Top bands of the 90's

Aπλά δεν αποσαφηνίζεται πόσα είναι τα top bands. Στα πόσα σταματάμε δηλ αδή; Όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι σχετικό. Δεν μπορώ όμως να βάλω στο ίδιο τσουβάλι τους Soundgarden και τους Gamma Ray π.χ. Eντάξει θα μπορούσα να βάλω μόνο τα γκρουπ της FIRST CLASS αλλά θα άφηνα πολλά αξιοόλογα σχήματα έξω

Έλα ντε ρε γαμώτο? Εμείς γιατί δεν την έχουμε αυτή την ικανότητα?
Και να πρέπει να πείσεις κάποιον τώρα ότι οι Pantera, οι Dream Theater και οι Paradise Lost είναι μια κλάση κάτω από τους Spiritualized π.χ. και οι Fates Warning μια κλάση κάτω από τους Screaming Trees!!!
.[/quote]

Καταρχήν δεν πρόκειται για κάποια ικανότητα. Είπα εγώ ότι έχω κάποια ικανότητα που δεν έχει κάποιος άλλος; Αυτό μάλλον εσύ το πιστεύεις για τον εαυτό σου αφού δεν δέχεσαι τη γνώμη του άλλου, με τα ειρωνικά σχόλια σου. Ναι ρε. Για μένα οι Τheater είναι μια κλάση κάτω από τους Spiritualized. Ίσως να κάνω μάλιστα και λάθος στον αριθμό των κλάσεων. Αν δεν δέχομαστε τις γνώμες των άλλων καλύτερα να μην συμμετέχουμε σε forum

κανένας δεν προσπάθησε να ποσοτικοποιησει ούτε να κατατάξει συγκροτήματα.

Εσύ τα διαχωρίζεις σε πρώτης, δεύτερης και τρίτης διαλογής. Λες και μπορείς να συγκρίνει κάποιος τους Fates Warning με τους Screaming Trees. Ε εσύ μπορείς προφανώς.

Ξέρεις από καλό λάδι. Κούλαρε όμως γιατί δεν τρέχει και τίποτα…Να μην σχολιάσω το ότι θεωρείς first class τους Spiritualized και second class τους Dream Theater για να σέβομαι την άποψή σου?

Δεν κατάλαβα γιατί να μην μπορώ να συγκρίνω γκρουπ άλλου στυλ. Δηλαδή είναι ίδιας κλάσης συγκρότημα οι Βeatles και ίδιας οι Cannibal Corpse? Αν είναι έτσι το θέμα δεν θα έλεγε top bands αλλά τop proggresive bands κτλ κτλ. Άμα είμαι εγώ κουλός και παίζω reggae δεν θα μπορεί να με συγκρίνει κάποιος με τους Led Zeppelin γιατί είναι άλλο στυλ μουσικής; Για μένα το κριτήριο δεν είναι τι στυλ παίζει ο καθένας αλλά το πόσο μου αρέσει η μουσική του. Και ναι η μουσική των Spiritualized μου αρέσει μια κλάση πάνω από αυτή των Theater. Όσο για το ότι σχολιαζεις την γνώμη των άλλων ok ίσως έχεις δίκιο οπότε δεν επανέρχομαι. Απλά εγώ διαβάζω τις λίστες των άλλων και μπορεί να συμφωνώ ή να διαφωνώ αλλά αν ήταν να γράφω απάντηση για εκεί που διαφωνούσα δεν θα σταματούσα να γράφω. Δεκτό λοιπόν μπορείς να με σχολιάζεις όσο θέλεις

Οχι, θα μπορει ομως να συγκρινει τα τραγουδια σου με το D’yer Mak’er. :stuck_out_tongue:

Οχι, θα μπορει ομως να συγκρινει τα τραγουδια σου με το D’yer Mak’er. :P[/quote]

Όχι ρε γαμώτο την πάτησα :slight_smile:

Βασικά θα έλεγα ότι οι PC69 (μία από τις αγαπημένες μου μπάντες γενικώς) είναι αρκετά πιο “heavy” μπάντα για να χαρακτηριστούν μελωδικό hard rock. Πιο πολύ προς το hard n’ heavy πάνε (κατά τη γνώμη μου)[/quote]

Απο τοτε που πηρανε τον Readman οντως δεν ειναι τοσο μελωδικοι. Τρομερη μπαντα εχουν βγαλει δισκαρες.Απο το Electrified (ΔΙΣΚΑΡΑ) και μετα ειναι πιο Hard ‘n’ Heavy.

