Τι κουμάσι είναι ο άνθρωπος;

Τα εισαγωγικά τα έχω, γιατί ο οργανισμός με το ένστικτο του κοιτάζει το δικό του συμφέρον δίχως όμως να το κάνει συνειδητά (για αυτό και είναι ένστικτο). Το ότι κάνει κάτι ασυνείδητα δε βλέπω πως σχετίζεται με το αν έχει συνείδηση ή όχι του ποιος είναι. Όπως κι αν έχει όμως, το θέμα μας εδώ είναι ο άνθρωπος. Δε βλέπω το λόγο γιατί να επεκταθούμε σε όλα τα είδη ζωής.

Για το άλλο που μου είχες κάνει quote και δεν απάντησα μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω. Δεν ερμηνεύω τα συναισθήματα ζώων με αυτά των ανθρώπων. Μόνο για τον άνθρωπο μιλάω γιατί αυτός είναι το θέμα του τόπικ…

τις αποψεις με τα εγωιστικα και τα αλτρουιστικα(στις πρωτες σελιδες) τα εχω διαβασει και καπου αλλου, νομιζω στο φοκους και τα εχω δει σε ντοκυμαντερ με την εξελιξη.

αυτο το θεμα εχει 3 πλευρες.
1,τι ειναι καλο και τι κακο?
2.την βιολογικη και ψυχολογικη πλευρα του ζητηματος
3.την φιλοσοφικη του διασταση

δικη μου γνωμη ειναι οτι κινητηρια δυναμη ου ανθρωπου ειναι η ικανοποιηση των δικων του επιθυμιων και μονο. οταν ζουσε σε σπηλιες το μονο που τον απασχολουσε ηταν τι θα φαει σημερα, τι θα φαει αυριο.οταν αρχισε ομως να ζει σε οργανωμενες κοινωνιες απαλαχτηκε απο αυτες τις σκεψεις και αρχισε να σκεφτεται πιο περα.αυτο το πιο περα ηταν η επιθυμια να τρωει περισσοτερο, να εχει πεντε γυναικες, να εχει 1000 στρεμματα γης, ετσι για να εχει, η για να μην τα εχει ο αλλος.επισης υπαρχουν αλλοι που τους ενδιεφερε να ανακαλυψουν τον κοσμο, να φτασουν το φεγγαρι, να γινουν γνωστοι, να γραψουν μουσικη.ολα αυτα ομως γυρνανε στον οτι ο ανθρωπος απλα πραττει για να ικανοποιει τις επιθυμιες του και τιποτα παραπανω,ακομη και οι αλτρουιστικες πραξεις εχουν κρυμμενες μεσα τους μια επιθυμια του ατομου που τις πραγματοποιει, οπως να φανει καλος στους γυρω του η απλα να νιωσει καλα ο ιδιος.συμπερασμα ολων των παραπανω ειναι οτι ο ανθωπος ειναι Εγωιστης και τιποτα παραπανω.αυτος ειναι και ο λογος που κανενα πολιτευμα και κανενας τροπος οργανωσης της κοινωνιας δεν προκειται να ευσταθησει γιατι τα θελω μας συγκρουονται

μια καλη πραξη. συμφωνα με μια φιλοσοφικη αντιληψη, ειναι αυτη που επηρεαζει θετικα τον μεγαλυτερο δυνατο αριθμο ανθωπων.το κακο ειναι το αντιθετο.πολλες φορες ομως το καλο και το κακο ειναι απολυτα σχετικα με την οπτικη γωνια που το βλεπει ο καθενας

O άνθρωπος ειναι κουμάσι αδιόρθωτο… Δεν ευχαριστίεται με τίποτα και ζητά συνεχώς παραπάνω. Σπάταλο και και αδηφάγο. Ευαίσθητο όμως και ευσυγκίνητο πολλές φορές! όσο σκληρό και αν γίνεται ( ή θέλει να δείχνει ) λυγίζει εύκολα…

Αδιόρθωτο κουμάσι σίγουρα είναι.Αλλά θα πω (και εγώ) ότι ο άνθρωπος είναι σίγουρα εγωιστής.Τώρα το πόσο εγωιστής είναι ο καθένας μας εξαρτάται από τα βιώματα του.Τώρα για το αν λυγίζει εύκολα ή όχι,που είπε η Chili,θα πω ότι είναι κάπως απόλυτο αυτό,όπως επίσης και το αν είναι ευαίσθητος ή όχι.Δυστηχώς(ή ευτυχώς) δεν είμαστε όλοι ίδιοι και σίγουρα δεν μπορούμε να έχουμε όλοι την ίδια ταμπέλα(φυσικά ισχύει για κάποιους άλλα όχι για όλους).

