Σφάξιμο!

Ψάχνοντας στην ιστοσελίδα της Relapse για βινύλια, έπεσα πάνω σε ένα 7" με τίτλο “Macedonian Legions Rise”, κάποιου συγκροτήματος με το όνομα Baltak. Δεν με πήρε πολύ ώρα για να διαπιστώσω ότι πρόκειται για κάποιους ηλίθιους σκοπιανούς που θέλουν να περάσουν την προπαγάνδα τους στον κόσμο, βρίζοντας ακατάπαυστα τους Έλληνες όπως θα δείτε και στην ιστοσελίδα τους παρακάτω:

http://mujweb.atlas.cz/www/baltak/

Αυτή τη στιγμή μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι. Είναι στα καλά οι πολιτικοί μας; Τι διπλωματικές λύσεις και παπαριές;;; Αργγγγκκκκκ!!!

Είμαστε μουσικό φόρουμ! Απλή παράθεση!

Δεν ξέρω αν διάβασες τι λέει στην περιγραφή του Black List φόρουμ: Συγκροτήματα, κυκλοφορίες, γεγονότα και ΟΤΙ ΑΛΛΟ μας κάνει να ανατριχιάζουμε. Εκτονωθείτε!

Και εξ’άλλου το μήνυμά μου δεν ήταν άσχετο με τη μουσική. Επειδή έκανα μια σύντομη αναφορά στο πως χειρίζονται κάποιοι το θέμα;;; Και τι έγινε;

prospa8oun me ka8e meso kai tropo na kanoun plisi eggefalou se oso perissoterous mporoune.distixws vriskoun prosforo edafos gt dn stamatane.

opws kai na xei powerslave , ekane poli kala kai mas to eipe ayto o filos xarok :wink:

Φιλε μολις εψαξα ενα CD των “Σκοπιανων” και παρακάτω είναι τα τραγουδια του.

  1. Macedonian War
  2. Going to War
  3. Sick People
  4. We the Macedonians
  5. Now & Forever
  6. World Burning
  7. Filip of Macedon
  8. Unconcious
  9. The Un-Greek Barbarians

Προσεξε το 4(Εμεις οι Μακεδονες), το 7(Ο Φιλιππος των Μακεδονων) και το 9(Οι αντι-Έλληνες Βάρβαροι)!!!Βγαίνω απο τα ρούχα μου!!!

Υπαρχει κ ενα site στο google που γράφει THE SITE AGAINST BALTAK και η διευθυνση είναι come.to/baltak

ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΕΞΩ ΧΑRΟΚ…ΓΙΑ ΑΥΤΟΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ Μ@@#ΙΕΣ…ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΠΙΟΝΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ …ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΘΥΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ(ΠΟΥ ΔΕ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ…)ΑΜΑ ΘΕΛΑΝ Η ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΑΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗ ΛΥΣΗ ΘΑ ΤΗ ΒΡΙΣΚΑΝΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ. ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ ΟΜΩΣ. ΤΕΤΟΙΑ ΨΕΜΑΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΕΙΣ…ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΚΟΠΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ…

Κάποια πράγματα ενημερωτικά, γιατί σας βλέπω στα όρια του ανευρύσματος…

Το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων ήταν αρκετά περίπλοκο, αλλά δυστυχώς έχει λυθεί μονομερώς. Μόνο που αυτήν του την επίλυση οι περισσότεροι από εμάς την αγνοούμε. Κατ’αρχάς ο όρος “Μακεδονία” είναι τοπικός και όχι εθνικός. Δηλαδή εκφράζει μια συγκεκριμένη περιοχή και όχι την εθνικότητα των κατοίκων της. Με την ίδια αναλογία που ο όρος “Ιρλανδία” εκφράζει όλο το νησί (παρότι κατοικούν και Ιρλανδοί και Άγγλοι) και η διάκριση σε εθνότητες γίνεται με την ονομασία του καθενός ξεχωριστού κρατιδίου. Κατ’αναλογία ο όρος “Μακεδονία” αντιστοιχεί στην περιοχή που εκτείνεται βορειότερα της Ελλάδας και η αλήθεια είναι πως δεν έχει σαφή όρια…

Το 1991 οι Σκοπιανοί έκαναν μια πρώτη προσπάθεια να μας προσεγγίσουν για να βρούμε μια κοινή ονομασία. Αν δεν απατώμαι τότε η κυβέρνηση κάθισε στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων, αλλά τελικά αποχώρησε, καθώς δεν δεχόταν να υπάρχει κανένα παράγωγο της λέξης “Μακεδονία”. Το αποτέλεσμα ? Οι Σκοπιανοί αργότερα επειδή είναι φιλαράκια με τους Αμερικανούς έφεραν το θέμα στον ΟΗΕ ο οποίος αν και αρχικά δεν τοποθετήθηκε τελικά κατοχύρωσε το όνομα στα Σκόπια, καθώς οι Αμερικανοί είχαν σπεύσει να τους αναγνωρίσουν ως “Μακεδονία”.

Ξέρετε ποιό είναι το αποτέλεσμα ; Σε όλον τον κόσμο τα Σκόπια ονομάζονται Μακεδονία εκτός από την περήφανη χώρα μας !!! Γι’αυτό μην σοκάρεστε και τόσο πολύ. Ενδεικτικά αναφέρω πως στην σχολή μου έφτασε ένα έγγραφο από τα Σκόπια το οποίο έγραφε πάνω “Μακεδονία”. Αυτή είναι η πραγματικότητα. Με το να είμαστε αδιάλλακτοι καταφέραμε να χαρίσουμε στο όνομα στους Σκοπιανούς ! Αλλά παράλληλα είμαστε ευχαριστημένοι που εμείς τους αναφέρουμε ως “Σκοπιανούς” και όχι ως “Μακεδόνες”. Τί να πω ? Στον στρουθοκαμιλισμό ήμασταν πάντα πρώτοι.

Ενδεικτικά κοιτάξτε τί γράφει η winipedia για τον όρο “Macedonia” :

Macedonia (region), region of the southern Balkans divided between Greece, the Republic of Macedonia, Bulgaria, and Albania.

Republic of Macedonia, a country in Europe also known as Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM).

The name of Macedonia has not been always used with regard to the region as defined above. In its beginnings, the ancient state of Macedon encompassed only a part of this region, approximately equal to the present-day Greek Macedonia.

The majority of the Roman province of Macedonia consisted what is today Northern Greece, but also incuded present-day geographical region of Macedonia and Albania. It covered a much larger area than Macedon. With the collapse of the Western Roman Empire, the administrative region disappeared, as well. It was not revived by the Eastern Roman Empire.

hmmmm…i apopsi mou pano se afto einai i eksis: ola ginontai gia kapoion logo. an aftoi pou mas paizoun os marionetes, aplos apofasisoun oti theloun ta skopia na legontai makedonia, tote afto tha ginei. tha riksoun ekei ena themataki typou “ypoklopes kiniton” kai tha energisoun anenoxlitoi…to idio symvainei sta perissotera themata pou mas aforoun.mas mpoukonoun me kati na apasxoloumaste kai kanoun afto pou theloun. simple as that! prosfata milousa me kapoion gia tin xounta stin ellada kai tis meres tou polytexneiou…akoma kai afta stimena itan…kai i anodos kai i kathodos!

[size=6]Fuck them all…
Fuck this world…
ΑΛΛΑ!
DO NOT Fuck everything that you stand for…
YOU Belong και YOU exist…[/size]
(πάντα είχα κάποιες ενστάσεις στους στίχους αυτού του τραγουδιού!)
…Θέλω να πω οτι αν αγαπάμε τον τόπο μας, είναι στο χέρι μας να τον προστατέψουμε μαζί με την ιστόρια μας…άλλωστε υποτείθεται πως είμαστε ή νέα γενιά που μπορεί να κανει την αλλαγή…:roll:
οκ…θα μου πείτε ,“λόγια του αέρα” και θα χετε και δικιο!..λίγοι νοιαζονται πραγματικά…κ έπειτα δεν μπορούμε να καταλάβουμε πώς η εξουσία πέφτει πάντα σε λάθος χέρια!
Ειλικρινά ντρέπομαι και λυπάμαι όταν βλέπω τέτοια πράγματα…
ΚΡΙΜΑ! (αλλά σε ποιανου τον λαιμο???)