@ crabsody:

Βασικά εμένα αυτό πού μου έκανε εντύπωση ήταν η λέξη ποιότητα πού χρησιμοποίησες. Πιστεύω ότι το μόνο κριτήριο για τη ποιότητα είναι το γούστο του καθενός! Αν είχες πεί ότι τα χωρίζεις σε κατηγορίες με βάση τα περισσότερο αγαπημένα σου δεν θα σου έκανα την ερώτηση.

Εντάξει ρε συ μη παίζουμε με τις λέξεις. Εννοείται ότι την προσωπική μου άποψη εκφράζω. Όταν θέλεις να πεις σύμφωνα με ποιο κριτήριο κατατάσεις κάτι χρησιμοποιείς την λέξη ποιότητα, ποσότητα κτλ… Εγώ όμως τα κατατάσω με γνώμονα την ποιότητα άρα τη δικιά μου άποψη παραθέτω

Nai. Den einai oi Radiohead first class kai einai oi

Entombed
Unleashed
Morbid Angel
Bolt Thrower
Carcass
Cannibal Corpse
Death
Atheist
Cynic
At The Gates
Mayhem
Aura Noir
Darkthrone
DHG
Immortal
Vader
Behemoth
The Haunted

:-({|= :-({|= :-({|= :-({|= :-({|=
:smiley: :smiley: :smiley: :smiley: :smiley:

Τελικά αυτή είναι η καλύτερη απάντηση! :smiley: Δεν χρειάζεται να εξηγήσεις γιατί έβαλες τους τάδε και δεν έβαλες τους άλλους :lol:

Nai. Den einai oi Radiohead first class kai einai oi

Entombed
Unleashed
Morbid Angel
Bolt Thrower
Carcass
Cannibal Corpse
Death
Atheist
Cynic
At The Gates
Mayhem
Aura Noir
Darkthrone
DHG
Immortal
Vader
Behemoth
The Haunted[/quote]

Και με μεγάλη άνεση σε πληροφορώ. Τα συγκροτήματα που αναφέρω στο quote είναι ένα μάτσο ανέμπνευστα ψευτο-ροκ (πες με ποπ καλύτερα) boy bands και σε ποιότητα δεν μπορούν να αγγίξουν κανέναν απ όσους ανέφερα. Το πιο μάπα τραγούδι των Death είναι το καλύτερο των Radiohead, ενώ ένα riff των Morbid Angel είναι όλη η δισκογραφία των Nirvana. Για να μην αναφερθώ σε ποιο prog μπάντες όπως οι Atheist, Cynic και DHG οι οποίες είναι απλησίαστες γενικά.

Συγνώμη τους Radiohead όσο και να προσπάθησα να τους συμπαθήσω είναι πιο χάλια κι απ’ τους Nirvana…
O nihilist τα σπάει…

[size=1]Σε έχω βάλει στο μάτι να γίνεις ποζεροακραίος[/size]

Thanx Τέλη! Βάλε τα δυνατά σου και που ξέρεις, μπορεί να αλλάξω σιγά σιγά!

Νihilist κοιτα αυτα ειναι γουστα.Δεν υπαρει μπαντα πιο “ποιοτικη” απο μια αλλη.Τα τελευταια των Immortal δεν ηταν ανεμπνευστα? Ειδικα στο χωρο του black/death υπαρχει μεγαλη σαβουρα, συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.Ποιοτητα οι CC? Ολοι οι στιχοι τους ειναι για γελια.Νταξει DHG προσκυναω. Αλλα μην μπερδευεις την ποιοτητα με το ποσο σκληρα παιζει μια μπαντα η ποσο καλα riff εχει.Η “ποπ” δηλαδη δεν εχει ποιοτητα?

