Αγαπημενες σειρες που παιζουν ακομα ή τελειωσαν την τρεχουσα σεζον

Λοιπον εδω προτεινουμε εν ενεργεια σειρες (lost κτλ) ή σειρες που τελειωσαν τη τηλεοπτικη σεζον που μας εφυγε (πχ prison break).
Δηλαδη Friends (respect) και τα συναφη ειναι εκτος τ(ρ)οπικ.
Η δικη μου λιστα εχει ως εξης:

1.Lost
2.Prison Break
3.Supernatural
4.Fringe
5.Harper’s Island
6.Californication
7.Εureka
8.Torchwood (ΒΒC απο τους παραγωγους του Dr.Who)
9.My name is Earl
10.The Big Bang theory
11.How I met your mother

Παγκος

12.Primeval (BBC)
13.The IT crowd (για τους λατρεις του Αγγλικου χιουμορ)
14.The legend of the seeker (απο τους παραγωγους του Ηρακλη και της Ζηνας)

To Heroes απο το ξεκινημα της τριτης σεζον το παρατησα γιατι με κουρασε και ειναι φτηνη αντιγραφη του θεικου 4400

Οπως καταλαβαινετε, σειρες δεν παρακολουθω καθολου :p:lol:

My name is Earl το παράτησα γιατί ξενέρωσα στην 3η season, μια από τα ίδια με το heroes και την δεύτερη season.
Prison break το σταμάτησα και αυτό στη 2η season.
Από τον Δεκέμβρη (μέχρι τώρα) είδα και τις 4 season του boston legal και μπορώ να πω οτί είναι από τις καλύτερες σειρές που έχω δει.
To how i met your mother βαδίζει στον σωστό δρόμο πιστεύω.
Θέλω να δω την 3η season του dexter το οποίο επίσης είναι αρκετά ωραίο (αν και το six feet under δεν με ενθουσίασε).
Το burn notice είναι ωραίο για το καλοκαιράκι.
Άντεξα μόλις 3 επεισόδια του true blood.
Το the closer είναι καλούτσικο σαν εναλλακτική αστυνομική σειρά.
Θέλω να δω τα Sons of anarchy και το battlestar galactica.
Δεν έχω δει ουτε ένα επεισόδιο του lost, θα το αρχίσω μόνο όταν τελειώσει.
Δεν έχω δει ακόμα την 2η season του big bang theory.
Αυτά τα λίγα και από μένα.

Aνετα το Big Bang Theory.

Επεται το Pushing Daisies που μαρεσε πολυ, αλλα ηταν λιγο, και μετα το Californication

To True Blood ηταν μαλακια, αμα ηθελα τσοντα εβλεπα τσοντα :expressionless:

Πσηνομαι ναρχισω Boston Legal, αρεσει και στη μαμα =/

α ναι, και 406 επεισοδια One Piece :lol:

Ευτυχισμενοι Μαζι. Μην Βαρατε :stuck_out_tongue:

ευτυχισμενοι μαζι ψηφιζω και 'γω…:roll:
απο εκει και περα σταθερες αξιες: φιλαρακια,μονκ και house }----> οι 3 ποιο γαματες σειρες στην ιστορια της τηλεορασης…:bow2:
(thundercats στο youtube,ειχα κολλησει αγρια) :respect:

:offtopic:

είπαμε, σειρές που δεν τέλειωσαν πριν οχτώ χρόνια ε :stuck_out_tongue:

ο μονκ και ο house στην αμερικη πρεπει να παιζουν ακομα…δεν ξερω…
εεε,σιγα… :stuck_out_tongue:
ειπα το ευτυχισμενοι μαζι.τα αλλα τα ειπα ετσι γενικα…:wink:

Lost
House MD
Pushing Daisies
True Blood(δεν ξέρω μου αρέσει αρκετά)
Legend Of The Seeker
Southpark
Ξέχασα να αναφέρω το υπερμέγιστο Big Bang Theory.
δυστυχώς lost τελειώνει του χρόνου και House σε 2 χρόνια.κρίμας


Now playing: Slipknot - Vermilion, Pt. 2
via FoxyTunes

House MD
supernatural
monk
lost
prison break
my name is earl

Lost
How I met your mother
Big Bang Theory(Κατα τη γνωμη μου καλυτερο απ’το απο πανω)
Battlestar Galactica(Εχω δει πολυ λιγο αλλα οσο εχω δει ηταν αψογο)

Μαύρα Μεσάνυχτα, πάρα πολύ καλό.