Den einai strouthokamilismos file montechristo. Einai antistash se oti skta paei na mas perasei o kathe malakas tou kosmou. Sixainomai tous Ellinares kai kathe eidous ethnikismo omws den borw na dextw h xwra aytwn twn m*****n na onomazetai MACEDONIA. Isws kapoios Athinaios na to pernei poly pio psihra to zytima epidei einai kati ektos tou “oikou” tou. Wstoso Otan syneggeneis mou 4 genewn pisw polemousan gia na apelytherwthoume apo tous Tourkous kai kyriws apo kati kounavia Valkanious pou xwnotan na paroun oti borousan(syberilamvanomenhs kai tis Thessalonikhs) aytoi itan Makedonomaxoi. Kai opws sklira ta apextysan aytoi egw toulaxiston den tha pw “den mamietai” ,as tous leme Macedonia kai Makedones. Opoios Ellinas apokalei ta Skopia Macedonia einai toulaxiston anistoritos kai kretinos. Egw den katapinw amasita oti mou pasaroun oi Amerikanoi kai kathe Amerikanoi.

Αν από το προηγούμενο ποστ μου κατάλαβες τα παραπάνω, ίσως έχω χάσει το touch μου φίλε metal laws. Εγώ δεν λέω ότι πρέπει να αποκαλούμε τα σκόπια μακεδονία. Σημειώνω απλά πως όλος ο κόσμος έτσι τα ξέρει. Το αν εμείς το αποδεχόμαστε είναι μια άλλη ιστορία. Και επαναλαμβάνω : ο όρος “Μακεδονία” είναι τοπικός και όχι εθνικός. Προσωπικά πιστεύω πως θα ήταν προτιμότερο να είχαμε βρει μια μέση λύση με τους Σκοπιανούς από αυτό που συμβαίνει τώρα, δηλαδή όλος ο κόσμος να τους φωνάζει “Μακεδονία” και επειδή εμείς δεν συμφωνούμε να αισθανόμαστε και μάγκες από πάνω.

Για να ελαφρύνω το κλίμα:

Ξέρετε γιατί τα πήραν στο κρανίο στα Σκόπια με την ταινία Αλέξανδρος με τον Κόλιν Φάρελ; Στην σκηνή που μιλά στους στρατιώτες πριν την μάχη (υπάρχει και στο τρειλερ της ταινίας) καταλήγει με την φράση “For The Glory Of Greece!” Ακόμα δεν μπορούν να το καταπιούν!

Σοβαρά τώρα η μάχη για το όνομα έχει χαθεί απο την δεκαετια του 50. Σε όλα τα επίπεδα. Πολιτικά, κοινωνικά ακόμα και ιστορικά (οι Σκοπιανοί έιχαν εδώ και χρόνια εντέχνως εκδόσει πολλά “ιστορικά” βιβλία σε χώρες όπως οι ΗΠΑ τα οποία είχαν την ιστορία ελαφρως παραλλαγμένη προς όφελός τους κι έτσ ενώ εμείς κοιμόμασταν οι Αμερικάνοι μάθαιναν την ιστορία του Βουκεφάλα που έβοσκε Σκοπιανό γρασίδι!) Τώρα είναι λίγο αργά για να αντιστρέψουμε το κλίμα, όχι πως προσπαθούμε κι όλας πάντως.