Φίλε Vangelis συμφωνώ ότι όλα είναι γούστα. Αλλά ο crabsody αναφέρθηκε σε τοπ ποιοτικά συγκροτήματα, έχει διαφορά. Δεν διαφώνησε κανείς ότι στο black/death ιδιωμα έχει μαζευτεί πολύ σαβούρα τελευταία, αλλά αυτό είναι αναπόφευκτο. Οι Immortal έχουν γράψει ιστορία, τι και αν τα τελευταία τους δεν ήταν στο ίδιο επίπεδο με τις πρώτες κυκλοφορίες? Οι CC όντως έχουν γελοίους στίχους. Έχεις ακούσει όμως τη μουσική που γράφουν? Οι άνθρωποι είναι βιρτουόζοι. Κάτι Pearl Jam κλπ δεν πιάνουν μία μπροστά τους. Όσο για τους DHG τι να πούμε? Είναι τόσο μπροστά και τόσο προοδευτικοί, που ακόμα και κορυφαίες μπάντες όπως οι Tool μοιάζουν μικρές μπροστά τους. Το πόσο σκληρά παίζει μια μπάντα δεν με απασχολεί. Το ίδιο πωρώνομαι ακούγοντας Morbid Angel το ίδιο ακούγοντας Kyuss. Και τους δύο τους θεωρώ τοπ στον τομέα τους. Η ποπ μουσική όχι για μένα δεν έχει ποιότητα. Για μένα όσο ποιοτική είναι η Jenifer Lopez άλλο τόσο είναι και οι Radiohead ας πούμε. Το αν κάποιος τη βρίσκει με Radiohead δεν με αφορά. Καλά κάνει. Ούτε διατείνομαι ότι μόνο εγώ ακούω ποιοτική μουσικη και οι άλλοι ακούνε σκατα.

Είσαι άδικος. Υπάρχει ποπ και ποπ. Αυτό που ορίζει το ποπ είναι το πόσο αγαπητό και δημοφιλές είναι. Όχι η ποιότητα της μουσικής.

Κάποτε ποπ ήταν και ο Μότσαρτ, εγώ δυσκολεύομαι πάντως να πω ότι δεν είναι ποιοτικός. Το Ok Computer πολλοί το θεωρούμε δισκάρα, αλλά ανεξάρτητα, νιώθω υπερβολικό να το εξισώνεις με Jennifer Lopez. Τουλάχιστον αυτό εμπίπτει μέσα στον ορισμό της μουσικής… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

J.Lo we love you!!!

H αλήθεια είναι πως είναι άδικο για την J.Lo να την εξισώνω με τους φλώρους τους Radiohead… συγνώμη J.Lo και γω σ αγαπάω!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Οτι ειπε ο karvou.Ποπ δεν ειναι μονο η spears και η lopez.Το θεμα ειναι τι εννοεις οταν λες ποιοτητα.Βασικα το αν ειναι οι cc βιρτουοζοι δεν εχει να κανει με την ποιοτητα.Δεν διαφωνω με το οτι οι μπαντες που εγραψες μπορει να ειναι ποιοτικες, απλα διαφωνω με την λογικη οτι η ταδε μπαντα μπορει να περισσοτερο η λιγοτερο ποιοτικη απο μια αλλη.

Nai. Den einai oi Radiohead first class kai einai oi

Entombed
Unleashed
Morbid Angel
Bolt Thrower
Carcass
Cannibal Corpse
Death
Atheist
Cynic
At The Gates
Mayhem
Aura Noir
Darkthrone
DHG
Immortal
Vader
Behemoth
The Haunted[/quote]

Και με μεγάλη άνεση σε πληροφορώ. Τα συγκροτήματα που αναφέρω στο quote είναι ένα μάτσο ανέμπνευστα ψευτο-ροκ (πες με ποπ καλύτερα) boy bands και σε ποιότητα δεν μπορούν να αγγίξουν κανέναν απ όσους ανέφερα. Το πιο μάπα τραγούδι των Death είναι το καλύτερο των Radiohead, ενώ ένα riff των Morbid Angel είναι όλη η δισκογραφία των Nirvana. Για να μην αναφερθώ σε ποιο prog μπάντες όπως οι Atheist, Cynic και DHG οι οποίες είναι απλησίαστες γενικά.[/quote]

Φίλε nihilist sorry που θα σου το πω αλλά δεν έχεις ιδέα από μουσική. “ένα riff των Morbid Angel είναι όλη η δισκογραφία των Nirvana.” ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ Κάνε μου την χάρη…