Ο άνθρωπος είναι μια δυνατότητα για το καλύτερο και για το χειρότερο.

Πολλά τα κακά σ’ αυτόν τον κόσμο, μα κανένα χειρότερο απ’ τον άνθρωπο
Σοφοκλής

Πολλά τα posts σ’ αυτό το θρεντ, μα το ένα πιο ανούσιο από τ’ άλλο.
Δάσκαλος.

βαλε εσυ ενα με ουσια

he told you!

εσυ τι θελεις τωρα?

Γριφος;:-s

Γυναικειο μυαλο… εγραψες :lol:

Όλοι ξέρουμε τι κουμάσι είναι το κάπα!

Μιλα μου καλυτερα ρε αλητη. Και σεβαστειτε το ποδιουμ.[-X

αυτό δεν μας λένε ουσιαστικά και οι θρησκείες?Πχ ο Χριστιανισμός λέει “Φρόντιζε εσύ τους γύρω σου και κάνε καλές πράξεις που να έχουν θετικές επιπτώσεις στους γύρω σου αλλά εσύ θα πας στον παράδεισο”.Επίσης ο Βουδισμός λέει πως όσο πιο καλές πράξεις κάνεις τόση καλύτερη εξέλιξη θα έχιες στην επόμενη σου ζωή.Οι καλές πράξεις όμως ορίζονται με το πόσο θετικές επιπτώσεις έχουν στον κοινωνικό περίγυρο άρα ουσιαστικά οι θρησκείες λένε κάνε εσύ ένα καλό για τους γύρω σου με απώτερο σκοπό όχι απαραίτητα να βελτιωθούν τα πάντα γύρω σου αλλά για να πας εσύ στον παράδεισο(καλά δεν εννοούν αυτό αλλά λέμε εμείς τώρα…:p)

αυτο λεγετε καρμα:p

εκτός όμως από τις θρησκείες όλοι οι άνθρωποι θέλουν κάποια στιγμή στη ζωή τους να κάνουν κάτι αλτρουιστικό επειδή έτσι θα αισθανθούν καλύτερα, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει και κάποια ανταμοιβή από κάποιο ανώτερο πνεύμα.

Κατά τη γνώμη μου, ο άνθρωπος είναι αντιφατικό ον. Μπορεί να γίνει ό,τι θέλει εγωιστής, ευαίσθητος, φιλοχρήματος, απλός κλπ, η ουσία όμως είναι ότι πάντα πίσω από αυτά που δείχνει υπάρχει η αντίθετη πλευρά και υπάρχει μια διαρκής σύγκρουση μεταξύ αυτού που θέλει και αυτού που είναι σωστό.:?
Όμως η εξέλιξη συνεχίζεται και μια τελική μορφή ο άνθρωπος δεν έχει πάρει, αν σταματήσει ποτέ, τότε μόνο θα ξέρουμε ακριβώς να τον προσδιορίσουμε.

γνωμη μου ειναι πως οτι κανεις καποια στιγμη σου γυρναει πισω.

αμα κανεις κατι καλο οι αλλοι θα σου φερονται καλα ενω αν εισαι αρχιδι μπορει για καποιο διαστημα να τα περνας φινα αλλα καποια στιγμη οι αλλοι θα σε παρουν χαμπαρι και θα σε χεσουν.

ροδα ειναι και γυριζει, ο καιρος εχει γυρισματα κτλ

βεβαια υπαρχουν και οι περιπτωσεις που ενω ειμαστε καλοι τυχαινει να πληρωνουμε ενα κακο που καναμε καποτε για μια ζωη αλλα αυτο ειναι αλλο παπα ευαγγελιο.

μιας και επιασα τις παροιμιες πειτε και σεις καμια:p

κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό:p