Μακράν…χωρίς πολλά πολλά…απλά και καθαρά μόνο μα μόνο…

Δεν υπάρχουν άλλες σειρές…ειλικρινά…

boston legal : εξαιρετική δικαστική σειρά, αρκούντως διασκεδαστική, με διαλόγους/εξυπνάδες στα όρια του σουρεαλισμού. μας αρέσει, αν κ είναι πολύ αυτάρεσκη. σαν τους δικηγόρους (της)

how i met your mother : όταν η ΑΕΚ έχασε τον Κασάπη, όλοι έψαχναν τον επόμενο Κασάπη. ακόμα τον ψάχνουν. ευχάριστη σειρά, που ψάχνει να βρει τα φιλαράκια, αλλά δε μπορεί. δεν έχει δεύτερους χαρακτήρες κ όταν έχεις δεσμεύσει τους 2 από τους 5 βασικούς σου χαρακτήρες κ δε μπορείς να τους εμπλέξεις ερωτικά με τους άλλους, άστα. όταν ειδικά άφησε το βασικό της θέμα, κ το γύρισε σε barney show, με κούρασε. πες στον joey, ακόμα τον ψάχνω.

house md : ο μεγαλύτερος ηθοποιός της σύγχρονης αμερικανικής tv σε σειρά-σεμινάριο. όσοι την βλέπετε στα αγλλικά, θα πεθάνετε με τις αναφορές του. η τελευταία σεζόν ήταν σούπερ, αλλά σίγουρα δείχνει σημάδια κόπωσης.

monk : τώρα το ψιλοβλέπω. καλούλης κατακουζηνός λύνει μυστήρια με τη θεία φώτιση. ευχάριστο, αλλά αν δεν ήταν καλοκαίρι να καίγεται το μυαλό μου, ανάθεμα αν θα είχα δει παραπάνω από 5 επεισόδια

big bang theory : αυτοαναφορικό του κερατά, με 1 (ένα) χαρακτήρα κ κάτι άλλους να περιφέρονται γύρω του. 0 (μηδέν) δεύτεροι ρόλοι. απελπισία από ένα σημείο κ μετά, ειδικά αν σε κουράζουν τα nerdoαστεία. αν είχαν βάλει περισσότερες γυναίκες για να ζορίζονται οι ήρωες, θα είχε περισσότερη πλάκα. καλούλι αλλά overrated

nip/tuck : εξαιρετική σειρά, αν αντέξεις την διαστροφή της. την αντέχω σε … δόσεις.

lost : το ελβετικό τυρί της tv. nα πάνε να πεθάνουν όλοι οι χαρακτήρες, δεν μας νοιάζει τι θα γίνει. οι λύσεις στα μυστήρια του lost είναι σαν τον ασβέστη : τα πετάς από πάνω κ καλύπτεις τα σεναριακά κενά. ίσως το καλύτερο marketing στην ιστορία της τηλεόρασης.

battlestar galactica : βαθιά, συγκινητική, όμορφη, έντονη. ανατροπές με ρέγουλα, στο σωστό timing κ με χαρακτήρες που έχουν βάθος, όχι σαν τους “χαμένους”. θα την συνεχίσω όταν ξελαμπικάρω από το πολύ πιουπιου κ τη μαύρη νύχτα του διαστήματος.

californication : κ εκεί που έλεγα ότι οι σεναριογράφοι στέρεψαν έμαθα ότι στην επόμενη σεζόν ο moody για να βγάλει λεφτά θα…

…γίνει καθηγητής σε λύκειο ! κ φαντάζομαι ότι θα έχει πολύ “καλές” μαθήτριες. μακράν η πιο ροκ σειρά κ εξαιρετικό duckovny. δείτε την. ειδικά όσοι βλέπεται ακόμα bigbang theory. ο τύπος κάνει όλα όσο φαντάζονται οι άλλοι.

Μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι τελικά το lost έχει ενα hype και απο τους 20 που το βλέπουν 1 με 2 το βλέπει σωστά και καταλαβαίνει τι του γίνεται…όταν δεν έχεις καταλάβει τίποτα από μία σειρά (είτε γιατί δεν σου αρέσει, είτε γιατί δεν είσαι διατεθείμενος να καταλάβεις για διάφορους λόγους) καλό είναι να μην εκφέρεις εμπεριστατωμένη άποψη γιατί κινδυνεύεις να εκτεθείς…

εγώ υπερέβαλα πριν και οι μόνες σειρές πέραν του lost που έχω κάτσει να δω και φυσικά τις σταμάτησα μιας και ήταν πασαλείμματα ήταν το Prison break & το Heroes…για όλες τις άλλες απλά δεν εκφέρω γνώμη…ειδικά αν δεν έχω καταλάβει τίποτα απο δαύτες…

ναι το είχα πάθει αυτό με το lost κ τον tarcovsky. και το finnegans wake.

εκεί έχασε την μπάλα το lost - όταν από σειρά έγινε μια ατελείωτη συρραφή από ανθυπομηνύματα που για να “καταλάβεις” πρέπει να διαβάσεις 85 forums κ να δεις κ όλα τα κρυμμένα κλιπ στο γιουτουμπ.

ή να μιλήσεις στον κόζυ.

έχοντας δει το 80% των επεισοδίων κ πολύ κινηματογράφο αλλά κ σύγχρονη αμερικανική τηλεόραση, μπορώ νομίζω να κρίνω 5 πράγματα.

όπως το hype φερειπείν.

τώρα μπορεί να μην τη βλέπω “σωστά” τη σειρά, οπότε i rest my case

τα παραπάνω τα λέω φιλικά, αλλά βαριέμαι να ψάχνω σμάιλιζ. μην θιχτείς κ έχουμε άλλα, κρίμα είναι.

Δεν θίγομαι βρε…συζητάω…και όταν ο συνομιλητής μιλάει επιχειρηματολογώντας αυτό φτάνει για μένα…:slight_smile:

Όταν λέω να δεις σωστά την σειρά φυσικά και δεν εννοώ ατελείωτο ψάξιμο στο net κτλ…λέω να έχεις δει με προσοχή και με την σειρά τα επεισόδια και τις seasons και όσο αποκαλύπτονται κάποια πράγματα και οδηγείται η σειρά προς την λύση της να κάνεις μερικά recap πάλι με την σειρά και προσεκτικα (αλλά πια έχοντας νέα δεδομένα) για να δεις πόσο μαεστρικά σε είχαν προειδοποιήσει οι σεναριογράφοι, πόσα πράγματα σε σημαντικές σκηνές δεν ήταν τυχαία και πόσο όλο αυτό το άνοιγμα και το τράβηγμα απο τα μαλλία που λένε όλοι είναι ένα υπέροχο παζλ που όλα του τα κομμάτια είναι σημαντικά και αλληλένδετα μεταξύ τους…

Αν δεν έχεις καταλαβει όλα αυτα (όχι εσύ γενικά) λογικό είναι με κλεφτές ματιές εύκολα να λες πως έχει ξεχειλωθεί κτλ…και hype εννοώ όλο αυτό που κυκλοφορεί πως στο λοστ θα χάσεις την μπάλα αν το δεις, θα σου πέσει το σαγόνι, πως πρέπει να ξέρεις όλα όσα κυκλοφορούν στο νετ και άλλα τέτοια όμορφα…

Μόνο σου και έχοντας απολύτως την δική σου κρίση και φυσικά αφιερώνοντας χρόνο σε αυτό θα καταλάβεις ότι για τόσα πράγματα που αφορούν τον σύγχρονο άνθρωπο και όλα τα φιλοσοφικά ζητήματα που τον απασχολούν άλλη σειρά δεν τα έχει θέσει με ομορφότερο, ποιοτικότερο και ελκυστικότερο τρόπο απο αυτήν…