Μη πάτε μακριά. Πριν λίγους μήνες σε κοινή συνέντευξη τύπου του Γάλλου προέδρου & του Έλληνα πρωθυπουργού ο Σιράκ ανέφερε 5 φορές τα Σκόπια ως Μακεδονία και ο δικός μας χαμογέλαγε επειδή πριν από λίγο τον είχε παινέψει για τα Γαλλικά του!

ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΩΝΙΑ ΕΔΩ…

το να μην αναφερεις το ονομα οπως το αναφερουν αλοι δεν νομιζω να ειναι “στρουθοκαμιλισμός”!!!

το μονο σιγουρο ειναι οπως ολοι εχετε πει οτι σε ολο τον κοσμο τους ξερουν ετσι… :cry:
προσωπικη εμπειρια: βγαινω εξοδουχος απο τον στρατοπεδο στο πολυκαστρο κιλκις λιγα χιλιομετρα παραπερα ειναι τα συνορα. Σταματαει ενα αυτοκινητο με γερμανικεσ πινακιδες κ με ρωταει στα αγγλικα: απο δω για μακεδονια καλα παω κ μου δειχνει προς τα συνορα για σκοπια… κ εγω σαν καλο παιδι του λεω ΟΧΙ κ του δειχνω το δρομο για Θεσσαλονικη…
κανει αναστροφη κ παει προς Θεσσαλονικη…

ισως να μην ηταν σωστο αλλα αυτο μου ηρθε να κανω…

Ετσι ειναι φιλε bluezlick, απλα απαντας στην ερωτηση. Αυτος? Ας προσεχε τι ρωταγε…

=D> =D> =D> :lol: :lol: :lol: Ayto pou katalava kai pou epanalamvaneis monte einai oti kakos mono emeis synexizoume na tous apokaloume FYROM kai egw se ayto diafwnw mazi sou.

Πάντως, είναι πολύπλοκο το όλο θέμα (δεν έχω ακόμα μετά από τόσα χρόνια σαφή άποψη). Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι αυτοί, ας φωνάζουν τον εαυτό τους όπως θέλουν, δε μου αρέσει όμως Έλληνες να τους φωνάζουν Μακεδόνες. Πές τους Σκοπιανούς ρε αδερφέ και συνεννοηθήκαμε μια χαρά…

Πειράχτηκε κανένας που τους Γάλλους τους φωνάζουμε “Γάλλους” από την αρχαία Γαλατία, ενώ όπως λένε οι ίδιοι είναι Φράγκοι (France)?

Βασικα το προβλημα με τα Σκοπια ειναι αρκετα συνθετο και ειναι αποτελεσμα λαθων που εχουν γινει στο παρελθον. Ας παρει καποιος εναν χαρτη της παλαι ποτε ενωμενης Γιουγκοσλαβιας και ας δει πως ονομαζεται η συγκεκριμενη περιοχη…απο την εποχη του Τιτο ονομαζεται Μακεδονια.
Τωρα για το ονομα, διαλεξαμε σαν χωρα να αποδεχτουμε ενα ονομα για τα Σκοπια το οποιο ειναι απλα περιγραφη της ονομασιας του κρατιδιου επι ενωμενης Γιουγκοσλαβιας με την προσθηκη της λεξης Πρωην (Former).
Αν δει καποιος παρομοιες συνθετες ονομασιες που καταληγουν σε συντομογραφιες ονοματων μπορει ευκολα να διαπιστωσει οτι στην καθημερινοτητα κανεις δεν χρησιμοποιει συνθετες ονομασιες…Ποσους εχετε ακουσει να λενε ΕΣΣΔ? Ολοι λενε Ρωσια… Το ιδιο και με τις ΗΠΑ, ολοι λενε Αμερικη.
Αρα ποιο το νοημα να προβαλλουμε εμεις ενα ονομα το οποιο θα ειναι δυσχρηστο και κανεις δεν θα το χρησιμοποιησει? Αντε θα το χρησιμοποιησουν στα επισημα κειμενα, και τι μ’αυτο?
Αλλα αν εχεις βλακες πολιτικους να σε κυβερνανε τι περιμενεις?

Symfwnw apolyta.