Ψυχη

Και επειδη βαριεμαι, ανοιγω εδω ενα θρεντακι για ενα θεμα πανω στο οποιο ειχα μια εκτεταμενη κουβεντα εχτες με ενα φιλο.
Πιστευετε οτι υπαρχει ψυχη, ή ολες μας οι αντιδρασεις, οι ενεργειες, οι αποφασεις, τα συναισθηματα κλπ, ειναι αποτελεσμα χημικων αντιδρασεων στον εγκεφαλο μας?

Προσωπικα πιστευω το δευτερο παντως.

Υ.Γ. Κανονιστε να καταντησετε να σπαμαρετε περι Καλομηρας ε… Θα το πω στον καρβου :frowning:

εγω πιστευω στην ψυχη φυσικα και υπαρχει.Οσο για τις χημικες αντιδρασεις ναι υπαρχουν και αυτες εισαι σωστος απλα συνυπαρχουν και τα δυο. οι χημικες αντιδρασεις στον εγκεφαλο ειναι αποτελεσμα της συνυπαρξης ψυχης και σωματος δηλαδη

Εγω παντως δεν εχω βρει καμια ενδειξη για την υπαρξη ψυζης η οτιδηποτε ψυχικου μεσα στον ανθρωπο.
Ολες οι λειτουργειες και ενεργειες του σωματος ερμηνευονται απο τον εγκεφαλο και τις λειτουργιες του που βασιζονται σε ερεθισματα που δεχεται απο το περιβαλλον του

Τι είναι η ψυχή;

Ακριβως. Εχουμε οποιαδηποτε υποδειξη οτι υπαρχει οτιδηποτε “πνευματικο” η “ψυχικο” η οτιδηποτε το οποιο εμεις να ονομαζουμε ψυχη, και ποιες οι ιδιοτητες του?

Υποθετω πως οι περισσοτεροι ανθρωποι το σκεφτονται ως κατι “αορατο” καπου μεσα μας (??) που μας κανει να παιρνουμε αποφασεις, να ειμαστε γενναιοι σε δυσκολες περιπτωσεις κλπ (τουλαχιστον αυτες ειναι οι εξηγησεις που εχω ακουσει).

συμφωνα με νεες μελετες σημαντικο ρολο στα συναισθηματα παιζουν τα νευρα των εντερων!(ναι αληθεια)
μαλιστα δεν δισταζουν να το χαρακτηρισουν και δευτερο εγκεφαλο.
δεν λενε τυχαια στα μαθηματα οικονομολιας για μανατζερ, ακου την κοιλια σου, ουτε το οτι οταν εχουμε εντονα συναισθηματα νιωθουμε αυτο το δεσιμο η το φτερουγισμα στο στομαχι

Ωραία τα λές, αλλά, ξέχασες το σημαντικότερο ρε, αυτο που λένε οι αρχαίοι, είσαι στριμένο άντερο !

Παιζει να βρηκατε το λογο γιατι οι πιο σημαντικες αποφασεις η οι καλυτερες εμπνευσεις μας ερχονται οταν χεζουμε :lol:

να αλλαξουμε το ονομα του θρεντ σε:Τουαλετα μια πηγη εμπνευσης

Καλα λεει. Μη μου αφοδευετε τη θρενταρα ρε. Εδω κανουμε επιστημη!

Εγκεφαλος, νευρα, χημειες κλπ…

ε!μην κατακρεουργησουμε και αυτο το θρεντ απο τα παντιουμ…

Ψ.Χ.

Το μήνυμα που καταχωρήσατε είναι πολύ σύντομο. Παρακαλώ αυξήστε το μήνυμά σας κατά 5 χαρακτήρες τουλάχιστον.

And as we wind on down the road, our shadows taller than our soul…to be a rock and not to roll, never roll babe:)

Δεν υπάρχει ψυχή.

υπαρχει.

Ξερω κατι σκατοψυχους,αρα υπαρχει ψυχη…ΤΕΛΟΣ!