To My name is Earl το παρατησα και δεν ξερω γιατι.
To how i met your mother εχει αρχισει να κουραζει,οχι γιατι δεν μας λεει για την μητερα απλα
γιατι δεν ειναι ωραια τα επεισοδια.
Το burn notice είναι ωραίο για το καλοκαιράκι.(οπως σωστα ειπε ο rip_noob)
Το Big Bang Theory το λατρευω γιατι ειμαι φυσικος. 8)
To Californication ειναι επικο επος!
Εχω δει και αρκετα επεισοδιακια Weeds και μ’αρεσε αρκετα.

Θελω να αρχισω το Battlestar Galactica…

-big bang theory:γτ δεν ειμαι φυσικος,αλλα ειμαι ο ορισμος του nerd,οπωτε με καλυπτει…

-how i met your mother:σειρα που δεν παιζει να ξαναδω,αμερικανια φουλ,χειροτερος πρωταγωνιστης εβερ,με το ζορι 2 σεζον καλες,ενας χαρακτηρας μονο πλεον αξιος προσοχης,αλλα και αυτος,πολυ πισω απο τους μαστερ του ειδους…

-heroes:το εκοψα στην τριτη σεζον στις αρχες,μονο λοβοτοτμημενος θα το συνεχιζα…

-Prison break:η σειρα που ξεκινησε τουμπανο και εγινε στη πορεια μια απο τις χειροτερες σειρες που εχω δει ποτε στη ζωη μου…

-lost:αυτα που ειπε πανω κατω ο μοντε, σειρα που θα δει το καθε 5χρονο μεχρι κ ο καθε 30αρης,ενδιαφερουσα ανα διαστηματα αλλα τπτ αλλο απο ενα κολπο μαρκετινγκ,βασισμενο σε ανυπαρκτους χαρακτηρες,σεναριο οτιναναι και μια γενικοτερη μυθολογια τουλαχιστον αστεια και αφελης…σειρα για μαζες και χαβαλε κ τπτ αλλο…

-dexter:αριστουργηματικη σειρα που αποτυπωνει με τρομακτικη λεπτομερια και σασπενς,την ζωη ενος σηριαλ κιλλερ…ολα τα λεφτα οι 2 πρωτες,πολυ καλη και η 3η και τρομερη ατμοσφαιρα…

-house md:αν και εχω δει λιγα,ειναι θεουλας και τωρα προμηθευομε ολες ις σεζον για λιωσιμο εντος καλοκαιριου…

-weeds:Προσωπικο κολλημα και αγαπη,απο τις πιο feel good κωμωδιες με ισως τους πιο καλογραμμενους κωμικους διαλογους εδω και καιρο σε αμερικανικο σηριαλ…

-two and a half men:ο βασιλιας του sitcom Για μενα εβερ,6 σεζον και παμε για αλλες 4 νομιζω,απιστευτη καφριλα για το ειδος,με Τσαρλυ Σην σε ερμηνεια καριερας και σαν χαρακτηρας στη σειρα,κατι joey,barney κτλ,τους εχει ουτε για να σκουπιζεται μετα το χ@σιμο…οι 2 πρωτες σεζον καλες σχετικα,μετα αλλαξαν καποιοι συντελεστες παραγωγης και η σειρα απογειωθηκε…

-battlestar galactica:γνωστη η γνωμη μου στη πρωτη σελιδα του αντιστοιχου τοπικ,η καλυτερη σειρα που εχω δει εβερ μαλλον…

-boston legal:προσφατα αρχισα,κλαιω απο τα γελια σε καθε επεισοδειο…Danny Craine θεουλας…

π.ς.Μοντε,τι nip/tuc ρε…[-X[-X…πες μου πως βλεπεις και Grays anatomy να χασω πασα ιδεα…:p:D

Θες κι’άλλους λόγους για να το βλέπεις? :stuck_out_tongue:

Toση αγαπη για το 2.5 Μεν? Μεχει κουρασει τοσο πολυ ο Αλαν. Μα τη παναγια θελω να πονεσει.