Αποκάλυψη Τώρα

ΤΙΤΛΟΣ:ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ:Francis Ford Coppola
CAST:Martin Sheen,Marlon Brando,Robert Duvall(ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ)
Μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες…και απο τις καλυτερες του κοπολα μαζι με Νονο,Bram Stoker’s Dracula!
απιστευτες ερμηνειες απο Μαρλον Μπραντο και Μαρτιν Σιν…
ακουω σχολεια απο οσους την εχουν δει(οσοι δεν την εχουν δει να την δουν!!!)
8)

Εντάξει, τι να πούμε τώρα για το διαχρονικό αυτό αριστούργημα. Καταπληκτική ταινία, που τα είχε όλα, και άφησε εποχή.

Αυτό που αγάπησα πολύ στην ταινία αυτή ήταν η μη-έμφαση της στα εφέ και στη δράση, την οποία είχε μόνο εκεί που χρειαζόταν. Ήταν όμως μια σφαιρικότατη παρουσίαση του σκηνικού με το Βιετνάμ, και του κλίματος της εποχής, και μάλλον η καλύτερη του είδους της (άντε, και το Full Metal Jacket).

Η σκηνή με την αντεπίθεση των ιθαγενών στους αμερικάνους με τα βέλη, ήταν απλά συγκλονιστική. Η εκδίκηση του “πρωτόγονου” απέναντι στον “πολιτισμένο” και ο θρίαμβος της ζούγκλας…

Όσο αφορά το γεγονός πως ο μεγα-σταρ Μάρλον Μπράντο δεν εμφανίζεται παρά προς το τέλος, αυτό είναι άλλο ένα απο τα απροσδόκητα και προτερήματα της ταινίας κατά τη γνώμη μου. Και φυσικά - όπως αναμενόταν - η ερμηνεία του ήταν καταπληκτική…

Στα συν οι μουσικές απο συγκροτήματα της εποχής, τα λαγουδάκια του Playboy, οι κοινωνικοπολιτικές προεκτάσεις (μιλάμε για το director’s cut ε), και το γεγονός πως η ταινία ξεκινάει μεν σαν ταινία δράσης, αλλά καταλήγει (στους ναούς της Καμπότζης) να βρίθει απο συμβολισμούς…

Αυτά! :stuck_out_tongue:

Το βαθυ νοημα της,το σεναριο,η σκηνοθεσια,οι ηθοποιοι,η μουσικη και η εικονα …ολα λειτουργουν τελεια.Οι συμβολισμοι πολλοι και αποκαλυπτικοι,οπως η διαδρομη στον ποταμο(διαδρομη στην ανθρωπινη παρανοια και την φρικη)
αμα αρχισουμε να γραφουμε για αυτη τη ταινια δεν θα τελειωνουμε…

Ξεκινάει πολύ δυνατά, κάνει μια μεγάλη κοιλιά στην μέση της αλλά απογειώνεται στον τελευταίο μισαωρό της οπότε και εμφανίζεται ένας κορυφαίος Μάρλον Μπράντο για να την μετατρέψει σε αριστούργημα.

Εμενα απο ολη τη ταινια, η σκηνη που μου εχει αποτυπωθει πιο εντονα ειναι η εξης:

http://www.youtube.com/watch?v=1b26BD5KjH0 :stuck_out_tongue:

Ακριβώς έτσι είναι και η άποψη μου.
Ο Κόπολα είχε και τεράστιες δυσκολίες κατά την διάρκεια των γυρισμάτων κιόλας…

Θα κανω αργοτερα ενα υπερ ποστ-αναλυση της σπουδαιοτερης πολεμικης ταινιας εβερ γτ τρεχω κ δεν φτανω…

ξέχασες κάτι μπροστά απ το πολεμικής :stuck_out_tongue:

“I watched a snail crawl along the edge of a straight razor …”

ταινιαρα…αλλα εχω κοιμηθει Απειρες φορες με τη παρτη της…

και με την αλλη ταινιαρα…το Space odyssey…:smiley:

τι να σου κανουν οι υπνοι?

ακομα περιμενουμε #-o

σωστα…get a life ισως?:roll:

θα γινει και αυτο later:p…

ταινιαρα.

10/10

Το aenima το ξεπερναει?

μου την ειπες ρε :stuck_out_tongue:
εδω και κατι μηνες καθε μερα το τσεκαρω το τοπικ να δω αν ποσταρες

Αυτο ακριβως κ εγω! Ταινια με τα ολα της! Αλλα παιζει να την εχω δει 2 φορες μεχρι το τελος. Κ πολλες σου ειπα…

Tαινιαρα. Τι να λεμε.
“Ι love the smell of napalm in the morning” :lol:

Κανεις δεν ανεφερε και το θρυλικο Platoon ομως στις αλλες καλες ταινιες του ειδους [-X

χαχ το σκεφτομουν οταν το ειχα φτιαξει αυτο το θρεντ ρε αλου!!
Τσαρλι Σιν εκει δινει ρεστα αλλα εχω καιρο να την δω :frowning: