallica :sunglasses:

1 Like